Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Tükenmişlik ve Verimlilik Tuzağından Kaçmanın 7 Yolu

Verimlilik

Özellikle Koronavirüs döneminde, sürekli bir şeyler üretmeye çalışıyoruz ve adeta bir verimlilik yarışındayız, ancak tükenmişlik sendromuna yakalanmamak için mola vermeyi de ihmal etmemeliyiz.

Sonsuz yapılacaklar listeleri yaratıyoruz ve her günü verimli bir şeyler yaparak geçirmezsek suçlu hissediyoruz. Arada bir yerde, spor yapmamız, arkadaşlarımıza ve ailemize zaman ayırmamız, yeni bir beceri kazanmamız ve ev işlerine yardımcı olmamız da gerekiyor.

Sonunda kendimizi tüketiyoruz çünkü sonsuz bir döngüde kalıyoruz. Peki ne yapmalıyız? Kendinizi verimli olmak zorunda hissetmeyi bırakın ve gerçekten önemli olan şeylere odaklanın. Bu imkansız derseniz, işte tükenmişliği önlemenin 7 yolu.

1. Her şeyi yapmanıza gerek olmadığını kavrayın.

Mutluluk

Şunu düşünün: Çocuğunuz bir spor yapmak, bir müzik aleti öğrenmek veya herhangi bir müfredat dışı etkinliğe katılmak istiyorsa, temelleri biliyor olabilirsiniz, ancak onlara ustalık öğretme becerilerinden yoksunsunuzdur. Bunun yerine, ona koçluk yapacak birini işe alırsınız.

Aynı şey işletmeniz için de geçerlidir. Bir muhasebeci veya kodlayıcı değilseniz, bu görevleri başka birine atayın. İdari görevlere fazla zaman harcamak istemiyor musunuz? Onları bir asistana devredin. Evinizi temizlemek veya bahçe işleri yapmak gibi istemediğiniz sorumluluklara sahipseniz ve imkanınız varsa, bunlar için çalışan insanlar da mevcut.

Unutmayın, her şey bir öncelik değildir. İşletmenizin tüm yönleri hakkında hala bilgi edinebilirsiniz, ancak zamanınızın çoğunu hoşlandığınız şeylere adayabilir ve sizin için anlam ifade eden hedeflerinize ulaşmaya daha da yaklaşabilirsiniz.

2. Daha az çalışın.

çalışma

Stanford araştırmacısı ve yazar Emma Seppala, “Kültürümüz üretkenliğe takıntılı” diyor.  “Ancak araştırmalar, sürekli genişleyen bir yapılacaklar listesine sahip olmanın aslında bize tükenmişlik yaşattığını gösteriyor.”

İşkoliklik; depresyon, tükenmişlik ve kaygı riskini iki katına çıkarır. Araştırmalar aynı zamanda “depresyon, tükenmişlik ve anksiyetenin verimliliği düşürdüğünü ve iş performansını azalttığını” gösteriyor. Sanki yeterince kötü değilmiş gibi, “Uyku sorunlarına da yol açıyor ve dikkat süreleri kısaltıyor.” Kısacası, bu durum, performansınız veya şirketinizin kârlılığı için iyi değildir. 

Kendinizi tanımak önemlidir: Üretken kalmak biraz daha fazla verim almanıza yardımcı olur mu? Stresi başka bir alanda (çalışmak gibi) konsantrasyonla ele alırsanız, bu sizin için en iyisidir. Sizin için neyin doğru olduğunu kontrol etmek için kendinize zaman ayırın.

Ayrıca durmanıza ve nefes almanıza yardımcı olacak bir şey bulmalısınız. Yaparken keyif alacağınız ve size tükenmişlik hissi yaşatmayacak bir hobi bulabilirsiniz.

