Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Yale’in En Popüler Dersi Şimdi Online ve Ücretsiz!

Yale

2018 baharında Yale psikoloji profesörü Laurie Santos, Psikoloji ve İyi Yaşam adlı yeni bir dersi tanıttı. Konusu mutluluk olan ders, kısa sürede okulun en popüler dersi haline geldi ve Koronavirüs sebebiyle şimdi online erişime açıldı.

Santos’un dersi soyut ve somut bir karışımdı. Pozitif psikolojiyi davranış biliminin gerçek yaşam uygulamalarıyla birleştirdi. İnsanları mutlu eden şeylerin popüler kavramlarını (Mercedes-Benz sembolü gibi) çürüttü ve öğrencilerinin gerçekten daha mutlu ve daha tatmin edici yaşamlar sürmeleri için edinmeleri gereken alışkanlıkları anlamalarına yardımcı oldu.

Ders, 2019 Dünya Mutluluk Raporuna göre, dünyanın en mutlu 19. nüfusuna ev sahipliği yapan ABD’de, ülkenin en seçkin okullarından birinde ücretsiz olarak başlatıldı.

ximageforApril6story sized.jpg.pagespeed.ic . DdFk6ynDB

Alınan reaksiyon daha önce görülmemişti. Psikoloji ve İyi Yaşam, Yale Üniversitesi’nin 317 yıllık tarihinde öğretilen en popüler eğitim halini alarak ulusal  ve  uluslararası  medyanın ilgisini çekti. Üniversitenin talepleri karşılamak için Halk Sağlığı Okulu ve Hukuk Fakültesinden eğitmen çektiği ve bu konuda personel sıkıntısı yaşadığı bildirildi.

Santos, New York Times’a, dört Yale öğrencisinden birinin dersi aldığını söyledi. Yale‘deki büyük derslerin çoğu 600 öğrenciyi geçmese de, Psikoloji ve İyi Yaşam dersini 1,182 öğrenci almıştı.

Çok talep görmesinin ardından Santos dersini, Yale öğrencisi olmayanlara da ücretsiz olarak sunmak istedi ve çevrimiçi öğrenme platformu Coursera için “İyi Yaşam Bilimi” adlı bir eğitim tasarladı.

Kurs, haftalık bölümlerle aşağıdaki konuları kapsıyor:

  • Mutluluk hakkındaki yanlış düşünceler.
  • Beklentilerimiz neden bu kadar kötü.
  • Önyargılarımızın üstesinden nasıl gelebiliriz.
  • Bizi gerçekten mutlu eden şeyler.
  • Stratejileri uygulamaya koymak.

Eğitim; video konferanslar, isteğe bağlı okumalar ve daha mutlu alışkanlıklar oluşturmak için her gün yapılacaklar listesini içeriyor. Araştırmalar, bu önerileri beklenilen şekilde yaparsanız, ruh halinizde ve genel refahınızda bir artış olacağını öngörüyor.

Sınıftan neler bekleniyor?

Ders
Fotoğraf Kredisi: Reuters / BI ile Michelle McLoughlin

Sınıfı daha gerçekçi ve samimi hale getirmek için Santos, eğitimi kendi evinde ve Yale öğrencileri ile çekti. Böylece gerçek bir sınıf havası yaratıldı.

Eğer zaman ayıramayacağınızı düşünüyorsanız, kesinlikle beklediğiniz kadar meşgul edecek bir eğitim olmadığını bilmelisiniz, örneğin bu eğitimde ekstra okuma yapmaya gerek yok. Bilmeniz gereken tüm bilgiler derste özetlenmiştir. Yine de daha derin bir bağlam istiyorsanız, Santos tamamlayıcı okumalara erişmenizi de sağlıyor. Ayrıca, kaçırılmış ödevler için son tarihi kaçırmanın herhangi bir derece cezası yoktur, bu nedenle önerilen tarihlere ​​yetişemiyor veya istemiyorsanız kendi hızınızda çalışabilirsiniz.

Öğrenci Deneyimleri

ynews 2018 02 01 13 51 28 12 cc
Laurie Santos dersini anlatıyor.

