Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Yeni Bir İş Kurmadan Önce Ustalaşmanız Gereken 10 Beceri

beceri

Yeni bir iş kurmanın belli zorlukları vardır. Örneğin, bazı önemli becerilere hakim olmadan iş kurmaya çalışıyorsanız, başarıyı daha geç yakalayabilirsiniz.

Bunun yanında pazarınızı ve engellerinizi belirlemeden önce işi başlatmak da neredeyse imkansızdır. Peki yeni bir iş kurmadan önce hangi becerilere sahip olmalıyız? Her girişimcinin bilmesi gereken bazı önemli becerileri listeledik.

1. Microsoft Excel

excel becerisi

Microsoft Excel, günümüzde iş dünyasının en önemli programlarından biridir. Sadece bir elektronik tablo yazılımından çok daha fazlasıdır. Excel size; veri analizi, finansal tahmin ve veri temelli çözüm odaklı çalışmalar için gerekli noktalarda yardımcı olur.

2. Topluluk Önünde Konuşma

konuşma

Girişimciler ürün veya hizmetlerini başkalarına satabilmelidir. İster yatırımcılara, çalışanlara veya potansiyel müşterilere seslenin, topluluk önünde rahat bir şekilde konuşmak önemli bir ayrıcalık olacaktır. Harika bir konuşma becerisi ile insanlara vizyonunuzu göstermek ve şirketinizde çalışmak için ilham olma olasılığınız çok daha yüksektir.

3. İş Planlarının Geliştirilmesi

iş planı

Doğal olarak, her girişimcinin bir iş planına ihtiyacı vardır. İş planınızı nasıl geliştirebileceğinizi araştırın ve ilgili online eğitimlere katılmaya çalışın.

4. Veri Bilimi

data scientist

Veri bilimi, iş dünyasında neredeyse her şeyi yönlendirir. Bir girişimci olarak, verileri başarılı bir şekilde modelleyebilir ve anlayabilirseniz, zaten rakiplerinizin birkaç adım önünde olursunuz. Analist kiralamak zorunda kalmayacağınız için paradan tasarruf edeceksiniz, aynı zamanda bilinçli iş kararları alma becerisine de sahip olacaksınız.

5. Facebook Pazarlama

Facebook Marketing

Facebook, gezegendeki en büyük ikinci reklam platformudur. Yani herhangi bir girişimci için altın değerinde bir araçtır. Bu konu hakkında alacağınız bir eğitim ile Facebook’ta yeni kitlelere nasıl ulaşacağınızı ve onlarla nasıl etkileşime gireceğinizi öğrenebilirsiniz. Bir Facebook pazarlama stratejisi ile yola çıkmak, işiniz için iyi bir başlangıç olacaktır.

6. SEO

seo

Yeni başladığınızda çalışacak yüklü bir miktar sermayeniz yoksa, ücretli reklamlar sizin için uygun olmayabilir. Bununla birlikte, arama motoru optimizasyonu (SEO) genellikle ücretsizdir ve içeriğin çevrimiçi olarak nasıl öne çıkacağına dair teknik bir anlayış gerektirir. Bu özellik, web sitelerinizi Google’ın arama sayfalarının en üstüne nasıl götüreceğinizi gösterecektir.

7. Metin Yazarlığı

metin yazarlığı

Güzel bir metin yazarak pazarlama ve satış içeriğinizi, üçüncü taraflara dış kaynaklardan temin edebilirsiniz.

8. QuickBooks

quickbooks logo

QuickBooks, piyasadaki en iyi muhasebe yazılımıdır. QuickBooks’u etkin bir şekilde kullanabildiğinizde, işletmenizin tüm finansal ihtiyaçlarını karşılayabilir ve böylece muhasebe hizmetlerinden tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca envanter, satıcı ödemeleri, faturalar ve çok daha fazlasını izlemenize de yardımcı olur.

9. Big Think Edge

nbp2ybbm 1920

En iyi girişimciler öğrenmeyi asla bırakmazlar. Bunu göz önünde bulundurarak, Big Think Edge’e göz atın. Bu kütüphane, Ivy League profesörlerinden ve Elon Musk ve Malcolm Gladwell gibi dünyaca ünlü uzmanlardan gelen derslerle doludur ve günümüzün en önemli konularından bazılarını içermektedir.

10. Proje Yönetimi

proje yönetimi

Proje yönetimi, bir işi yapmanın en verimli ve israfsız yolunu bulmakla ilgilidir. Lansmandan sonra muhtemelen nakit paraya bağlanmış girişimciler için bu son derece önemlidir. İşinizi en doğru nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız proje yönetimi eğitimlerine de bir göz atabilirsiniz.

Kaynak

Kurucu Ortak | BiPosts

Girişimcilik, motivasyon, sanat ve kişisel gelişim konularında okuduklarımı sizlere de aktarmaya çalışıyorum.