Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Girişimci Chris Gardner’ın “Umudunu Kaybetme” Filmine İlham Olan Hikayesi

Umudunu Kaybetme Filmi Will Smith ve Oğlu

Girişimci Christopher Gardner’ın ismi size pek tanıdık gelmiyor olabilir, ancak Will Smith’in oynadığı ve birçok girişimciye ilham olan The Pursuit of Happyness filmini mutlaka izlemiş ya da duymuşsunuzdur. İşte Gardner o filme ilham olan esas adamdır.

Film, hayatında mutluluk elde etmek için birçok engelle karşılaşan, hatta oğluyla sokaklarda uyumaya zorlanan Christopher Gardner’ın gerçek hikayesinden ilham alıyor. Bu başarılı girişimcinin hikayesi belki size de örnek olabilir. Hadi Gardner’in çocukluğuna, başarıya giden yolda yaşadıklarına ve bugünkü hayatına bakalım.

Zor bir çocukluk

Girişimci Christopher Paul Gardner, 9 Şubat 1954’te Wisconsin, Milwaukee’de doğdu. Çocukluğu masal gibi olmaktan çok uzaktı; babası yoktu ve annesi Bettye Jean, Chris’in hayatını derinden etkileyecek Freddie Triplett adında bir adamla evlendi.

Triplett karısına ve çocuklarına kötü muamele ediyordu. Hatta Chris’in annesini yetkililere bildirdi ve Sosyal Hizmetler’den yardım alırken hapse gönderdi. Bu süre zarfında Chris ve 3 kız kardeşi geçici olarak koruyucu evlerde yaşamak zorunda kaldılar. Aylar sonra Bettye serbest bırakıldı, ama tekrar hapse girecekti.

film ve gerçek
© Chris Gardner / Facebook   © Mutluluk Peşinde / Columbia Resimleri  

Ama tüm bu acıların arasından biri Chris’in hafızasında sonsuza dek kalacaktı. Noel’di ve 16 yaşındaydı. Üvey babası aniden bir av tüfeği ile banyoya girdiğinde ve onu evden kovduğunda banyo yapıyordu, soğuk bir gecede çırılçıplak sokakta kaldı.

Bu üzücü deneyimleri yaşadıktan sonra Chris bir şey hakkında netti: üvey babası olmayacaktı. Annesini bunun yerine bir güç örneği olarak almayı seçti.

“Kendi hayallerinin çoğunun reddedildiği, ertelendiği ve imha edildiği gerçeğine rağmen annemin ruhunu benimsemeyi seçtim, hala içimde hayallerim olabileceğini aşıladı”

Christopher Gardner

Evlilik ve babalık

Girişimcilikten önce Chris, ABD Deniz Kuvvetleri’ne girdiğinde Wisconsin’den ayrıldı ve Tıbbi Kolordu’ya katıldı. Orada , California Üniversitesi Tıp Merkezi’nde araştırma görevlisi olarak görev yapan Dr. Robert Ellis ile tanıştı. San Francisco’ya taşındığında sene 1974’dü.

Chris’in geleceği parlıyor gibiydi. 1977’de Sherry Dyson ile evlendiğinde Tıp Fakültesine gitmeyi planlıyordu, ancak daha sonra yatırım yapmak zorunda kalacağı zaman ve yeterli parası olmadığını fark etti, bu yüzden fikrini değiştirdi. Bu durum, karısıyla olan çatlamış ilişkisine zarar verdi.

Bir süre sonra Chris, hamile olan Jackie Medina adlı bir kadınla tanıştı. Bu, Chris’in Jackie ve bebeğine bakmak için karısından ayrılmasına sebep olacaktı. Bebek doğduğunda, o bir araştırma laboratuvarı görevlisi olarak çalışıyordu, fakat maaşı yeterli değildi. Daha sonra yine çok kazanamasa da bir tıbbi malzeme şirketinde satış temsilcisi oldu.

İlham Olan Kırmızı Ferrari Sonrası Girişimcilik

Kırmızı Ferrari'den Sonra Girişimcilik
© Mutluluk Peşinde / Columbia Resimleri  

Bir gün, iyi giyimli bir adamın sokakta kırmızı bir Ferrari’den indiğini gördü. O kırmızı ferrari Gardner’a ilham oldu ve o gün girişimci olmaya karar vererek hayatını değiştirdi. Adamdan etkilenen Chris yanına gibi sordu, “Ne yapıyorsun ve nasıl yapıyorsun?” Adam bir borsacıydı ve ayda 80,000 Dolar kazanıyordu.

