Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Renkler Hakkında Az Bilinen 10 Gerçek

Renk Cümbüşü

İnsanlar hem doğal hem de üretilmiş ortamda her gün renklerle çevrilidir. Bazen renkler canlı bir şekilde öne çıkabilir ve diğer zamanlarda arka plana kaybolabilirler. İşte size renklerle ilgili 10 ipucu.

10) 10 Milyon Renk

Renk Paleti

Birisi size kaç renk olduğunu sorsa ne söylerdiniz? İnsan gözü yaklaşık 10 milyon renk görebiliyor. Bu, gözdeki pigmenti tespit edebilen milyonlarca özel koniden kaynaklanmaktadır. Bazen bazı koniler arızalanabilir ve bu renk körlüğüne neden olur. Diğer zamanlarda, bir kişi “tetrakromasite” sahip olabilir, bu da ekstra bir koni türüne sahip olduğu ve 100 milyona kadar renk görebildiği anlamına gelir.

9)İmkansız Renkler

İmkansız Renkler

Açıkçası, insan gözünün görebileceği şaşırtıcı miktarda renk vardır. Peki ya görünür olmayan renkler? “İmkansız” veya “yasak” renkler, mavisarı bir karışım ve insan gözlerinin göremediği kırmızıyeşil bir karışım olarak teorize edilir. Gözde, kırmızı veya sarı görünce aktive olan nöronlar vardır. Bununla birlikte, kırmızı veya sarı olmaması, yeşil veya mavinin mevcut olduğunu gösterir. Bir ışık anahtarına benzer şekilde, aynı anda hem açık hem de kapalı olamazlar ve bu nedenle aynı alanda hem kırmızı hem yeşil hem de mavi ve sarı göremezler. Temel olarak, kırmızı ve yeşil birbirini iptal ederken, mavi ve sarı birbirlerini iptal eder.

8)Kültürel Renk Farklılıkları

Kültürel Renkler

Çok fazla renk tonu olmasına rağmen, insanlar genellikle bunları farklılaştırabilir ve kategorize edebilir. Scarlet kırmızı bir tonmavi ve yeşil her ikisi de serin renklerdir. Bununla birlikte, bazı kültürlerin renkleri tarif etmeleri halinde tanımlamanın başka yolları vardır.

1970’lerde araştırmacılar Paul Kay ve Brent Berlin, Yaz Dilbilim Enstitüsü’nün misyonerleri ile dünyadaki renk dağarcığı hakkında veri toplamak için işbirliği yaptı. Bu misyonerler, kabile topluluklarındaki insanlara renk çipleri gösterecek ve onlardan her bir rengi açıklamalarını isteyecekti. Candoshi dili gibi, topluluk üyelerinin her renk için belirli isimleri yoktu. Bunun yerine, sarı bir çipi sarı renkli bir kuşa atıfta bulunan “ptsiyaro” olarak tanımladılar. Daha da ilginç olanı, renkleri Western Roy G BIV modeliyle aynı şekilde ayırt etmemeleri. Örneğin, yeşil ve mor arasındaki tüm tonları tanımlamak için aynı kelimeyi (kavabana) kullandılar.

7) Önce Meyve Geldi Sonra Rengin Adı Verildi

Portakal

İngilizcede bile renklerin kelime dağarcığı ve kategorizasyonu zamanla değişti. Birçok insan muhtemelen canlı renginden dolayı narenciye “turuncu” olarak adlandırıldığına inanıyor, ancak aslında tam tersi oldu. 15. yüzyılın sonlarına kadar, portakal renginin kendi adı yoktu. Bunun yerine, basitçe sarı-ish kırmızısı veya kırmızı ve sarı arasında bir renk olarak adlandırıldı.

Tüccarlar Asya’dan Avrupa’ya portakal getirmeye başladığında, parlak renkli meyve portakalın kendi rengi olarak kurulmasına yardımcı oldu. Başlangıçta, meyve Sanskritçe’de “naranga” olarak adlandırıldı ve Fransızcada “narange” oldu ve daha sonra İngilizce’de “turuncu” anlamına gelen “orange” oldu. Portakal, parlak tonlarını paylaşan diğer öğeler için bir tanımlayıcı oldu; örneğin, “portakal renginde bir kolye” veya “turuncu renkli bir yaprak” diyebiliriz. Sonunda, “turuncu” kelimesi ikinci bir tanım aldı ve sarı-ish kırmızı rengin adı oldu

6)En Popüler Renk

mavi

Herkesin kendi favorisi vardır ve bazen bu favori zamanla değişebilir. Yapılan araştırmalarda en favori rengin mavi olduğu tespit edilmiştir.