“Almanya’daki Mannheim Üniversitesi’nde örgütsel psikoloji profesörü olan Sabine Sonnentag, çalışmama süreleri boyunca işten nasıl uzaklaşacaklarını bilmeyen insanların, tükenmişlik seviyelerinin arttığını keşfetti. Stresli çalışma koşulları tükenmişlik yaratıyor.”diyor Seppala. “Buna karşılık, çok zorlu işlerden duygusal bir mesafe kazanmak, insanların stresten daha hızlı kurtulmalarına yardımcı olma eğilimindedir ve üretkenliğin artmasına neden olur.”

Çalışmanıza öncelik verin ve geri kalanını erteleyin, başkasını yetkilendirin veya tamamen silin. Buna ek olarak, gün boyunca molaların yanı sıra egzersiz ve hobiler gibi etkinlikler için zaman ayırmayı unutmayın. Dinlenmek, şarj etmek ve yeniden odaklanmak için bu molalara ihtiyacınız var.

3. Alışkanlıklarınızı yeniden düşünün.

Tükenmişlikten kaçın

Her zaman sahip olduklarınız için bir şeyler mi yapıyorsunuz? Verimli ve meşgul olmadığınızdan emin olmak için bu etkinlikleri değerlendirmek isteyebilirsiniz. Hayatınızda yerine getirmeniz gereken birçok alışkanlığınız, rutininiz ve rolünüz olabilir. Peki bu alışkanlıklardan hangileri önceliğiniz?

Meşgul insanlar genellikle ekstralara odaklanır. Tam su anda, kendinize biraz zaman ayırabilir ve en önemli gördükleriniz hakkındaki düşüncelerinizi yeniden düzenleyebilirsiniz. Yapılacaklar listenize bakın, ne ekleyecek veya çıkaracaksınız? Bu verimlilik tuzaklarından ve tükenmişlikten kaçmak istiyorsanız aşağıdakileri yapmayı bırakmalısınız.

 • Her yeni göreve ve fırsata atlamak.
 • Birden fazla görevi aynı anda yapmaya çalışmak.
 • Dikkat dağıtıcı şeylere çok hızlı bir şekilde tepki vermek.
 • Uzun saatler boyunca ancak verimsiz şekilde çalışmak.

Üretken insanlar alışkanlıklarını kalitelerine göre sıralar ve bunlar üzerinde çalışırlar. Her şeyi aynı anda yapamazsınız, ancak değerine göre birkaç alışkanlığınızı seçerseniz işiniz kolaylaşacaktır. Alışkanlıklarınızı sıralarken aşağıdaki maddelere uymaya çalışabilirsiniz.

 • Yeni görevlerinizi asıl hedefinize uyup uymadığını düşünerek seçin.
 • Her seferinde bir göreve odaklanın.
 • Dikkat dağıtıcı unsurları belirleyin ve bunlardan kaçınmanın yollarını bulun.
 • En üretken olduğunuz zamana göre bir program oluşturun.

4. Ne zaman ve nasıl “hayır” diyeceğinizi bilin.

hayır

Her zaman “evet” dediğimizde, bu bir kelebek etkisi yaratır, çünkü kendimize ya da görevlere gereğinden fazla zaman ayırırız. Ayrıca diğer insanların önceliklerini kendimizin önüne koyarız. Sonuç olarak, işlerimizi yetiştirememeye başlayabiliriz; daha stresli ve potansiyel olarak güvenilmez hale geliriz.

Diğer insanların talepleri konusunda daha seçici olun ve size ya da programınıza uymayan bir isteğe “hayır” demeyi öğrenin. Eğer ilgilendiğiniz bir konu hakkında talep aldıysanız ve zamanınız yoksa, farklı bir tarih önerebilirsiniz. Bu şekilde tükenmişlik yaşamadan da işlerinizi halledebilirsiniz.

5. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayı bırakın.

karşılaştırma

Apple’ın Ceo’su Tim Cook’un sabah 3:45’te uyanmasını, özellikle bir gece kuşu iseniz, örnek almanız gerekmez. Ancak kendinizi daha iyi hale getirmek için Cook’un antrenmanından neler alabileceğinize bakabilirsiniz. 

