Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Takım Çalışması Yapmayı Başaran İnsanların 3 Özelliği

Takım Çalışması Yapmayı Başaranların 3 Özelliği

Bugün, ülkenin ya da dünyanın diğer tarafında yaşayan biriyle aynı takımda olabileceğimizi ve bunun büyük ölçüde teknoloji nedeniyle olduğunu kabul ediyoruz. Teknolojinin bir sonucu olarak, insanlar şaşırtıcı ve karmaşık olan ve her türlü alanda işletme, tıp ve iletişim alanındaki sorunları çözen organizasyon içi çözümler geliştiriyorlar. Bu karmaşık çözümler, insanların ekip olarak işbirliği yapmasını ve birlikte takım çalışmasını gerektirir.

Ancak ekip çalışması her yerde olmasına rağmen, insanları ister eğitimde ister işgücünde olsun, öncelikle bireysel ve teknik beceriler için eğitmeye devam ediyoruz. İşte bu yüzden sizinle iyi bir takım çalışması yapmanın üç basit sırrını paylaşacağım.

1) Alçak Gönüllülük

takım oyuncusu olmanın en önemli kuralı alçak gönüllü olmaktır

İdeal takım çalışmasında yer almak ve hayatta başarılı olmak istiyorsanız, gerçekten mütevazı olmak gerekir. Çoğumuz alçak gönüllülüğün ne olduğunu biliyoruz bu kibirli ya da ben merkezli olmak değil, başkalarını kendimizin önüne koymak demektir.

Birisi kendine güven duymadığında ve kendini küçümsediğinde, bu durum onu alçak gönüllü yapmaz. Yeteneklerimizi reddetmek, tıpkı onları abartmak gibi, alçak gönüllülüğün ihlalidir. Takım çalışmasında iyi bir takım arkadaşı olmak için alçak gönüllü olmak çok önemlidir

2) İşe Aç Olmalısınız

takım çalışması

Bu, güçlü bir iş ahlakına sahip olmak anlamına gelir. İş yapma konusunda doğuştan gelen bir açlığı olan insanlar genellikle takımlarda ve hayatta çok daha başarılıdır. Bu kalite, muhtemelen hayatın ilk zamanlarında geliştirmek zorunda olduğunuz kalitedir; Hayatta daha sonra hiç geliştirmemiş insanlarla çalıştığında, onları inşa etmek daha zor olabilir. Aç olmak işkoliklikle ilgili değildir. İşkolikler, kimliğinin tamamını işlerinden alan kişilerdir. Aç insanlar sadece beklenenin ötesine geçmek isterler; yaptıkları şey için yüksek bir standarda sahiptirler ve asla asgari düzeyde yapmazlar.

3) Akıllı Olmak

akıllı olmak

 Bu dediğimiz madde entelektüel akıllarla ilgili değil; bu duygusal zeka ve insanları nasıl anladığımız ve başkalarının en iyi yaptığı işleri ortaya çıkartması için kelimelerimizi ve eylemlerimizi nasıl kullandığımız hakkında sağduyu sahibi olmakla ilgilidir. Bu dünyada çok önemlidir ve zeki olmak insanların üzerinde çalışabileceği ve daha iyi olabileceği şeylerden biridir.

Yazının bu kısmı, Patrick Lencioni’nin takım çalışması hakkındaki konuşmasından uyarlandı

Harika bir takım oyuncusu olmak için her üç niteliğe de sahip olmalısınız. Bu yüzden, bunlardan biri eksik olduğunda kendinizde ve başkalarında nasıl tanımlayacağınızı öğrenmeniz gerçekten önemlidir. Bu özelliklerden birini eksik olan insanlara (kendiniz de dahil) başvurmak için kullanabileceğiniz bazı etiketler buldum.

Bir kişi alçak gönüllü ve aç olabilir ama zekası yoktur – onlara kazara karışıklık yapıcı diyorum. Onlar iyi insanlar, gerçekten iyi niyetleri var ama farkında olmadıkları sorunlar yaratıyorlar. Köpek yavrusu gibidirler; bir çok şeyi deviriyorlar ama iyi niyetli.

Sonra alçak gönüllü ve zeki biri var ama açlıktan yoksunlar – ben onlara sevimli tembel diyorum. Sorun şu ki, sevimli ve etrafta olmak gerçekten eğlenceliyken, sadece asgari düzeyde yapıyorlar. Yukarı ve ötesine geçmezler. Onlara daha fazlasını yapmalarını sürekli olarak hatırlatmanız ve bir organizasyonda gevşekliklerini almanız gerekir.

En zor tip, aç ve akıllı olan ama mütevazi olmayan ekip üyesidir – onlara yetenekli politikacı diyorum. Kendilerini alçak gönüllü olarak nasıl göstereceklerini biliyorlar, bu çok tehlikeli bir şey. İyi röportaj yapabilirler ve toplantılarda doğru şeyleri söylerler. Sorun şu ki, onların derinliklerinde, iş onlar hakkındadır, diğerleri hakkında değil. Yöneticiler bunu anladıklarında, genellikle kuruluşun etrafındaki dolaplarda gizlenmiş bir ceset izi vardır.

Peki, Bu Bilgilerle Ne Yapıyorsunuz?

Bu etiketleri yanlış kullanmayın. Patronunuza ya da iş arkadaşınıza kazara bir karmaşa yapıcısı olduğunu söylemeyin.

Ardından, bu kategorileri kendinize ve çevrenizdeki kişilere uygulayın. Çalışma ekibiniz, aileniz veya koçluk yaptığınız futbol takımı ile oturun. Nitelikleri açıklayın ve herkesin bu üç alanda – en iyi oldukları yerde, ikinci en iyi ve üçüncü -. Hepsinde iyi olsalar bile, bazılarında daha iyi, diğerinde daha zayıf olacaklar.

Daha sonra, grubun etrafında dolaşın ve insanlardan üçüncüsünü ve neden onların olduğunu açıklamasını isteyin. Bu özelliği nasıl güçlendirebilecekleri hakkında birlikte konuşun. Birbirinize tavsiye verin; meslektaşlarınızı, ekip üyelerinizi ve aile üyelerinizi birbirinizin koçlarına dönüştürün.

Mütevazi olmak için yardıma ihtiyacı olan kişi için, “Belki kendiniz hakkında çok fazla konuşmamalısınız ve bunun yerine başkaları hakkında sorular sorun ve hayatlarına ilgi gösterin” gibi bir şey söyleyebilirsiniz. Acıkması gereken kişi için, gün için çıkış yapmak üzereyken, check-in yapmaları ve hala yapılması gereken işler olup olmadığını görmeleri gerektiğini önerin. Ve duygusal olarak daha akıllı olması gereken kişi için, toplantıların sonunda herkese nezaket ve saygı ile davranıp davranmadıklarını iki kez kontrol etmelerini isteyin.

Toplum olarak başarıyı düşünme şeklimizi ve insanları hayatta başarıya nasıl hazırladığımızı değiştirme zamanı gelmiştir. Bu üç niteliği kendimizde geliştirerek kendimizi değiştirmeye ve organizasyonlarımızı, okullarımızı, ailelerimizi ve dünyamızı geliştirmeye başlayabiliriz.

İş hayatınızı kolaylaştırıcak tüyolar istiyorsanız bu postumuza da göz atabilirsiniz: https://biposts.com/isleriniz-gecikmesin-4-soru-ile-zaman-yonetimi-mumkun/#sidr-nav

Kaynak