Uzun zamandır beklediği hayatı yakalama olasılığını görünce Chris, satış toplantılarını iptal etti ve başka bir şirketin eğitim programına kabul edilene kadar park biletlerini ödemeyi erteleyerek işini bıraktı. Ancak kötü şans yine peşini bırakmadı ve ilk iş gününde ofise geldiğinde, onu işe alan kişinin kovulduğunu öğrendi.

Küçük bir oğlu ve kötüleşen bir ilişkisi olan Chris, yeni bir şans aramak zorunda kaldı ve Dean Witter Reynolds’da bir borsacı olarak eğitim alabilmek için mülakata katıldı.

umudunu kaybetme film
© Mutluluk Peşinde / Columbia Resimleri  

Ancak, şans yine onun yanında değildi ve iş görüşmesinden bir haftadan önce, ödemediği 1.200 dolarlık park biletleri sebebiyle tutuklandı. 10 gün hapis yattı ve çıktığında Jackie’nin oğullarını ve tüm eşyalarını alarak onu terk ettiğini gördü. Serbest bırakıldıktan bir gün sonra, Chris mülakatına, hapishanede geçirdiği kıyafetlerle katılmak zorunda kaldı: gündelik bir pantolon, spor ayakkabılar ve bir ceket. Buna rağmen staj programına kabul edildi. ve ayda 1.000 Dolar maaş alacaktı.

girişimciler
© Chris Gardner / Facebook   © Mutluluk Peşinde / Columbia Resimleri  

4 ay sonra Jackie küçük Christopher ile geri döndü ve her iki ebeveyn de onun babasının yanında kalmasının daha iyi olacağına karar verdi. Sadece küçük bir sorun vardı, Chris’in yaşadığı yatılı ev çocukları kabul etmiyordu ve kira ödeyecek kadar parası yoktu. İşte o zaman baba ve oğul için gezginlik dönemi başladı.

Chris’in maaşı çocuk bezi, yiyecek ve çocuk bakımı için zar zor yetiyordu, bu yüzden konu paranın yiyecek veya kalacak yere harcanıp harcanmayacağını seçmeye geldiğinde, karar her zaman yiyecekten yanaydı. Chris ve küçük oğlu gecelerini olabilecek her yerde geçiriyorlardı; Ucuz moteller, hosteller, parklar, Chris’in ofisindeki bir masanın altı ve hatta Oakland’daki bir metro istasyonundaki ortak tuvalet.

The Pursuit of Happyness
© Mutluluk Peşinde / Columbia Resimleri  

Chris ve oğlu yaklaşık bir yıl boyunca bir “evden” diğerine gitti. Bu arada, finans stajına devam etti ve meslektaşlarına asla yaşayacak yeri olmadığını söylemedi. Bunun yerine, Glide Memorial Kilisesi’nden Cecil Williams gibi beklemediği insanlardan yardım aldı. Sadece bekar annelere yardım etmek için olan bir program olmasına rağmen Chris’e bir oda verdi. Hatta sokakta onları gören bazı hayat kadınları bile, bebeği adi bir bebek arabasında gördüklerinde onlara düzenli olarak 5 dolar harçlık vermeye başladı.

Fazladan birkaç dolar kazanmak için Chris bazı rastgele işler aldı. Çimleri biçti, bahçeleri topladı, çatılar inşa etti, bodrumları temizledi ve asla gurur duymasada kanını bile sattı.

Girişimci Gardner
© ceoofhappyness / Instagram   © Instagram 
Hesabındaki Resim ve Videoları ceoofhappyness  

Hayatında Mutluluk Olarak Adlandırdığı O An

15276195 felicidad 1584078598 728 6cd84d0ed9 1587052461 1
© Mutluluk Peşinde / Columbia Resimleri  

Oldukça zor zamanlardan geçtikten ve azimli bir stajyer olarak öne çıktıktan sonra Chris, 1982’de bir borsacı olarak lisansını almak için sınava girdi. Sınavdan geçti ve çok daha iyi bir maaşla kalıcı bir iş bulmayı başardı. Artık kirasını ödeyebilen Chris, girişimcilik yolunda emin adımlarla ilerliyordu.