Elon Musk’u haftada 80-100 saat arası çalıştığı bilinmektedir. Musk’ın çalışma ahlakını takdir ediyoruz ve şu an bulunduğu yere gelmek için kendini adamış biri olduğunu da görüyoruz. Bununla birlikte, yapılan bir araştırmaya göre haftada 50 saatten fazla çalışmanın sizi daha az üretken hale getirdiği bulunmuştur.

Kendinize tükenmişlik yaşatmadan da seçtiğiniz meslekte ileri gidebilirsiniz. Sınırlarınızı zorlayın, ancak diğer insanları rakip görerek sınırlarınızı aşmamaya dikkat edin.

6. Devam edin.

photo 1484100356142 db6ab6244067

Pes etmeyerek Zeigarnik Etkisi ile savaşabilirsiniz. Bu kavrama aşina olmayanlar için, bitmemiş görevleri bitirdiğinizden daha fazla hatırlama eğiliminde olduğunuzu belirten bir olgudur. Ertelemekten kaçınmak yararlı olsa da kendimize aşırı yüklenmek stres ve tükenmişlik yaşamamıza sebep olabilir. Blue Tree Clinic’ten Hadassah Lipszyc, “Tamamlanmamış görevler ve ertelemek genellikle sık ve yararsız düşünce kalıplarına yol açar.” diyor. “Bu düşünceler uykuyu etkileyebilir, kaygı belirtilerini tetikleyebilir ve bir kişinin zihinsel ve duygusal kaynakları üzerinde zararlı etkilere yol açabilir.”

Bu durum, zorlayıcı görevler veya projeler üzerinde çalışırken yaşanabilir. Yapılacaklar listenizde veya takviminizde olduğu için kendinizi bu belirli görev üzerinde çalışmaya devam etmeye zorlamak yerine, şimdilik bir kenara itmek isteyebilirsiniz. Kafanızı temizlemek için kısa bir yürüyüşe çıkın veya biraz “momentum” oluşturmak için zor olmayan başka bir görev üzerinde çalışın.

7. Lagom sanatını uygulayın.

lagom

İsveç’in dengeli yaşam sanatı Lagom, “çok az değil, çok fazla değil, doğru miktarda” anlamına gelir. Ancak bunun verimlilikle ne ilgisi var?

“Lagom mükemmellik değildir. Stres, daha iyi yemek yapmak, geciken işler ve mutluluk elde etmek gibi günlük endişelerinize basit, ulaşılabilir çözümler bulmaktır.” diye açıklıyor Amanda Pena. “Bu aslında bir iş ve yaşam dengesidir, bu yüzden her şey birbiriyle sürdürülebilir durumdadır.”

Lagom’u uygulamaya nasıl başlayabilirsiniz?

 • Gardırobunuzu minimalleştirin ve yemeklerinizi evde hazırlayın. Bunları yapmak çevre için daha iyidir ve vermeniz gereken kararların sayısını azaltır.
 • Gün ortası molaları verin.
 • Çok fazla çalışmayın. Haftada altı saatlik veya dört günlük çalışma programları yapmayı deneyin ve tatil zamanınızı sevdiğiniz işleri yaparak geçirin.

Başka birinin planına tam olarak uymak zorunda olmadığınızı unutmayın. Denemeler yaparak ve sizin için neyin en iyi ve neyin en doğru olduğunu bulun. Ancak, buradaki en önemli nokta, işinizin hiçbir zaman; ev hayatınızdan ve diğer önceliklerinizden önemli hale gelmemesi gerektiğidir. Hayatınızı ve önceliklerinizi dengeleyin.

Lagom sanatı ilginizi çektiyse bu yazımıza da göz atmalısınız: Mutsuz Hissedenler İçin 5 Etkili Felsefe: Lagom, Hygge, Lykke, Ikigai ve Ubuntu

Kaynak

Kurucu Ortak | BiPosts

Girişimcilik, motivasyon, sanat ve kişisel gelişim konularında okuduklarımı sizlere de aktarmaya çalışıyorum.