Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Yeşil Çay Kilo Verdirir Mi?

1 pNfwaz yksRKsT9mjsUMvw

Yeşil çay, son zamanlarda hem bilimsel hem de tüketici topluluklarında kanserden kilo vermeye kadar çeşitli rahatsızlıklar için sağlığa faydaları düşünülmesi nedeniyle büyük bir ilgi görmektedir.

Tarihsel olarak, yeşil çay Japon ve Çin toplumu tarafından yüzyıllardır tüketilmiştir ve Asya toplumunda su dışında en çok tüketilen içecektir. Günümüzde bu kadar popüler olmasının en önemli sebeplerinden biri sağlığa olumlu etkilerinden ziyade kilo verdirici olarak düşünülmesidir. Peki yeşil çay gerçekten kilo verdiriyor mu? Bu soruyu cevaplamadan önce yeşil çayı biraz inceleyelim.

Nedir Bu Yeşil Çayı Sağlıklı Yapan?

Yeşil çay, minimum düzeyde oksitlenmiş ve fermente edilmemiş bir çaydır. Kafein ve antioksidan bileşen olan kateşinleri içermektedir. Yeşil çayın faydalı etkileri, yeşil çayda bulunan polifenol bileşiklere, özellikle yeşil çay yapraklarının kuru ağırlığının% 30’unu oluşturan kateşinlere atfedilir. Kateşenoidler bir tür doğal fenol ve antioksidandır. İçeriğindeki kafein ise, yeşil çayın uyarıcı özelliklerine katkıda bulunurken, bir amino asit olan teanin rahatlatıcı özelliklerine katkıda bulunur.

Gelelim Merak Edilen Konuya: Yeşil Çay İçip Zayıflar Mıyım?

Yapılan çalışmalara göre, yeşil çayın metabolizmayı % 3 oranda hızlandırdığı mevcut ancak bu değer bizim günlük almamız gereken enerjiyle oranlanınca minimal düzeyde bir etki oluyor. Bu oranı da göz ardı etmemek lazım sağlıklı öğünlerden ortalama 1 saat sonra içilen yeşil çayın metabolizmayı %3 oranda hızlandırması da bizim için olumlu bir etki ancak yağ yakımı ve iştah baskılayıcı olarak görev alması konusunda araştırmalar net bir sonuç vermiyor. Sonuç olarak kişi gün içinde yüksek kalorili ve dengesiz bir şekilde beslendikten sonra içtiği yeşil çayın kilo verme konusunda bir etkisi yok ama sağlıklı besleniyor ve günde 1 fincan yeşil çay içiyorsanız antioksidan içeriği sayesinde sağlığa olumlu etkileri mevcut.

Günde maksimum 2 bardak içilmeli, benim önerim gün de 1 fincan olmak üzere güzel bir öğünden 1 saat sonra günün en keyifli saatlerinde arkanıza yaslanıp hayatın koşturmacasından biraz uzaklaşıp yeşil çayınızı yudumlamanız olur. (Bu öneriler herhangi bir kronik hastalığı olmayan ve gebe olmayan bireyler için geçerlidir.)

Her zaman savunduğum gibi, herhangi bir besin mucize yaratmaz mucize sizin sağlıklı beslenme ve yaşama alışkanlığı kazanmanız sonucunda oluşur.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir: Vücut Esnekliğinizi Artırmanın 5 Yolu