Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Telefonla Harika Fotoğraflar Çekmek İçin 7 İpucu

telefonla fotoğraf çekmek

Çoğumuzun cebindeki telefonlar adeta birer profesyonel kamera niteliğinde. Ancak yine de çektiğiniz fotoğrafları beğenmiyor ve profesyonel kameralar gibi olmadığını mı düşünüyorsunuz?

Elbette, telefonlarımızdan profesyonel çekim kalitesi beklemememiz gerekir. Fakat doğru teknikleri uygulamadığınız zaman sahip olduğumuz potansiyeli ortaya çıkarmanız da mümkün olmayacak ve harika açılara ve kaliteye sahip fotoğrafları elde edemeyeceksiniz. Telefonunuzla harika fotoğraflar çekmeniz için bol bol pratik yapmanın yanında dikkat etmeniz gerek birkaç püf noktası var.

İşte telefonla harika fotoğraflar çekmenize yardımcı olacak 7 ipucu:

1. Izgara özelliğini kullanın.

Izgara özelliği (kılavuz çizgileri), telefonunuzla fotoğraf çekerken çekiminizi dengelemeye yardımcı olur. Bu, mobil çekimlerinizin kalitesini artırmanın en kolay ve en etkili yollarından biridir.

Izgara özelliğini açmak, ekranınıza üçte bir kurala göre çizgiler yerleştirir; bu, bir fotoğrafın yatay ve dikey olarak üçe bölünmesi gerektiğini belirten bir kompozisyon ilkesidir.

Izgara Çizgileri

Üçte bir kurala göre, objenizi çizgiler boyunca veya bir sütunda hizalarsanız, çekiminiz daha dengeli ve göze hoş görünecektir. Akıllı telefonlarda Optik vizör olmadığından bu gereklidir.

iPhone kameralarında ızgara özelliğini şu şekilde etkinleştirebilirsiniz:

  • “Ayarlar”a gidin
  • “Fotoğraf & kamera” yı seçin
  • “Izgara” yı bulun ve aktif edin.

Samsung Galaxy (Android) telefon kameralarında ızgara özelliğini nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

  • Kamera uygulamasını açın
  • “Ayarlar”a gidin
  • Aşağı kaydırın ve “ızgara” seçeneğini aktif edin.

2. Yakınlaşın.

Akıllı telefonunuzun dijital zoom özelliğini kullandığınızda çok fazla ayrıntıyı kaybedersiniz. Bunun yerine, objenize doğru birkaç adım daha yaklaşmayı deneyin.

gijital fotografcilik okulu
Kaynak: Digital Photography School

Objeye biraz daha yaklaşmanın resim kalitesi açısından nasıl bir fark yaratabileceğine şaşıracaksınız.

dijital fotografcilik okulu
Kaynak: Digital Photography School

3. Filtreleri yok edin.

Filtreler bir zamanlar çok popülerdi, ancak artık çekilen fotoğrafı sadece basit göstermektedir. Dünyanın dört bir yanında kullanılabilecek kalıplar yerine fotoğrafınızı düzenlemeyi tercih edin.

instagram filtre

Snapseed, Photoshop Express, PicsArt ve iPhoto gibi mobil uygulamaların tümü, fotoğraflarının bütünlüklerinden ödün vermeden ince ayar yapmak için harika birer seçenektir.

4. Merceği temizleyin.

Belki de en basit ve en etkili yöntemlerden biri dersek yanılmış olmayız. Çünkü telefonunuzun kamerasında, cebinizdeki tozlardan veya parmak izi lekelerinden koruyacak bir lens kapağı yoktur. Kameranızın merceğinde oluşan bu kir/leke birikimi, hiçbir post düzenlemesinin düzeltemeyeceği puslu görüntülere yol açabilir.

telefon kamerasini sil

Bunun için bir mercek bezi ve biraz temizleyici kullanmanızı tavsiye ederim. Tişörtünüzle silmek bile hiç yoktan iyidir 🙂

5. Değişik açılardan fotoğraf çekmeyi deneyin.

Değişik açılardan fotoğraf çekmek, unutulmaz anılara sahip olmanızı sağlayabilir. Bu tamamen başka bir perspektiften bakmakla ilgilidir ve bunu yapmak için biraz yaratıcılık gerekir.

