Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Mutfak Sorunlarınızı Çözüyoruz: İşte 10 Pratik İpucu

mutfak ipuçları

Mutfakta zaman geçirmeyi seviyor ancak bazı ipuçlarına ihtiyaç duyuyorsanız. İşte mutfak sorunlarınızı çözecek 10 pratik ipucu!

Buzdolabından ya da kavanozlardan gelen kokular, eşit ısınmaya yemekler, beyaza bulaşan yumurta sarıları, filizlenen patatesler, daha tadına bakamadan bozulan çilekler ve daha neler neler. Küçük ama etkili olan bütün bu felaketleri pratik ipuçlarıyla ortadan kaldırmak mümkün. Mutfağınızın profesyonel görünmesini sağlamak için çok para harcamanıza gerek yok. Tüm sorunlarınızın çözümü aslında elinizin altında.

1) Mikrodalga fırında yemeklerin eşit ısınmasını sağlamak

Mikrodalga mutfak ipucu
Fotoğraf kredisi Brigh Side

Yiyeceklerinizi mikrodalga fırında ısıttıktan sonra orta bölümün çok da sıcak olmadığını, tabak kenarlarının ise resmen alev aldığını fark edebilirsiniz. Bunun nedeni mikrodalgaların yemeğinize radyo dalgaları göndermesi, ancak fırınların yaptığı gibi alttan ısıtmamasıdır.

Yemeklerinizi orantısız ısıtmaktan kaçınmak için yemeğinize bir halka şekli vermeyi deneyin. Bu küçük ipucu, her tarafı eşit derecede sıcak bir yemeğin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Afiyet olsun!

2) Patateslerin filizlenmesini önlemek

patates ipucu
Fotoğraf kredisi Brigh Side

Gıda israfını sınırlama fikri günümüzde gerçekten yararlı ve modaya uygun. Ancak patates gibi ürünlerin filizlenmesini önlemek için özel bir bakıma ihtiyaçları vardır. Patateslerinizin arasına bir elma atın ve yakınlarında soğan bulundurmayın. Ayrıca patates çuvalınızı serin ve karanlık bir yerde tutmayı da mutlaka deneyin. Farkı göreceksiniz…

3) Yumurta akını yumurta sarısından kolayca ayırmak

yumurta akı
Fotoğraf kredisi Brigh Side

Harika bir tarif buldunuz ve yumurtanın beyazı ile sarısını ayrı ayrı kullanmanız gerekiyor. Her şeyi doğru yapsanız da beyaza karışan minicik bir sarı, tüm tarifinizi mahvedebilir.

Yumurtanın sarısını akından mükemmel şekilde ayıramıyorsanız ve bunu yapacak özel bir ekipmanınız da yoksa, oluklu bir kaşık tarifinizi kurtarmaya gelebilir. Süzgeçli kaşık yardımı ile yumurta akını sarısından profesyonel bir şef gibi kolayca ayırabilirsiniz.

4) Rende temizliği

rende
Fotoğraf kredisi Brigh Side

Rendeyi kullandıktan sonra temizlemek gerçekten sıkıcıdır. Eğer siz de bu durumdan bıktıysanız, orta kalınlıktaki bir parça polietilen size yardımcı olabilir. Pişirme ekipmanınızı bununla örtün ve üzerinde rendelemek istediğiniz ürünleri ovalamaya başlayın. Bundan sonra, sadece polietileni çıkarıp atabilir ve hiç kirlenmemiş rendenizi rafa kaldırabilirsiniz.

5) Bir fincan ile bıçakları keskin hale getirmek

bıçak bilemek
Fotoğraf kredisi Brigh Side

Mutfak bıçakları da ekstra bakıma ihtiyaç duyar ve genellikle körleşirler. Özel bir bileme aletiniz yoksa, bir kupa alın ve ters çevirin. Şimdi kupanın kenarına bıçağınızı yerleştirip 45°lik açıyla keskinleştirebilirsiniz.

6) Sirke ile çileklerinizin bozulmasını önlemek

çilek korumak
Fotoğraf kredisi Brigh Side

Çilek, gerçekten hızlı çürüyen bir meyvedir. Bu nedenle, onları olabildiğince taze tutmak için bu cankurtaranı kullanın. Meyvelerinizi sirke-su ikilisiyle yıkayın. İhtiyacınız yalnızca 1 fincan beyaz sirke ve 8 bardak su. Çileklerinizi bu banyoda bir süre beklettikten sonra süzün ve durulayın.

7) Gazete sayesinde plastik ve cam kavanozların kokusundan kurtulmak

kavanoz
Fotoğraf kredisi Brigh Side

Bir kavanoz yıkandıktan sonra bile kötü kokmaya başladıysa artık özel bir yöntem denemenizin zamanı gelmiş demektir. Gazete kötü kokuları emecektir. Birkaç gazete alın ve buruşturduktan sonra kavanozun veya plastik kabın içine koyun. Şimdi 24 ile 48 saat arası bu şekilde bekletin.

8) Kabartma tozu ile buzdolabının kötü kokusundan kurtulmak

buzdolabı kokusu
Fotoğraf kredisi Brigh Side

Çürük sebze ve meyveler, bir türlü bitmeyen çorba ve dünden kalan tavuk, buzdolabınızda uzun süre kötü bir koku bırakabilir. Bunu önlemek ve kokudan kurtulmak istiyorsanız, buzdolabınıza bir kutu karbonat koyun. Karbonatın kendi başına bir kokusu yoktur, ancak kötü kokuları emmek için çok iyidir. Artık, mutfakta olduğunuz anlarda, yalnızca güzel kokular alacaksınız.

9) Bir elma dilimi kullanarak kurabiyelerinizi taze tutmak

kurabiye ve elma
Fotoğraf kredisi Brigh Side

Lezzetli bir şey istiyorsunuz ve sonra biraz kurabiyeniz olduğunu hatırlıyorsunuz. Ancak kutuyu açtığınızda, güzel kurabiyelerinizin çok kuruduğunu ve onları yemenin bir yolu olmadığını fark ediyorsunuz. Böyle bir hayal kırıklığı yaşamamak için kurabiyelerinizi bir parça elma ile saklayın. Elma kuruduğunda ise kurabiyelerinizi taze tutmak için yeni bir dilim koyun.

10) Mutfakta ev yapımı parmak koruyucunuzu kullanarak parmaklarınızı korumak

parmak koruyucu
Fotoğraf kredisi Brigh Side

Sebzeleri doğrarken parmaklarınızı kesmek sinir bozucudur. Bundan kaçınmak için hızlı bir şekilde kendi parmak koruyucunuzu yapabilirsiniz. Üstelik sadece plastik bir şişeye ve lastik banda ihtiyacınız var. Normal bir plastik şişe (Kola veya su şişesi gibi) alın ve resimde gösterildiği gibi şişenin üstünden bir parça kesin. Ardından kenarlardan 2 delik açın ve lastik bandı takın. Artık koruyunuzu doğrama sırasında parmaklarınıza koyarak kullanabilirsiniz.

Peki sizin kullandığınız en etkili mutfak ipucu nedir?

Hazır konu mutfak ve yiyeceklerken bu postumuz da ilginizi çekebilir: Azı Karar Çoğu Zarar: Aşırı Dozda Yenilmemesi Gereken 7 Sağlıklı Gıda

Kaynak

Eğlenceli ve faydalı postlar benden sorulur!