Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Sahte Ögeleri Ayırt Etmeniz İçin 7 İpucu

real

Günümüzde etrafta dolaşan sahte eşyaların sayısı her geçen gün artıyor. Daha ince ekranlı sahte akıllı telefonlardan, yine gerçek deriden yapılmış çantalara kadar, bu sahtekarları tespit etmek zordur çünkü genellikle aralarında fark yokmuş gibi görünür. Sahte ögeleri orjinallerinden ayırmak için sadece biraz daha yakından bakmanız gerekiyor. Küçük farklılıklar sizleri büyük paralardan koruyacaktır.

Bizler sahtekarlık durumlarından kaçınmanıza yardımcı olmak istiyoruz ve sahteciliği tanımanıza yardımcı olacak bazı basit ipuçlarını sizler için derledik.

1) Logonun bir aygıtta nasıl göründüğünü kontrol edin.

sahte ögeleri logolarından ayırt edebilirsiniz

Sahte cihazlar sadece kalitesiz değildir, aynı zamanda doğru test veya sertifikasyondan geçmedikleri için tehlikeli bile olabilirler. Ancak, sahte mi yoksa orijinal mi olduğunu bilmediğiniz bir durumdaysanız, işte bazı ipuçları;

 1. Logo yanlış yazdırılacak veya lekeli görünecektir. Telefonunuzdaki orijinal logoyu kontrol edebilir ve söz konusu gadget ile karşılaştırabilirsiniz.
 2. Çok hafif geliyorsa sahtedir.
 3. Beyaz yerine sarımsı bir renge sahipse sahtedir.
 4. Plastiği kötü yapılmış veya içerdiği maddeler kalitesiz görünüyorsa ürününüz sahtedir.

2) Pahalı saatlerde metali ve sesi kontrol edin.

saat

Bit pazarları, nadir bulunan lüks saatleri bulmak için harika bir yer olabilir. Ancak dolandırıcılıkların nasıl tespit edileceğini bilmek önemlidir.

 1. En pahalı saatlerin düzgün mekanizmaları vardır, yani hiçbir tik sesi olmamalıdır. Saati kulağınızın yakınına koyun ve herhangi bir ses duyarsanız, saatiniz sahtedir.
 2. İyi saatlerdeki gravürler genellikle daha keskindir.
 3. Sahte saatler genellikle orijinallerinden daha ucuz ve daha hafif malzemelerle yapılır.

3) Giysiler ve ayakkabılar üzerindeki dikişi kontrol edin.

giysiler

Orijinal ve pahalı ürünlerin kalitesi de farklıdır. Dikiş kendi meslektaşlarının aksine, otantik öğeler üzerinde daha temiz ve daha sıkı olacak. Orijinal giysiler ve ayakkabılar genellikle inç kare başına daha fazla dikişe sahiptir. Daha az maliyetli olduğu için muhtemelen daha az malzeme kullandıkları için çizgiler de o kadar düz olmayacaktır.

4) Giysilerin üzerindeki etiketleri kontrol edin.

ayakkabi

Her zaman etiketleri kontrol edin. Bir markanın sahte olup olmadığı hakkında çok şey söyleyebilirler.

 1. Sahte üreticiler genellikle daha düşük kaliteli fabrika ekipmanı kullanır, bu nedenle etiketler kötü bir şekilde dikilebilir.
 2. Ayrıntılara dikkat edin. Boyut etiketi, orijinal parçaya göre farklı renkte ve kalitesiz olacaktır ve üzerindeki harfler farklı boşluklara sahip olabilir.
 3. Çoğu zaman, daha pahalı markalar için boyut etiketinde bir seri numarası bulunur.

5) Kozmetik ve parfümlerinizin ambalajını kontrol edin.

ambalaj

Kişisel bakım ürünlerinde hepimiz orjinal ürünler almak isteriz. Bunun nedeni, bu ürünleri vücudumuzda kullandığımız için her şeyin test edildiğini ve güvenliğinin onaylandığını bilmek isteriz. Sahte ürün satın almaktan kaçınmanıza yardımcı olabilecek bazı ipuçları:

 1. Selofan genellikle kutuların etrafına sıkıca sarılmalıdır eğer ki gevşek veya sarılış şeklinde hata varsa ürününüz sahtedir.
 2. Sahte ürünler genellikle daha düşük kaliteli plastik veya metal muhafazalara sahiptir.
 3. Markanın adı, kutunun aksine bir etikete basılmalıdır.
 4. İnce ürünler kutuya tam olarak sığmalıdır.

6) Düğmeleri kontrol edin.

dugme

Bir ceket, palto veya trençkot satın almak istiyorsanız, içte ve dışta düğmelere bir göz atın. İyi markaların ürünleri, şirketin adı kazınmış kaliteli plastiğe sahip olacaktır. Sahte ürünler ucuz, hafif plastik kullanır ve bazen etiketlenmez. Düğmeler de güvenli bir şekilde dikilmeli ve sadece birkaç dikişle tutulmamalıdır.

7) Akıllı telefon alışverişi yaparken ekranın kalitesini kontrol edin.

telefon

Sahte ürünler inanılmaz derecede profesyonel görünebilir ve bazen onlarla orijinal iPhone’lar arasında fark bulmak zordur. Ancak, aşağıdakileri farklara dikkat ettiğinizde orjinali ve sahtesi arasında ki farkı anlamak yine de mümkündür:

 1. Telefonu ilk kez açtığınızda ekran, örneğin iPhone7’yi test ettiğinizde olduğu kadar parlak olmayabilir.
 2. Takvimdeki sayıların yazı tipi farklı olabilir.
 3. Ekran kaba veya grenli olmamalıdır. Düşük çözünürlüklü bir panel kullanıldığında bu tür şeyler olur.
 4. Çektiğiniz resimler bulanık olmamalıdır.

Kaynak