Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Steve Jobs’tan Çalışma Şeklinizi Değiştirecek 25 Tavsiye

Steve Jobs

Gerçek şu ki Steve Jobs tek gecede başarılı olmadı.

Apple’ı bugün olduğu şirkete dönüştürmek yıllar süren sıkı çalışma, kararlılık ve azim gerektiriyordu. MacBook ve iPhone’u bir kenara bırakıp daha geniş bir perspektiften düşündüğünüzde gerçekten başardığı her şeyin inanılmaz olduğunu fark edeceksiniz. Kısacası Steve Jobs yaşam tarzımızı değiştirdi diyebiliriz.

Bugün, Steve Jobs’ın konuşmaları sayesinde, onun iş ahlakına ve bu başarısını nasıl elde ettiğine dair birçok bilgiye sahipiz. Sizin için bu konuşmalardan, kariyer hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak en iyi 25 tavsiyesini bir araya getirdik. Bunları okuyun, ilham alın ve sonra hayallerinizi gerçekleştirecek o adımı atarak başlayın.

Hayattaki en sevdiğim şeylerin hiçbir maliyeti yok. Hepimizin sahip olduğu en değerli kaynağın zaman olduğu gerçekten açık.

Yaptığımız şeyler kadar yapmadığımız birçok şeyle de gurur duyuyorum. İnovasyon binlerce şeye hayır demektir.

İşiniz hayatınızın büyük bir bölümünü dolduracak ve gerçekten tatmin olmanın tek yolu harika olduğuna inandığınız bir işi yapmaktır. Ve harika bir iş yapmanın tek yolu ise yaptığınız işi sevmektir. Eğer henüz onu bulamadıysanız, aramaya devam edin. Hemen kabullenmeyin. Kalple ilgili tüm meselelerde olduğu gibi, onu bulduğunuz zaman bunu anlayacaksınız.

Kalbinizi ve sezginizi takip etme cesaretine sahip olun. Onlar gerçekten kim olmak istediğinizi bir şekilde biliyorlar.

Eğer bir şey yaparsanız ve ortaya iyi bir şey çıkarsa, o zaman fazla beklemeden daha iyi olacak başka bir şey yapmalısınız. Sadece sırada ne olduğuna karar verin.

Steve Jobs Apple'ın ilk bilgisayarı Macintosh'u 1984 yılında tanıttı.
Steve Jobs Apple’ın ilk bilgisayarı Macintosh’u 1984 yılında tanıttı.

Bazen yenilik yaparken hata yaparsınız. En iyisi hataları hızlı bir şekilde kabul etmek ve diğer yenilikleri geliştirmeye devam etmektir.

Güzel bir çekmece yapan bir marangozken kimsenin görmeyeceği bir duvara baksa da arkasına kalitesiz bir ahşap parçası kullanmayacaksınız. Siz orada ne olduğunu biliyorsunuz, bu yüzden güzel bir tahta parçası kullanacaksınız. Geceleri iyi uyuyabilmek için estetik ve kalitede başarılı olmalısınız.

Odaklanma ve basitlik, her zaman mantralarımdan biri olmuştur. Basit, karmaşıktan daha zor olabilir. Bir işi basitleştirmek için düşüncelerinizi sadeleştirmeniz gerekir.

Kalite, nicelikten daha önemlidir. Beyzbolda bir sayı turunun iki double vuruştan daha iyi olması gibi.

Mezarlıkta en zengin adam olmak benim için önemli değil. Geceleri harika bir şey yaptığımızı söyleyerek yatmak… benim için önemli olan bu.

Dünyayı değiştirebileceklerini düşünecek kadar çılgın olan insanlar bunu yapabilir.

Zamanınız sınırlı, bu yüzden başkalarının hayatını yaşayarak onu harcamayın. Başka insanların düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşama dogmasına takılıp kalmayın. Onların fikirlerinin gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin. Ve en önemlisi kalbinizin ve sezgilerinizin yolundan gidecek cesarete sahip olun.

