Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Kronik Yalnızlık Yaşadığınızı Gösteren 7 İşaret

kronik yalnızlık nedir

Günümüzde kronik yalnızlık, insanlarla daha bağlantılı hissetmemizi sağlayacak bir teknolojiyle çevrelensek de gittikçe artıyor. Peki, kronik yalnızlık nedir ve çözümleri nelerdir?

Sosyal medya, cep telefonları vb. teknolojik araçlar, insanlarla iletişim kurmayı kolaylaştırır. Buna rağmen insanların %40 – 50’si tamamen yalnız hissettiğini bildirmektedir. Bu durumun sebebi, kronik yalnızlıktır ve kesinlikle hakim olunması gereken bir şeydir. 

Kronik yalnızlık, bazı insanların, arkadaşlarıyla çevrili ve mutlu görünmelerine rağmen hissettikleri izolasyon hissidir. Kronik yalnızlığı olan insanlar diğer insanlarla bağlantı kurmayı imkansızmış gibi hissederler.

Siz de kronik yalnızlığınız olabileceğini düşünüyorsanız, listelediğimiz işaretlere bakmanız ve önlem almanızda fayda var.

1) Çok fazla tanıdığınız varken gerçek arkadaşınız yoksa

kronik yalnızlık

Nereye giderseniz gidin, ortamın yıldızısınız. Evinize yakın mekanlardaki insanları tanıyorsunuz. Konuşması en kolay kişisiniz ve herkes sizi görmekten heyecan duyuyor! Dışarıdan oldukça sorunsuz gözükse de bu insanların hiçbirini gerçekten arkadaşınız gibi hissetmiyorsanız bir sorun var demektir.

2) İzole ve yalnız hissediyorsanız

yalnızlık

Arkadaşlarınla bütün bir gün geçirdikten sonra eve gidince yalnız hissediyorsanız bu önemli bir belirtidir. Sizin için yalnız hissetmek normalleşmiştir hatta herkesten yalnız hissetmek adeta bir kural haline gelmiştir. Ne yaptığınız önemli olmaksızın, yalnızlık kimliğinizin bir parçası gibi hissettirmeye başlamıştır.

3) Siz ve dünya arasında bir engel varmış gibi hissediyorsanız

yalnız olmak

İnsanlarla sohbet ettiğinizde, her şey yüzeysel gibi hissedebilirsiniz. Uzun, derin ve gerçek bağlantılar istediğiniz halde kendinizi açmak istemeyebilir ya da karşınızdakine kolay kolay güvenmeyebilirsiniz. Bu durum, mücadele etmenize rağmen görünmez bir duvar tarafından engellenmek gibidir.

4) Bir yandan bağlantı kurmak isterken diğer yandan enerjisiz hissediyorsanız

yalnız hissetmek

Gerçek bağlantıya olan açlığınızı bastırmak enerjinizin çoğunu harcamanızı gerektirir. Evinizde yeniden şarj olup kendinize zaman ayırarak günler geçirebilirsiniz ve sadece bir parti size tekrar tükenmiş hissettirmek için yeterlidir.

5) Kimsenin sizi gerçekten görmediğini düşünüyorsanız

kronik yalnızlık

Sizi diğerlerinden daha mutlu eden durum, GERÇEKTEN biriyle bağlantı kurma ihtimalidir. Ama bu asla gerçekleşmez ya da siz gerçekleşmemiş gibi hissedersiniz. Yeni ve harika bir arkadaş edinebilirsiniz, ama ne kadar denerseniz deneyin karşınızdakinin gerçek yüzü görmediğinizden veya anlamadığından endişe edersiniz.

6) En son ne zaman böyle hissetmediğinizi hatırlayamıyorsanız

yalnızlık

İki tür yalnızlık vardır: “Devlet yalnızlığı” hepimizin deneyimlediği bir şeydir. Geçici ve durumsal. Ancak “kronik yalnızlığı” olan insanlar için bu duygu asla ortadan kalkmaz. 

Ancak sadece kronik yalnızlıktan dolayı acı çektiğin için, sonsuza dek böyle devam etmesi için bir neden yok!  Kişisel bağlantılar kurmak için çabalamaya devam edin ve muhtemelen diğer insanları da sizin gibi gerçek bağlantı için aç bulacaksınız.

7) Özetle Kronik Yalnızlık

Yazdıklarımızı okuyup hala emin olamadıysanız ya da emin olup bu durumdan kurtulmak istiyorsanız, sizi kronik yalnızlık konusunu detaylıca işleyen bu etkileyici video ile baş başa bırakıyoruz:

Kaynak

Kurucu Ortak | BiPosts

Girişimcilik, motivasyon, sanat ve kişisel gelişim konularında okuduklarımı sizlere de aktarmaya çalışıyorum.