Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Zengin İnsanların Diğerlerinden Farklı 6 Alışkanlığı

Zengin insanların alışkanlıkları

Zengin insanlar, sıradan şeyler yaparak günde 24 saat kâr elde ediyorlar ancak sıradan insanlar gibi değil…

T. Harv Eker’in düşüncesine göre; “Basit aritmetikle: geliriniz ancak sizin yaptığınız ölçüde büyüyebilir.” Bu, servetin sadece iş değil, aynı zamanda düşünce tarzınızla da ilgili olduğu anlamına gelir. Biz de sizler için dünyanın en zengin insanlarının aslında sıradan olan alışkanlıkları hakkında araştırmalar yaptık ve bu bilgilerin hayatınızda avantaj sağlamasını umuyoruz! İşte zengin insanların diğer insanlardan farklı 6 alışkanlığı:

1) Bir Marka İçin Para Ödemiyorlar

zengin insanlar daha ucuz giyiniyor fakat fakirlerin kıyafete daha çok para harcadığı aşikar

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, bir röportajında marka seçimi yapmamanın küresel hedeflerden uzaklaşmamasına yardımcı olduğunu açıkladı. Her gün gri bir tişört giyiyor, çünkü felsefesine göre, toplumuna en iyi nasıl hizmet edileceği dışında herhangi bir şey hakkında mümkün olduğunca az karar vermeye çalışıyor. Böylece asıl meseleye daha iyi odaklanabiliyor.

“Enerjimi hayatım hakkında aptalca veya anlamsız olan şeylere harcarsam işimi yapamıyor gibi hissediyorum, bundan kaçınarak tüm enerjimi sadece en iyi ürün ve hizmetleri inşa etmeye adayabilirim.”

Mark Zuckerberg
bill gates
© thisisbillgates / instagram   © amazon.com 

Bu arada, dünyanın en zengin ikinci adamı Bill Gates de ucuz eşyaları tercih ediyor. Örneğin, yalnızca 24 dolarlık bir değere sahip olan Casio Illuminator W214H-1AB kol saatini takıyor.

2) Sağlıklı Besleniyorlar

oprah 1
© oprah / instagram   © oprah / instagram  

Yazar, yaşam değişikliği stratejisti ve hayırsever Tonny Robbins’in serveti tam 500 Milyon Dolar değerinde! Bu servetini pahalı şaraplara ve ızgara bifteklere harcadığını düşünebilirsiniz. Ancak gerçekte, 16 saatlik bir iş gününün ardından sağlıklı bir beslenme düzenini takip ediyor.
Kişisel antrenörüne göre Tony, kahvaltıda yumurta ve hindistan cevizi ekmeği, öğle yemeği için avokado içeren büyük bir yeşil salata ve akşam yemeği için organik protein ve sebzeli patates yiyor. Başarısının sırrını sağlıklı beslenmekte bulan Tonny Robbins, tartışmasız dünyanın en önde gelen motivasyonel konuşmacılarından biridir.

3) Yapılacaklar Listesi Tutuyorlar

günlük

Zengin insanlar, zamanlarını verimli bir şekilde geçirirler. Tom Corley, yaptığı araştırmalarında zengin insanların %81’inin, yoksul insanların ise sadece %19’un bir yapılacaklar listesi tuttuğunu belirtiyor. Bunun zengin insanların kilit alışkanlıklarından biri olduğunu söylüyor. Yapılıcaklar listesi  bir gün içinde %80 tamamlanma şansına sahip olan şeyleri içermelidir ve akşamları, sonuçları özetlemeniz gerekir. Düzenli ve gerçekçi hedeflerinizi belirlediğiniz bu listeye uymak, gelecek planlarınızı yaparken başarıya ulaşmanızda önemli bir rol izleyecektir.

4) İş Günlerini Sınırlıyorlar

zuck
© zuck / instagram   © zuck / instagram  

Murray Newlands, çok sayıda zengin insanla çalışan bir girişimci, yatırımcı, iş danışmanı ve konuşmacıdır. Kendisi, akşam çalışmamanın gün boyunca üretken çalışmak kadar önemli olduğunu söylüyor. İş hayatınızın yanı sıra kendi hayatınızı da ihmal etmemek başarılı olmanızda sizi motive edecektir.

5)İlişkilerine Yatırım Yapıyorlar

milyarderler
© BAĞLI BASIN / East News  

Tom Corley’in başka bir ipucu daha var. O, inandığı başarılı girişimcilerin %79’unun 5 saat ve üzeri olacak şekilde her ay birbirleriyle iletişim halinde olduklarını söylüyor. Bu, deneyimlerini sizinle paylaşabilen ve en iyi fikirleri hakkında konuşabilen başarılı insanlarla sürekli iletişim halinde kalmanız gerektiği anlamına geliyor. Sektörünüzdeki diğer kişilerle iletişim kurmak, maliyetli hatalar yapmamak veya olası tehlikelerden korunmak açısından size yardımcı olacaktır.

6) Gündemi Yakından Takip Ediyorlar

warren buffett gazete okurken

Dünyanın en zengin beşinci adamı Warren Buffett, net serveti 72,1 milyar Dolar olan hisse senedi yatırımcısı ve hayırseverdir. 20. yüzyılın en başarılı yatırımcılarından biri olarak gösterilmektedir. Berkshire Hathaway yatırım şirketinin CEO’su ve en büyük hissedarıdır. Kendisi, günde yaklaşık 6 gazete okuyor ve bu durumu şu şekilde açıklıyor;

Bakın, benim işim aslında gittikçe daha fazla gerçeği ve bilgiyi kapmak ve zaman zaman bunun bir eyleme neden olup olmadığını görmektir.

Warren Buffett
Eğer girişimcilik konuları ilginizi çekiyorsa bu içerik de tam size göre: Steve Jobs’tan Çalışma Şeklinizi Değiştirecek 25 Tavsiye

Kaynak