Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Mutlaka Okumanız Gereken 10 Kitap ve Altını Çizdiğimiz Bölümleri

Kitap Okuyanlar

Kitap önerisi arayan ve her öneri içeriğinde aynı kitapları görmekten sıkılanlar için, favori kitaplarımızdan 10 tanesini ve bu kitaplarda en sevdiğimiz bölümleri bir araya getirdik.

1) Kirpinin Zarafeti – Muriel Barbery

Kitap - Kirpinin Zarafeti

Goodreads Puanı: 3.77/5 Yayınevi: Turkuvaz Kitap Sayfa Sayısı: 280

Doğum gününde intihar etmeyi düşünen 12 yaşında bir kız ve apartman görevliliği yapan, kitap kurdu bir kadının, dostluğunu konu edinen zarif ve etkileyici bir roman.

“Samimiydim. Gelecekte yalnız yaşamaya uzun süredir alıştım. Yoksul olmak, çirkin olmak ve üstelik zeki olmak bizim toplumlarımızda insanı kasvetli ve kanmayacağı parkurlara mahkûm eder ki, buna erkenden alışmakta yarar vardır. Güzellik oldu mu her şey bağışlanır, kabalık bile. Zekâ ise sanki durumun doğru bir ödünleyicisi değil gibidir; doğanın en yoksul çocuklarına sunduğu bir dengeleyici olarak görülemez; daha ziyade gereksiz bir oyuncak gibidir; mücevherin değerini yükseltir. Çirkinlik ise zaten daima suçludur ve ben bu trajik yazgıya, hiç aptal olmadığım için daha fazla acı çekerek mahkûmdum.”

2) Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat – Stefan Zweig

Kitap - Stefan Zweig

Goodreads Puanı: 3.92/5 Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Sayfa Sayısı: 71

Bir kadının yaşamını bütünüyle değiştiren yirmi dört saatlik deneyimini anlatan bu kitap sizi içine çekecek.

“… duygu dediğimiz, acı dediğimiz şeylerin aslında ne kadar zayıf, zavallı, sıkıntı veren şeyler olduğunu yine korku içinde duyumsuyorum, çünkü bütün bunların hepsi, aşırı olsa bile acı çeken, eziyet çeken bedeni bütünüyle yok edemiyor; böyle zamanlarda ölmemek veya yıldırım düşen bir ağaç gibi yere yığılmamak için, insan güm güm çarpan kalbiyle o anlara tahammül gösteriyor.” “Ama dediğim gibi bütün acılar korkaktır, yaşama karşı duyulan aşırı arzu karşısında acı geriler; çünkü yaşama arzusu, düşüncelerimizde var olan ölüm arzusundan çok daha güçlü bir şekilde bedenimizin her zerresinde mevcuttur.”

3) Toprak Ana – Cengiz Aytmatov

Kitap - Toprak Ana

Goodreads Puanı: 4.30/5 Yayınevi: Ötüken Neşriyat Sayfa Sayısı: 143

Dünya Savaşı sırasında sevdiklerini kaybeden bir kadının bilgeliğini, gücünü ve toprakla dostluğunu anlatan bu romanda Aytmatov betimlemeleriyle her şeyin gözünüzde canlanmasını sağlayacak.

Ey besleyici Toprak Ana, hepimizi bağrına basan sensin. Onlarla sen konuş Toprak Ana, insanlara sen anlat! -Hayır Tolgonay, onlarla sen konuşmalısın. Sen kadınsın. Sen her şeyin üstündesin, daha bilgesin. Bir insansın sen! Onlara sen anlat!

4) Melankolinin Anatomisi: 1. Fasikül – Robert Burton

Kitap - Melankolinin Anatomisi

Goodreads Puanı: 3.42/5 Yayınevi: Aylak Adam Sayfa Sayısı: 160

İnsan tarihinin derinliklerine inen bu eserde farklı zamanlarda aynı duygular ve olayların tekrar ediyor olduğunu fark etmek sizi çok şaşırtacak.

“Hayatımız da, tıpkı gökyüzü gibi, bazen iyi, bazen gölgeli, fırtınalı ve sakindir; tıpkı bir gül gibi dikenleri ve çiçekleri vardır; bir yılın ılıman bir yazı, çetin kışı, kuraklığı ve gene serin yağmurları olduğu gibi hayatımızda neşe, umut, korkular, üzüntüler ve iftiralar birlikte var olur.” Zevk ve acı birbiri ardına sıralanır. Hazreti Süleyman’ın dediği gibi, “Kahkahanın tam orta yerinde keder vardır.”

5) Ağaçların Özel Hayatı – Alejandro Zambra

Kitap - Ağaçların Özel Hayatı

Goodreads Puanı: 3.74/5 Yayınevi: Notos Kitap Sayfa Sayısı: 91

Ağaçların Özel Hayatı, Verónica’nın resim kursundan dönmeyişiyle başlıyor. “Kitap o dönene ya da Julián onun dönmeyeceğine emin olana dek sürüyor.”