Yaptığımız işlerde güçlü bir tutkuya sahibiz.

Steve Jobs 2005 yılında Stanford Üniversitesinde mezuniyet konuşması
Steve Jobs 2005 yılında Stanford Üniversitesinde mezuniyet konuşması

Noktaları ileriye bakarak birleştiremezsiniz, onları sadece geriye bakarak birleştirebilirsiniz. Bu yüzden noktaların gelecekte bir şekilde birleşeceğine inanmanız gerekiyor. Bir şeye inanmak zorundasınız: Hislerinize, kaderinize, hayata, karmaya… herhangi bir şeye. Çünkü noktaların ileride birleşeceğine inanmak size kalbinizin sesini dinleme rahatlığı verir. Bu yaklaşımım beni hiçbir zaman yolda bırakmadığı gibi hayatımı da tamamıyla değiştirdi.

Kalitenin kıstası olun. Bazı insanlar mükemmelliğin beklendiği bir ortama alışkın değildir.

Geçen 33 yıl boyunca her sabah aynaya baktım ve kendime sordum: ‘Bugün hayatımın son günü olsaydı, bugün yapmak üzere olduğum şeyi yapmak ister miydim?’  Ve birkaç gün üst üste cevabım ‘hayır’ olunca bir şeyleri değiştirmem gerektiğini anladım.

Başarılı girişimcilerle başarısız girişimcileri birbirinden ayıran şeylerin yarısının sadece sabır olduğunu gördüm.

Sonuç olarak, Apple nedir? Apple, ‘kutunun dışında’ düşünen; sadece iş yapmak için değil, fark yaratmak ve dünyayı değiştirmek için bilgisayar kullanmak isteyen kişilerle ilgilidir.

İşlerin önemli olması için dünyayı değiştirmesi gerekmez.

Teknoloji hiçbir şeydir. Önemli olan, insanların özünde iyi ve akıllı olduklarına dair olan inancınızdır. Eğer araçları verirseniz, onlarla harika şeyler yapacaklardır.

Devrimci değişikliklerden daima daha çok etkilenmişimdir. Nedenini tam bilmiyorum ama sanırım daha zor oldukları için. Duygusal olarak çok daha streslidirler. Ve genellikle herkesin başarısız olduğunu söylediği bir dönemden geçersin.

Sonuç olarak, bir servet sahibi olmak için Apple’a geri dönmedim. Hayatımda çok şanslıydım ve zaten bir servete sahiptim. 25 yaşındayken net değerim 100 milyon dolardı. O zamanlar bunun hayatımı mahvetmesine izin vermeyeceğime dair bir karar verdim. Zaten hepsini harcayabilmenizin bir yolu yok ve serveti hiçbir zaman zekamı doğrulayan bir şey olarak görmüyorum.

Steve Jobs,  Ronald Gerald Wayne ve Steve Wozniak 1976 yılında Apple'ı kurdu.
Steve Jobs, Ronald Gerald Wayne ve Steve Wozniak 1976 yılında Apple’ı kurdu.

Benim iş modelim The Beatles oldu. Onlar birbirlerinin olumsuz yönlerini kontrol altında tutan dört adamdı. Birbirlerini dengelediler ve toplam, parçaların toplamından daha büyük oldu.

Öleceğinizi bilmek, bir şeyleri kaybedeceğiniz fikrinden uzaklaşmanın en kolay yoludur. Zaten gerçek anlamda bir şeye sahip değilsiniz. Yani kalbinizden geçeni takip etmemek için hiçbir sebebiniz yok.

Apple’dan kovulmak başıma gelen en iyi şeylerden biriydi. Başarılı olma baskısının yerini yeniden acemi olmanın hafifliği aldı. Kovulmak hayatımın en yaratıcı dönemlerinden birine girmemi sağladı.

Kaynak

Kurucu Ortak |

Teknoloji, kişisel gelişim ve girişimciliğe dair güncel ve en çok merak edilen konulara dair yazılar yazıyorum..