2011 yılında, Scott Design Inc en popüler renkleri bulmak için iki anket yaptı. Mavi %27 oyla en popüler seçildi, yeşil %18 oyla ikinci sırada yer aldı. 2017’de kağıt şirketi GF Smith, katılımcıların en sevdikleri tonu seçmelerine izin veren çevrimiçi bir anket başlattı. 100 ülkeden 30.000 kişi oy kullandıktan sonra, kazanan rengin şimdi Marrs Green adlı bir deniz mavisi tonu olduğu açıklandı. 

5)Renk Korkusu

kromofobi

Fobilerin, insanların belirli tetikleyicilere karşı hissedebilecekleri güçlü, irrasyonel korkular olduğu bilinmektedir. Yaygın fobiler araknofobi (örümcek korkusu), akrofobi (yükseklik korkusu) ve klostrofobi (kapalı alanların korkusu) içerir, ancak kromofobi gibi diğer birçok sıra dışı fobi de vardır.

Kromofobi renklerin korkusudur ve belirli renkler için belirli fobiler de vardır.  kronofobi aşırı endişe, panik atak, düzensiz kalp atışı ve bulantıya neden olabilir. Bu garip korkunun nedenlerinin TSSB’yi veya belirli bir rengi son derece hoş olmayan bir şeyle ilişkilendirdiği düşünülmektedir.

4)Gökkuşağında Eflatun Yoktur

gökkuşağı

Gökkuşağı genellikle görünür renk spektrumunun tamamını temsil etmek için kullanılır, ancak eflatun aslında gökkuşağında meydana gelmez. En basit ifadeyle, gökkuşağı kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit mavisi ve menekşe (bu sırayla) oluşur. Bununla birlikte, eflatun spektrumun kırmızı ve menekşesinin iki ucu arasında bir yerdedir.

3)Renk Psikolojisi

renk psikolojisi

Renk psikolojisi, renklerin bir kişinin duygularını, düşüncelerini ve hatta davranışlarını nasıl etkilediğinin incelenmesidir. Markalaşma, renk psikolojisinin sıklıkla kullanıldığı bir alandır; işletmeler tüketicileri etkilemek için belirli renkler kullanır. Örneğin, kırmızı ve sarı aslında bir kişinin iştahını uyarabilir ve onların aç hissetmesine neden olabilir. Birçok gıda zincirinin bu renkleri logolarına dahil etmesi tesadüf değildir!

Ayrıca, renk dikkat ve hafızayı bile geliştirebilir. Frank Farley ve Alfred Grant tarafından yapılan bir deney, renkli veya siyah beyaz multimedya sunumlarının deneklerin belleğini etkileyip etkilemeyeceğini sorguladı. Sonuçları, deneklerin aslında renkli sunumları daha iyi hatırladıklarını göstermiştir.

2)Renk Sembolizmi

renk sembolizmi

Renk, üzerimizde psikolojik, bilinçaltı etkilere sahip olsa da (bellek tutma gibi), renklerin de sembolik anlamları vardır. Bazı sembolizm açıktır (kırmızı durmak anlamına gelir), diğer anlamlar günlük yaşamla daha az ilgilidir (mavi güven ve sadakati sembolize edebilir). Sembolizm de farklı kültürler arasında büyük farklılıklar gösterir. Batı kültüründe, beyaz genellikle masumiyet, barış ve saflığı temsil eder ve genellikle düğünlerde kullanılır. Bununla birlikte, Çin’de beyaz ölüm ve yasla ilişkilidir ve genellikle cenazelerde giyilir.

1)Yılın Rengi

yılın rengi

Pantone’un her yıl “yılın rengi” için belirli bir renk tonu seçmektedir. Bu gelenek 2000 yılında Cerulean Blue rengiyle başladı ve o zamandan beri her yıl kendine özgü bir rengi vardı. 2020 için, bu renk Klasik Mavi olarak adlandırılan bir mavi gölgedir. Bu fikir saçma veya sadece eğlence için görünebilir, ancak aslında tasarım, moda ve pazarlama trendleri üzerinde büyük bir etkisi vardır. 

Az bilinen gerçeklere ilgi duyuyorsanız bu içerik de tam size göre: Uzay Hakkında Bilmediğimiz En İlginç 8 Gerçek!

Kaynak