Sadece iki bölümden oluşan bir roman düşünüyor: ilki çok kısa, çocuğun o zamanlar bildiklerinin dökümünü yapıyor; ikincisi hayli uzun, aslında sonsuz, çocuğun o zamanlar bilmediklerini anlatıyor. Bu hikayeyi yazmak istediğinden değil. Bu bir proje değil. Aslında bu hikayeyi yıllar önce yazmış olmayı, şimdi de okuyabilmeyi isterdi.

6) Gönül Hanım – Ahmet Hikmet Müftüoğlu

Kitap - Gönül Hanım

Goodreads Puanı: 3.41/5 Yayınevi:  Salkımsöğüt Sayfa Sayısı: 120

Orhun Abidelerini incelemek için yapılan seyahat bir aşk hikayesiyle birlikte anlatılıyor.

Kendime geldiğim zaman önce Gönül’ün yüzüne baktım. Gözlerinden iki damla yaşın kumlar üstüne döküldüğünü gördüm. Güzel kız sabahleyin, yolda gelirken, kaya kenarlarından topladığı birkaç mavi çiçekle gözlerini sildi ve bu çiçekleri pek ince, pek tatlı bir gülüşle yüzüme fırlattı.

7) Mezarlık Kitabı – Neil Gaiman

Kitap - Mezarlık Kitabı

Goodreads Puanı: 4.14/5 Yayınevi: İthaki Yayınları Sayfa Sayısı: 284

Sıradan bir çocuk olan Nobody Owens’a arkadaşları “Bod” lakabını takmıştır. Tabii sıradanlık görecelidir… Owens’ın bir mezarlıkta yaşadığını ve hayaletler tarafından büyütüldüğünü görmezden gelirsek o kesinlikle normal bir çocuk! Anlamışsınızdır ama yine de söyleyelim bu ilginç kitabı bir solukta bitireceksiniz!

Ayrıca hayatlarını son derece çekilmez bulan insanlar her zaman vardır ve yapacakları en iyi şeyin başka bir varoluş düzlemine geçişlerini hızlandırmak olduğuna inanırlar. “Kendilerini öldürürler mi demek istiyorsun?” dedi Bod. Yaklaşık sekiz yaşındaydı, saf ve meraklıydı, ama aptal değildi.

8) Kurtlarla Koşan Kadınlar: Vahşi Kadın Arketipine Dair Mit ve Öyküler – Clarissa Pinkola Estés

Kitap - Kurtlarla Koşan Kadınlar

Goodreads Puanı: 4.14/5 Yayınevi: Ayrıntı Yayınları Sayfa Sayısı: 560

Kadınların iç seslerini dinlemeleri gerektiğini öneren bu eser kadının varoluşunu derin bir şekilde ele alıyor.

Güçlü olmak, kas geliştirip şişirmek anlamına gelmez. İnsanın, kaçmadan kendi tanrısallığıyla buluşması, kendi kafasına göre vahşi doğayla iç içe bir hayat yaşaması anlamına gelir. Öğrenebilmek, bildiklerimize katlanabilmek anlamına gelir. Dayanmak ve yaşamak anlamına gelir.

9) Meselenin Özü – Graham Greene

Kitap- Meselenin Özü

Goodreads Puanı: 3.99/5 Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Sayfa Sayısı: 352

İkinci Dünya Savaşı sırasında geçen eserde iki ahlaki ikilemin tartışılmasını görüyoruz.

”Duygusallık paraya düşkünlükten daha da tehlikelidir, çünkü duygusallığı belirli bir fiyatla sınırlamanın yolu yoktur. Rüşvete düşkün birine beklediği paradan daha azını da verseniz güvenebilirsiniz. Ama bir adı duyunca, bir fotoğrafı görünce, hatta bir kokuyu anımsayınca, insanın yüreğini sarıverir duygusallık.”

10) Beyaz Gemi – Cengiz Aytmatov

Kitap - Beyaz Gemi

Goodreads Puanı: 4.10/5 Yayınevi: Ötüken Neşriyat Sayfa Sayısı: 168

Cengiz Aytmatov’un bu eserinde geçmiş ile gelecek ilişkisi, torun ve dede ilişkisi üzerinden karşımıza çıkıyor. Kitabı okurken sizler de küçük bir çocuk gibi hissedeceksiniz!

-Dedem diyor ki, eğer insanlar atalarının adlarını bilmezlerse bozulur, kötü olurlarmış. -Kim kötü olurmuş? İnsanlar mı? -Evet. -Niçin? -Dedem diyor ki atalarının adlarını kim olduklarını unutanlar, kötülük yapmaktan utanmazlarmış. Çünkü o zaman insanın nasıl biri olduğunu ne çocukları bilirmiş ne de çocuklarının çocukları.