Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Zor Bir Görevi Tamamlamak İçin Nasıl Motive Olursunuz?

Zor Bir Görevi Tamamlamak İçin Kendinizi Nasıl Motive Edebilirsiniz

Zor bir göreve başlamak da bazen işin kendisi kadar zor olabiliyor. Bu yazımızda size motivasyon sağlayacak bazı ipuçlarını derledik.

Bir dahaki sefere zor, zaman alıcı veya sıkıcı bir göreve bakarken, ertelemek yerine kendinize bu işin gerçekten zor, zaman alıcı ve sıkıcı olacağını söyleyin. Her dakikasından nefret edeceğinizi onaylayın. Bunu yaptıktan sonra, şaşırtıcı bir şekilde, işi halletmek için motive olabilirsiniz.

Konuyla ilgili neler biliyoruz?

nasıl çalışılır

British Columbia Üniversitesi’nden David J. Hardisty ve Princeton Üniversitesi’nden Elke U. Weber tarafından yapılan yeni bir araştırma, insanların olumlu deneyimleri hemen tamamlama ve olumsuz deneyimleri olabildiğince uzun süre erteleme eğiliminde olduklarını ortaya çıkardı. Araştırmacılara göre hikayede biraz ilginç bir bükülme var:

Olumlu olayların beklentisi olumlu tat alma duygularınının yanında beklemeye ilişkin olumsuz duyguları da içerirken, olumsuz olayların beklentisi dehşete kapılmayı ve bekleme hakkındaki olumsuz duyguları içerir.

Hardisty ve Weber

Başka bir deyişle: Şimdi ile olumlu bir deneyim arasındaki zaman, hem iyi hem de kötü duygularla doludur. Şimdiki ve olumsuz bir deneyim arasındaki zaman ise sadece kötü duygularla doludur. Örneğin, mutfak tezgahındaki evrak yığınına her baktığınızda, hem dehşet verici olumsuz duyguları hem de bu zor, zaman alıcı, sıkıcı görevi hala ertelendiğinizi bilmekle ilişkili olumsuz duyguları deneyimlersiniz. Kısacası zor bir görevi erteleyince daha fazla olumsuzluk hissedersiniz.

Zor bir göreve nasıl başlanır?

zor bir göreve başlamak

Hem görevin zorluğuyla hem de ertelemenin yaratacağı stresle yüzleşerek işlerinizi hemen yapmanız gerektiği bilincini kazanmalısınız. Bu durumu kısaca yara bandını hızlıca çekip kurtulmaya benzetebiliriz. İşinizi erteleyerek daha sıkışık bir zamanda yapmak zorunda kalmak yerine kendinize “Evet bu iş zor ancak şimdi oturup bitireceğim ve bir daha düşünmeyeceğim!” demeyi deneyin.

Zor konuşmalar için de bu yöntemi deneyin

zor bir konuşma nasıl yapılır

Bu yöntem zor konuşmaları yaparken de işinize yarayabilir. İşinizden ayrılmak ya da bir sorununuzu karşı tarafa anlatmak istediğinizde de aynı taktiği denemenizi öneriyoruz. Böylece o iş ya da kişi yüzünden her gün canınızı sıkmak yerine bir kerede noktayı koymak sonrası için harika olacaktır.

Belki yaparken zorlanacak ve kötü hissedeceksiniz, ancak sonrasında yaşayacağınız rahatlığı düşünün ve tamamladıktan sonra o işi bir daha dert etmek zorunda kalmayın! 🙂

Kaynak

Biraz bilim biraz iş...