Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

WhatsApp’ın Çok Bilinmeyen 5 İşe Yarar Özelliği

Whatsapp Iconunun Telefon Görüntüsü

WhatsApp, klasik bir mesajlaşma uygulamasından daha fazla özelliğe sahip. Kullanıcılarına sorunsuz bir mesajlaşma deneyimi sunmak için birçok özellik ve güncelleme eklemeye devam ediyor. İşte şimdi denemeniz gereken en iyi ve daha az bilinen özelliklerden bazıları.

WhatsApp tüm dünyada en popüler mesajlaşma uygulamalarından biri olarak hayatımızda yer alıyor. 1,5 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan bu sohbet uygulaması, insanlarla etkileşim kurmanın ve hatta karşılıklı medya göndermenin en çok tercih edilen yoludur.

Bu nedenle, Facebook’un sahip olduğu bu uygulama kullanıcılarına sorunsuz mesajlaşma deneyimi sunmak için birçok özellik ve güncelleme eklemeye devam ediyor. Ancak uygulamayı daha iyi ve güvenli kullanmanızı sağlayan az bilinen bazı özellikleri var.

Kesinlikle WhatsApp kullanımınıza eklemeniz gereken en kullanışlı özelliklerin birkaçını listeledik. Şimdi bunları inceleyelim:

1.Daktilo Yazı Tipi

Birçoğunuz sohbetlerdeki birkaç komutla kolayca erişilebilen kalın, italik ve üstü çizili yazı tiplerini zaten biliyorsunuz (bilmeyenler için yazının sonuna ekledim), ancak daktilo yazı tipini özelliğini bulmak zor olabilir. Biraz uğraş istese de bu yazı tipini beğeniyorsanız buna değer. Kullandıktan sonra sohbet listenizdeki kişiler de nasıl yaptığınızı merak edecektir.

WhatsApp mesajlarınızın yazı tipini değiştirmek için, sözcüğün her iki tarafında üç kez `sembolünü kullanın. Örneğin, “` Merhaba“`. Kesme işareti (‘) sembolü ile karıştırılmamalıdır ve hem Android hem de iOS klavyelerde kullanılabilir.

Whatsapp Daktilo Yazı Tipi Örneği
“`Yarın buluşup bir şeyler içelim mi?“`

2. Whatsapp’ta önemli sohbetleri sabitleyin

Bazı sohbetler diğerlerinden daha mı önemli? Kişisel metinler veya iş amaçlı olabilir, ancak sohbet uygulamasını açtığınız anda bu mesajları görmek ister misiniz? Bunun için bir seçenek var. Yeni bir mesaj veya bildirim olmasa bile görmek istediğiniz sohbetleri en üste sabitleyebilirsiniz. 

Android kullanıcıları için sabitlemek istediğiniz kişinin veya grubun sohbet mesajına uzun süre basın ve uygulamanın üst çubuğundaki raptiye simgesine basın.

iPhone kullanıcıları için, sohbeti sağa kaydırın ve sabitleme seçeneğine tıklayın. Sohbeti tekrar sağa kaydırıp aynı işlemi yaparak sabitlemeyi kaldırabilirsiniz. WhatsApp, hem Android hem de iOS kullanıcıları için üç sohbetin üstte sabitlenmesine izin verir.

iPhone'da Whatsapp Sohbetleri Pinleme
iPhone’da Whatsapp sohbetlerini sabitleme

3. Mesajlarınızı işaretleyin

WhatsApp ayrıca ihtiyaç duyduğunuzda hızla geri dönebilmek için mesajlarınızı işaretlemenizi sağlar. Bu özelliğe ‘Yıldızlı Mesajlar’ denir. Bir mesaja yer işareti koymak veya yıldız eklemek için, yer işareti koymak istediğiniz mesaja uzun dokunun ve ardından Yıldız düğmesine tıklayın.

Tüm yıldızlı mesajlar, Android uygulamasındaki üç noktadan erişilebilen “Yıldızlı Mesajlar” klasörüne veya iPhone’daki Ayarlar sekmesinden erişilebilen “İşaretlenmiş Mesajlar” klasörüne yerleştirilir.

Whatsapp Mesajlarını Yıldızlama
Whatsapp’ta önemli mesajları yıldızlama

4. En yakın arkadaşınızı veya en çok mesaj gönderdiğiniz kişiyi bulun

Uygulama genelinde birçok kişiyle sohbet ediyor ve bilgi paylaşıyor olabilirsiniz, ancak en çok sohbet ettiğiniz kişilerin kim olduğunu ve depolama alanınızın ve verilerinizin çoğunu kimin için harcadığınızı bilmek ister misiniz? Bunu bilmenin bir yolu var. En çok mesaj gönderdiğiniz kişilerin veya grupların listesini görmek için Android veya iOS telefonlarınızda Ayarlar’a gidin, Veri ve depolama alanı kullanımı> Depolama alanı kullanımı üzerine dokunun.

5. Fotoğrafları, videoları otomatik olarak telefonunuza kaydetmeyi durdurun

Arkadaşlarınızın size gönderdiği resimleri telefonunuzun Fotoğraf veya Galeri klasöründe görmekten bıktığınızda, Ayarlar -> Sohbetler -> Gelen Medyayı Kaydet’i kapatın.

Yine de, belirli sohbetlerden gönderilen belirli medyaları otomatik olarak indirmeyi özelleştirebilirsiniz. Bunun için, WhatsApp’ın gelen medyayı otomatik olarak indirmesini istediğiniz sohbeti manuel olarak açmanız gerekir. 

Android kullanıcıları için, sohbeti açtıktan sonra, kişinin adının üstüne tıklayın, ardından Medya görünürlüğü’ne dokunun. Sohbetten otomatik olarak medya indirmek için mevcut olan üç seçenek arasından seçim yapın.

İPhone kullanıcıları için, ilgili kişi veya grubun sohbetini açtıktan sonra bilgilerine tıklayın ve ‘Film Rulosuna Kaydet’e dokunun ve “Varsayılan, Her Zaman ve Asla” arasından seçim yapın. Varsayılan seçenek, bu başlığın başında belirtilen tüm uygulama için seçtiğiniz ayardır.

NOT:

WhatsApp’ta kalın, italik ve üstü çizili yazılar oluşturmak için:

Kalın: Metni kalın olarak göndermek için, metnin her iki tarafına da bir yıldız işareti koyun:

*metin*

İtalik: Mesajınızı italik yapmak için metnin her iki tarafına bir alt çizgi yerleştirin:

_metin_

Üstü Çizili: Mesajınıza dikkat çekmek için metnin her iki tarafına da tilde işaret koyun:

~metin~

Kaynak

Kurucu Ortak |

Teknoloji, kişisel gelişim ve girişimciliğe dair güncel ve en çok merak edilen konulara dair yazılar yazıyorum..