Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Tatlı Kriziyle Baş Etmenin 7 Yolu

tatlı krizi

Tatlı yeme isteğinin çok yoğun olduğu adeta krize dönüştüğü bu dönemleri yaşamayanımız yoktur. Ancak, bu durumun sıklığının artması ve bu dönemleri yönetememek, hızlı kilo almak ve sağlığın bozulması gibi sonuçlar doğurabiliyor. Tatlı krizlerinin mekanizması oldukça açık ve çözümü de çok kolay. Öncelikle nedenini keşfedin, kendinizi dinleyin!

Neden tatlı krizlerim oluyor?

Tatlı yemenin sizi psikolojik olarak mutlu hissettirdiğini düşünüyor olabilirsiniz. Çocukluğunuzdan beri tatlı yemek sizin için bir rutin ise damak tadınız bu şekilde gelişmiş ve tatlı yemediğiniz zamanlarda kendinizi eksik hissediyor olabilirsiniz. Yemekleri tatlı ile taçlandırmadan doymayacağınızı düşünüyor olabilirsiniz ya da insülin metabolizmanızda bir hasar olabilir.

Öncelikle insülin metabolizmasındaki bozukluk dışındaki durumları birlikte çözebiliriz ancak; açlık durumlarında aşırı sinirlilik, hızlı acıkma, gece idrara çıkma, ağızda kuruma gibi durumlar insülin metabolizmasından dolayı olabilir, böyle bir durumda bir uzamana başvurmanız gerekir.

İşte tatlı kriziyle baş etmenize yardımcı olacak 7 yol:

1. Ara öğün

Ana öğün porsiyonlarınızı azaltıp kendinize ara öğünler, sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın. Öğün araları maksimum 3 saat olduğu takdirde kan şekeriniz düşmeyecektir. Bu durumda tatlı yeme isteğini azaltacaktır.

2. Meyve

Meyve yemek iyi bir alternatif ancak meyveyi tek başına tercih etmeyin. Bir protein(yoğurt,süt,peynir..) kaynağı ile tüketin. Bu şekilde yemek kan şekerinin daha yavaş ve dengeli yükselmesine yardımcı olacak.

3. Odak değiştirme

Tatlı yeme fikri akılınıza geldiğinde yapacağınız başka bir aktivite size bu fikri unutturabilir. Sevdiğiniz başka bir işe odaklanın 10 dakika sonra tatlı yeme fikrinden vazgeçtiğinizi göreceksiniz.

4. Tatlı yemek sorununuzu çözmeyecek

Mutsuz olduğunuzda, bir sorunla başa çıkamadığınızda kavanozun dibine kadar yediğiniz çikolata sizin sorununuzu çözmeyecek, hatta uzun dönemde sağlığınıza olumsuz etkileri olacak bunu aklınızdan çıkarmayın.

5. Kompleks karbonhidrat

Basit karbonhidratlar kan şekerini hızlı yükseltip hızlı düşüren besinlerdir. Ancak kompleks karbonhidratlar kan şekerinizi yavaş yükseltir ve uzun süre o seviyede kalmasını sağlar, bu durumda tatlı yeme isteğini azaltır ve daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Kompleks karbonhidratlar; bulgur, tam buğday ürünleri, kepekli ürünler, kuru baklagiller, yulaf…

6. Posa

Mide boşalmasını geciktirerek, uzun süre tokluk hissetmenizi, kan şekerinin sabit kalmasını sağlar.

7. Uykusuzluk

Yapılan araştırmalar sonucu yorgunluğun daha çok şeker tüketme isteğini uyardığını göstermiştir. Bu sebeple uyku rutininizi gözden geçirin, düzenli ve yeterli uyumaya dikkat edin.

Bütün bunları denediniz ve canınız hala tatlı yemek mi istiyor? Bu durumda durmayın yiyin ancak tercihinizi çok doğru yapmalısınız. Paketli gıdalar ve yüksek şeker içeriği olan tatlılardan uzak durmalısınız. Kendi tatlınızı kendiniz yapın. Sütlü ve meyveli hafif tatlılar tercih edin. ve en önemlisi bunu bir rutin gibi değil arada yapmaya özen gösterin.

Unutmayın orantılı yediğiniz sürece bir sıkıntı olmayacaktır.
Tatlı yemeyi tadına bırakın…

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:  Yeşil Çay Kilo Verdirir Mi?