Chris rahat bir evde uyumak için bir yerlerde çırak olmaktan ve saygın bir borsacı olmaktan vazgeçmişti. New York’ta Wall Street’te çalışma şansı bile vardı ancak Chris girişimciliği seçti ve 1987’de 10.000 dolarlık ilk yatırımını alarak kendi şirketi Gardner Rich & Co.’ya başlamadan önce Chicago’da 2 yıl yaşadı.

Girişimci, bir yıl sonra, bir milyon dolardan fazla kazanmayı başardı. Para eksikliği artık onun için bir sorun değildi. Başarılarından heyecan duyuyordu, kendi Ferrari’sini aldı , ama bu sıradan bir ferrari değildi daha önce basketbolcu Michael Jordan’a ait olandı.

Gardnerin arabası

© ceoofhappyness / Instagram 
  © Instagram 
Hesabındaki Resim ve Videoları ceoofhappyness  

2006’ya gelindiğinde oldukça başarılı bir girişimci olan Chris şirketini son derece büyütmeyi başardı ve milyonlarca dolarlık bir anlaşma ile sattı. Daha sonra Christopher Gardner International Holdings’in kurucusu oldu; New York, Chicago ve San Francisco’da ofisler açtı. Bu sayede eğitim, konut erişimi ve istihdam projeleriyle ilgili çeşitli hayır kurumlarına katkıda bulundu.

Chris günümüzde dünyayı dolaşarak insanları hayallerinin peşinden koşmaya iten ve iş başarılarını anlatarak ilham olan başarılı bir eğitmendir.

Önce ve simdi
© Mutluluk Peşinde / Columbia Resimleri  © Chris Gardner Medya

Chris’in Filmdeki Hayatı

umudunu kaybetme
© Mutluluk Peşinde / Columbia Resimleri 

The Pursuit of Happyness filmini daha önce izlediyseniz, az önce okuduğunuz hikayeye göre bazı farklılıklar görmüş olabilirsiniz. Çünkü yapım ekibi filmdeki hikayeyi daha iyi anlatmak için bazı yaratıcı eklemeler yaptı.

İşte filmle ilgili bazı ilginç gerçekler:

  • Film, Gardner’ın yazdığı Mutluluk Peşinde kitabından ilham almıştır. Orijinal başlıkta “ Happyness” kelimesi “sizi” temsil etmek için kasıtlı olarak “i” yerine “y(you)” ile yazılmıştır.
  • Gerçek hayatta, filmdeki olaylar sırasında Chris’in oğlu sadece 2 yaşındaydı, ancak film uyarlamasında küçük Christopher (Jaden Smith tarafından oynanan) 7 yaşındaydı. Yazarlar bunu baba ve oğul filmde daha anlamlı etkileşimlere sahip olabilsinler diye yapmış.
Girişimciler
© Chris Gardner Medya  

Rolünü mümkün olan en iyi şekilde yorumlamak için Will Smith ve Chris Gardner bir zamanlar oğluyla yattığı Oakland tuvaletini ziyaret ettiler. Chris, “Biz Will’i 5 dakika o tuvalette yalnız bıraktık ve dışarı çıktığında artık Will Smith değildi, o Chris Gardner olmuştu.” diyor.

Girişimci Gardner Filmde
Umudunu Kaybetme Film Seti
  • Filmin sonuna yakın bir bölümde, gerçek Chris’in sokakta karakterlerle buluştuğunu görüyoruz.
  • Film bunu göstermiyor, ancak Chris borsa üzerinde çalışırken Jackie ile tekrar bir araya geldi ve Jacintha adında bir kız çocuğu oldu.
Chris’in hikayesi gerçekten ilham verici. Eğer girişimcilik konuları ilginizi çekiyorsa bu içerik de tam size göre: Steve Jobs’tan Çalışma Şeklinizi Değiştirecek 25 Tavsiye

Kaynak

Kurucu Ortak | BiPosts

Girişimcilik, motivasyon, sanat ve kişisel gelişim konularında okuduklarımı sizlere de aktarmaya çalışıyorum.