Kuş bakışı/tepegöz düşünün – bu çekimi yakalamak için kendilerini objenin üzerinde konumlandırmanız gerekir. Bunu yapmak için çatılardan, hatta merdivenlerden çekim yapmayı deneyebilirsiniz.

ust acidan foto cekimi

Ters bir kuşbakışı çekmeye ne dersiniz? – bu çekimi yakalamak için arkanıza yaslanmanız gerekiyor.

ters kusbasi foto cekimi

Bir çocuğun veya köpeğin bakış açısını düşünün – bu çekimi yakalamak için yere çömelmeniz veya uzanmanız gerekiyor.

yere egilip foto cekmek

Peki siz hangi değişik açıları kullanmayı tercih edersiniz?

6. Flaşı unutun.

Telefonunuzla iyi fotoğraf çekmek istiyorsanız, flaşı unutmalısınız.

telefon flasi

Kullanılan ışık küçük bir LED’dir ve bu, lensden bir inç uzakta bile olmadığından; bulanık fotoğraflar, garip bir şekilde aydınlatılmış nesneler (flaş insanların sarılık varmış gibi görünmesini sebep olur) ve kırmızı gözler yapar.

Peki ortam karanlıksa ne yapmalısınız? Başka bir ışık kaynağı bulun, ve gece bir uzaylıya denk gelmediğiniz sürece flaşı açmayın 🙂

Alternatif ışık kaynakları için, doğru fırsatı beklemeniz gerekebilir. Örneğin, sokaklarda yürürken, objeyi aydınlatmak için geçen bir arabanın farını kullanabilir veya bir sokak lambasına denk gelmeyi bekleyebilirsiniz.

sokak lambası

Doğal ışık, neredeyse her zaman yapay olandan daha iyidir. Bu yüzden gün yönetimini iyi yapın, böylece gün ışığınız varken telefonunuzla daha çok fotoğraf çekebilirsiniz.

7. Ses seviyesi tuşlarını kullanın.

Akıllı telefonunuzla yatay fotoğraflar çekerken deklanşör olarak “ses açma” düğmesini kullanabilirsiniz. Bu bir avantajdır çünkü standart deklanşör düğmesini kullanmak, genellikle telefonu titretmenize sebep olarak fotoğrafın bulanık çıkmasına neden olur.

ses tusu

Telefonu yan yatırıp deklanşör olarak ses seviyesi düğmesine bastığınızda iki elinizi de kullanmak zorunda kalacaksınız. Bu da stabiliteyi artıracak ve titremeyi azaltacaktır.

Sonuç olarak:

Fotoğrafçılığın anahtarı, her sanatta olduğu gibi, öğrenmeye ve pratik yapmaya devam etmektir.

İyi resimler içerik stratejiniz için hayati önem taşır . DSLR’ler ve diğer “profesyonel kameralar” güzel olsa da, bütçe dostu veya sürekli yanında taşımak için uygun ekipman parçaları değildir. Sahip olduğunuz ekipmanla -telefonunuzla- gerçekten harika fotoğraflar çekmek size kalmış.

Akıllı telefonunuzun kamera uygulamasından en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak daha birçok temel fotoğraf ipucu ve püf noktası vardır. Fotoğrafçılığa ilginiz hobiden daha fazla ise profesyonel eğitimler almanızı ayrıca tavsiye ederim.

Siz de telefonunuzla fotoğraf çekerken farklı yöntemler kullanıyorsanız yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz!

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir: Zor Bir Görevi Tamamlamak İçin Nasıl Motive Olursunuz?

Kaynak

Kurucu Ortak |

Teknoloji, kişisel gelişim ve girişimciliğe dair güncel ve en çok merak edilen konulara dair yazılar yazıyorum..