Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Vücut Esnekliğinizi Artırmanın 5 Yolu

vücut esnekliğini artırmak ve yoga

Vücut esnekliğinizi artırarak daha rahat ve ağrısız şekilde egzersiz yapabilmenin yanında gün içinde de daha az yorulacağınızı biliyor muydunuz? İşte sizler için vücudunuzu çok zorlamadan esnetebileceğiniz beş farklı yol!

Esnekliğinizi ve gücünüzü artırmak için, yeterince protein yemek ve ılık bir banyoda gerginliğinizi atmanın yanı sıra tai chi, pilates veya yoga yapmayı deneyebilirsiniz. Bu sporlar için biraz zamana ihtiyacınız olsa da yeteri kadar çaba gösterir ve bu sporları hayatınızın bir parçası haline getirirseniz; sonuç sizi mutlaka tatmin edicektir.

1) Kendiniz İçin En İyi Egzersizi Seçin

Tai Chai ile kaslarınızı gevşetip esnekliğinizi arttırabilirsiniz
Tai chi kasları gevşetir ve bütün vücudunuzu uzatır.

NHS tarafından esnekliği artırmak için yoga, pilates, tai chi ve esneme hareketleri önerilir. Pilates ve yoga, bina gücü ve esnekliğine odaklanırken, yoga genellikle eklem hareket aralığını arttırmaya daha derin bir odaklanma olarak kabul edilir. Psycle London’da yoga başkanı Chris Magee: “Fiziksel hareketler içinde kasları uzatmak için birçok fırsat var” diyor. Tai chi kasları gevşetir ve tüm vücudu uzatır. Hareket kabiliyeti kısıtlı, yaralanma veya denge problemlerinden kurtulan insanlar için özellikle çeşitli yeteneklere uyacak şekilde uyarlanabilir.

2) Yeterli Protein Aldığınızdan Emin Olun

protein ile vücut esnekliğinizi artırın
Protein ile vücut esnekliğinizi artırın.

Proteinin sadece hayvansal ürünlerde bulunmadığını da ekleyerek İngiliz Diyetisyenler Derneği klinik diyetisyeni ve sözcüsü Claire Fudge, diyet ile gelişmiş esneklik arasında doğrudan bir bağlantı bulunmadığını, ancak dengeli bir diyetin parçası olarak egzersiz sonrası kaliteli protein tüketmenin iyi bir hareket olduğunu söylüyor. Fudge, proteinin yapı taşlarından kolajenin, C vitamini ile birleştirilmesiyle, eklem ağrısını azaltmaya, tendonları desteklemeye ve iyileşmeye yardımcı olmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. 

“Bu yöntem, birini daha esnek hale getirmek harika bir tedavi olmasa da, egzersiz sonrası kas ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.”

Claire Fudge

3) Esneme Hareketlerini Yeterince Uzun Süre Yapın

kasları germek
Vücut esnekliğinizi artırmak için esneyin.

Northampton Üniversitesi’nde görev yapan biyomekanik profesörü Dr Tony Kay: “Germek çok önemlidir, ancak yeterince uzun süre yapmamak yaygın bir hatadır. Çoğu insan sadece beş ila 10 saniye boyunca uzanır, ancak dokuların sertliğini etkilemek istiyorsanız, biraz daha uzun olması gerekir.” diyor. Bath Üniversitesi’nde biyomekanik alanında kıdemli öğretim görevlisi olan Dr. Polly McGuigan ise statik bir esneme süresi hakkında farklı görüşlerin olduğunu açıklıyor, ancak hareketlerin yaklaşık 30 saniye yapılmasını öneriyor.

4) Günlük Rutinlerinizi Egzersizlerinize Uyarlayın

egzersiz ile vücut esnekliğinizi artırın

McGuigan, “Esneklik hızlı bir şekilde değiştirebileceğiniz bir şey değil” diyor. “Statik bir germe programı için zaman ve uyumlu bir çaba gerekiyor.” Ne kadar esnek olmanız gerektiği yaşam tarzınıza bağlıdır. Genellikle günlük aktivitelerde çorap giymek için eğilme gibi tekrarlanan temel görevler yeterlidir. Bir spor ortamında, bu egzersiz türüne bağlıdır. Tenis, squash, koşu, jimnastik ve dövüş sanatları, artan hareket aralığının yaralanma riskini azaltmaya yardımcı olduğu sporlar arasındadır.

5) Vücut Esnekliğinizi Artırmak İçin Duşunuzu Ilık Suyla Alın

spor sonrası duş

Duşun psikolojik faydası daha fazla olsa da, McGuigan bunun denemeye değer olduğuna inanıyor. 

“Germe ve vücut esnekliğini artırmada aşmanız gereken şeylerden biri kasın doğal koruyucu yanıtıdır. Bu yüzden kasları ılık bir duş veya banyo ile gevşetebilirseniz, hoş, sıcak, rahat kaslarla başladığınız için potansiyel olarak uzanmalarınızdan daha fazla yararlanabilirsiniz.”

Dr. Polly McGuigan
Spora ilgiliyseniz bu postumuzu da beğenebilirsiniz: https://biposts.com/eklem-agrilarini-giderecek-10-alternatif-cozum/

Kaynak