Online kurslardan hoşlanmıyorsanız bile birkaç hafta boyunca ne kadar keyif aldığınıza şaşıracaksınız. Kursa devam ederken ve sonrasında somut olarak faydalı hissedeceksiniz çünkü verilen önerilerin çoğu kurstan sonra sizi mutlu etmek için ve araştırma destekliler. Bu alışkanlıkları hayatınıza inşa etmek için tasarlanmış günlük yapılacaklar listenizi, tamamladıkça ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

Dersin en sevilen bölümleri

1.Gerçekten mutlu olup olmadığınızı doğrulayabilirsiniz.

Başlangıçta, temel mutluluğunuzu ölçmek için iki anket doldurmanız isteniyor. Kursun sonunda, puanınızın yükselip yükselmediğini görmek için bu anketleri tekrar dolduruyorsunuz.

2.Beklenmedik faydaları var.

Kursu alanlardan Mara Leighton, mutluluk anketini başka bir nedenden dolayı daha yararlı bulmuş: “Son zamanlarda yorgun hissettim ve ortaya koyduğum sorular, ilk kez hayatımın bir bölümünü sürekli olarak diğerlerinden daha düşük olarak değerlendirmeme yardımcı oldu. Neyin yanlış olduğunu anladım. İlk derste, araştırma bana memnuniyetsizliğimin nereden kaynaklandığını açıkça görmem için işaretler verdi.” diyor.

3.Çevrimiçi format sayesinde baskı hissetmezsiniz.

Kaçırdığınız bir yer olursa, Santos’tan kendini tekrar etmesini istemeden eğitimi geri sarabilir hatta dersleri tekrar alabilirsiniz. Ayrıca normal bir eğitimde olduğu gibi soru sorma veya cevaplama baskısı da hissetmeyeceksiniz.

4.Ödevler ödev gibi gelmiyor.

Santos’un dersleri ödevleri de kolaylaştırıyor. Mara Leighton, “Bir kez ödev yapmak için oturdum, devam etmek istedim. Kendimi bir görevi tamamlamaya zorladığımı hiç hissetmemiştim, ama merakımı tatmin ediyordum.” diyor

Unutulmaması gereken tek şey, sınıfı kendi hızınızda alabilmenize rağmen, haftalık programlamada günlük yapılacaklar listenizi uygulamaya teşvik edilmenizdir, çünkü araştırmalar refahınızı iyileştirmek için günlük olarak bir süre çabalamanız gerektiğini söylüyor. Yani bu 6 haftalık eğitim harika bir fırsat!

Sertifika almalı mısınız? Neleri içerir?

1 ZL6I2EPziOk5iJsm1ckrpQ
Fotoğraf Kredisi: Kristi Andrus

Kayıt olduğunuzda, bir sertifika (fiyatı 49 $) almayı da isterseniz, kademeli ödevler de dahil olmak üzere tüm ders materyallerine erişebilirsiniz. Kursu tamamladıktan sonra, elektronik sertifikanız “başarılar” sayfanıza eklenecektir. Buradan sertifikanızı yazdırabilir veya LinkedIn profilinize ekleyebilirsiniz.

Sertifika almadan, ücretsiz bir şekilde, kursa girmeyi seçerseniz, yine de tüm kurs materyallerine erişebilirsiniz, ancak geri bildirim veya not için ödev gönderemezsiniz.

Kursunuz sırasında veya sonrasında, istediğiniz zaman, eğitiminizi sertifikalı programa yükseltebilirsiniz. Bir kurs sertifikası için ödeme yaptıktan sonra, kursu tamamlamak için ödediğiniz günden itibaren 180 gününüz vardır.

Daha önce almış olduğunuz bir kursta bir sertifika için ödeme yaparsanız, daha önce kazandığınız notlar kaydedilir, ancak ücretsiz sürümünde bulunmayan görevleri de tamamlamanız gerekebilir.

Ücreti karşılayamıyorsanız, ancak sertifika almak istiyorsanız, kursun mali yardımına başvurabilirsiniz. Soldaki “kayıt” düğmesinin altındaki “mali yardım” bağlantısını tıklayın. Başvuruyu tamamlayıp onayladıktan sonra sonuç size bildirilir; başvuruların incelenmesi minimum 15 gün sürmektedir.

Kursa buradan ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Kaynak

Kurucu Ortak | BiPosts

Girişimcilik, motivasyon, sanat ve kişisel gelişim konularında okuduklarımı sizlere de aktarmaya çalışıyorum.