Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Nobel Ödüllü Bu Diyet ile Kilo Vermek ve Yaşlanmayı Geciktirmek Mümkün!

Aralıklı Açlık Orucu

Japon bilim insanı Yoshinori Ohsumi, yaşlanmayı önleyen, zayıflatan ve sağlıklı kalmamıza yardımcı olan bir yemek prensibi keşfetti. Ohsumi 2016 yılında Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nü aldı.

Bu prensibe göre bir süre aç kaldığımızda, hücreler eski ve işe yaramaz olan her şeyi dönüştürüyor ve gençleşiyorlar. Otofaji ismiyle bilinen bu süreci, kendi yararımıza kullanmamız mümkün ve Ohsumi’nin diyeti de burada devreye giriyor. Farklı aralıklı oruçları inceleyerek otofaji sürecini başlatacak, sizi genç ve formda tutacak en basit ve en güvenli diyet planını seçtik. Eğer bu planı uyguladıysanız ya da uygulayacaksanız yorum bırakmayı unutmayın!☺️

Diyet penceresi nedir?

Diyet Penceresi
Diyet penceresini daraltarak diyabet, anemi veya obezite riskini düşürün.

Yemek yediğimiz zamana diyet penceresi denir. Sabah 7’de uyanan ve bir saatte kahvaltı yapan biri akşam 8 ile akşam 10 arasında yerse, bu pencere her gün 12-14 saat arasındadır. Önceleri insanlar, daha sık ama küçük miktarlarda yemeleri gerektiğine inanıyorlardı, çünkü aksi halde vücut yağı depolayacaktı. 2017 yılında yapılan araştırmalara göre, 08:00 ile 20:00 arasında yemek yiyenlerin, 08:00 ile 14:00 arasında yemek yiyenlerden daha sağlıksız olduğu görülmüştür. Diyet penceresi daha dar olduğunda, diyabet, anemi veya obezite riski düşmektedir.

Yemek yeme sürenizi azaltırsanız ne olur?

Yeme Süresi
Diyet pencerenizi azaltarak daha fazla enerji yakın.

Bir diyet penceresinin azalması ile kolesterol, kandaki şeker, iştah ve kilo seviyeleri arasındaki bağlantı hakkında birçok çalışma yapılmıştır. 2017’de bilim adamları insanlar hakkındaki fikirlerini test ettiler ve yemek pencerelerini 12, 8, 6 ve 4 saate kadar daralttılar. Tüm insanlar özel diyetler uygulamadan, her zamanki gibi yediler. Kontrol gruplarındaki kalori sayısı aynıydı ve zaman kısıtlamasının kilo vermeye yardımcı olduğu görüldü. Bunun nedeni; vücudun gece daha fazla yağ yakması, açlık hissinin ve kullanılan enerji miktarının azalmasıdır.

Daraltılan metabolik pencere, aşağıdaki nedenlerden dolayı genel olarak sağlık için iyidir:

 • UV ışığından, cilt kanserinden ve yaşlanmadan korunmayı artırır.
 • Meme kanseri riskini azaltır.
 • Kan basıncını düşürür.
 • Kalp rahatsızlığı riskini azaltır.
 • Uyku kalitesini artırır.

Yemek zamanı neden bu kadar önemli?

Biyolojik Saatin Önemi
Yemek saatinizi doğru ayarlayarak hastalık riskinizi azaltın.

Yalnızca diyet penceresini daraltmak yeterli değil, aynı zamanda yemek için doğru zamanı seçmek de önemlidir. Herkesin kendine özgü sirkadiyen ritimleri vardır: bunun anlamı gündüz ve gece değişimi ile bağlantılı biyolojik saattir. Sabah, kortizol üretimi başlar, enerjimiz ve iştahımız yüksektir. Akşam ise melatonin üretilir, bu da vücudun sindirim de dahil olmak üzere, kendi iç süreçlerini uykuya ve yavaşlatmaya hazırladığı anlamına gelir.

 • Akşamları yemek yerseniz, biyolojik saat ritmini kaybeder.
 • Sabah yorgun uyanırsınız çünkü kortizol seviyesiniz düşük olur.
 • Akşamları, kortizol seviyesi yükselirse, vücudunuzun uyuması gerekirken acıkırsınız ve uykunuz kaçar.
 • Sonuç olarak, diyabet, obezite ve depresyon riski artar.

Programınızı nasıl oluşturabilirsiniz?

Beslenme Programı
Az değil, sağlıklı beslenin!

İşte doğru biyolojik programa sahip olmak için yapmanız gerekenler:

 • 06:00-07:00 saatleri arasında uyanın.
 • Uyandıktan 30-60 dakika sonra kahvaltı yapın.
 • Uyandıktan 2-3 saat sonra çalışmaya başlayın.
 • Kahvaltıda öğle yemeğinize göre daha fazla yiyin.
 • Kalori sayısında hiçbir değişiklik olmadan diyet penceresini 6-8 saat arasına daraltın.

Bilim adamları, büyük bir tabak kahvaltı ve daha küçük bir tabak öğle yemeği seçenlerin, tam tersini yapanlara oranla daha hızlı kilo verdiklerini gördüler. 9 saatlik pencere takip edilmesi zor bir programdır, ancak uzmanlar doğru beslenmeyi şöyle tanımlıyor: 07: 00’da uyanın, 8: 00’de iyi bir kahvaltı yapın, öğlen daha az yiyin ve akşam yemeğinizi mümkünse saat 4-5 gibi yiyin.

Açlıkla nasıl mücadele edilir?

Tok Kalmak
Vücudun alışması için yeterli zaman tanıyın.

Tabii ki, birçok insan bütün akşam açlıkla savaşmaktan endişe ediyor. Anlaşıldığı gibi, açlık hormonu da sirkadiyen ritimlerimize bağlı. Hormon seviyesi kanda 8.00, 13.00 ve 19.00’da zirve yapar. Her zirveden sonra, kişi bir şeyler yerse veya sadece çay ve ya kahve içerse, 2 saat sonra hormon akışı durur. Bu de her üç saatte bir yemek yemenize neden olan açlık hissini dikkate almamanız gerektiği anlamına gelir. Başlangıçta diyet penceresini daraltmak oldukça zor olabilir. İlk birkaç gün, saat 19: 00’dan sonra acıkınca, sebze ve meyve yiyerek bu aşamayı atlatabilirsiniz. Bir hafta sonra vücut buna alışacak, iştahınız daha düşük, uykunuz daha iyi ve sabahları ruh haliniz daha neşeli olacaktır.

Gördüğünüz gibi, oldukça etkili olan bu diyet planı hakkında aslında zor bir şey yok. Yapmanız gereken her şey işte burada:

 • Alıştığınız diyet pencerenizin kaç saat olduğunu hesaplayın.(Kahvaltınız sabah 8’de ve akşam yemeğiniz akşam 8’de ise, diyet pencereniz 12 saattir.)
 • Pencerenizi 6-8 saate kadar daraltın ve sabaha taşıyın (örneğin, 08:00 – 14:00- 16:00).
 • Kalorilerinizi saymayın! Yalnızca düzene ayak uydurun, 1-2 hafta sonra vücudunuz buna alışacak ve sabahları harika hissedeceksiniz.

Kaynak

Kurucu Ortak | BiPosts

Girişimcilik, motivasyon, sanat ve kişisel gelişim konularında okuduklarımı sizlere de aktarmaya çalışıyorum.