Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

2020’de Öğrenmeniz Gereken En İyi 5 Programlama Dili

programlama dilleri

Pandemi sonrası hızla geçilen dijitalleşme ile birlikte kodlama öğrenme eğilimi arttı. Siz de bir kariyer değişikliği yada sadece kendinizi geliştirebilecek yeni bir alan arıyorsanız, kod yazmayı öğrenmenizin zamanı gelmiş olabilir. Ancak bu alanda yeni olanların aklında bir soru var: Nereden ve nasıl başlamalıyım?

İşte bu yıl öğrenmeyi düşünmeniz gereken 5 programlama dili:

1. Swift

swift

Swift, Apple tarafından öğrenmesi kolay genel-amaçlı bir dil olarak oluşturulmasıyla birlikte profesyoneller için de yeterince güçlüdür. C / C ++’ın yerini alması amaçlanmıştır ve iPhone’lar ve iPad’ler için uygulamalar oluşturmak için kullanılır. App Store üzerindeki son tartışmalara rağmen, iOS hâlâ geliştirilme için muazzam bir platform ve başlamak için ideal bir yer. Aynı zamanda Apple, çocukların Swift kullanarak kod yazmayı öğrenmeleri için sanal bir Apple Camp’e bile sahip. 

2. Python

python kodlama dili

Python son dönemde en kapsamlı kodlama dili olarak kabul edilmektedir ve YouTube’dan Instagram’a, finansal analiz araçlarına kadar çok çeşitli web uygulamaları oluşturmak için kullanılır. Ayrıca geniş bir geliştirici topluluğuna sahiptir ve kullanımı kolaydır, yani başlamak için harika bir yerdir. Kod okunabilirliğine odaklanır ve mükemmel kütüphane desteğine sahiptir. Bu da onun, bir sonraki projeniz için bir başlangıç ​​noktası veya büyük uygulamaları ölçeklendirmek için iyi bir seçenek olmasını sağlar.

3. JavaScript

javascript

JavaScript, yaygın olarak web uygulamalarının arayüzünü (front-end) oluşturmak için kullanılır (uygulamalara güç veren arka plan (back-end) araçlarının aksine). Örneğin, duyarlı (responsive) web öğelerinde olarak kullanılır. Dolayısıyla, bir formu açmak için web sitesindeki bir düğmeye tıklarsanız, JavaScript daha sonra ne olacağına karar verir. JavaScript muhtemelen bu listedeki en popüler kodlama dilidir ve öğrenmesi en kolay olanlardan biridir. 

4. Java

java kodlama

Java genellikle arka plan geliştirme için kullanılır, ancak Android geliştirme için de yaygın olarak kullanılmaktadır. Öğrenmesi bu listedeki diğer kodlama dillerinden daha zor olsa da; yaygın kullanımı ve çok yönlülüğü sayesinde uygulama veya arka plan geliştirmeye işine girmek isteyenler için sağlam bir seçenektir.

5. C/C++

c++ programlama

C/C++ uzun yıllardır var olan dillerdir, yani her ikisini de kullanarak kod yazmayı öğrenmek için bir dizi kaynak bulabilirsiniz. C daha genel amaçlı bir kod dilidir, C ++ ise orijinalin bir uzantısıdır. Buradaki listede beşinci sırada yer alırken; aslında, özellikle işletim sistemleri veya dosya yönetimi programlamak istiyorsanız, temel programlama dillerinden biridir. Ayrıca evrensel olarak desteklendiği için çok platform geliştirme için yaygın olarak kullanılır. Öğrenmek biraz daha zordur, ama C/C++ bilen programcılar için her zaman iş vardır.

Nerede Kod Öğrenilir?

Kodlama konusunda kurslar sunan birçok çevrimiçi platform var. Örneğin ücretsiz kod yazmayı öğrenebileceğiniz bir site olan freeCodeCamp harika bir seçenektir. CodeAcademy birçok farklı programlama dili için ücretli ve ücretsiz seçenekler sunmaktadır. Coursera ise üniversite profesörleri tarafından öğretilen üniversite düzeyinde derslere erişim sağlar. Bunlara ek olarak Udemy ve YouTube üzerinden de farklı birçok eğitime ücretli/ücretsiz ulaşmanız mümkün.

Kaynak

Kurucu Ortak |

Teknoloji, kişisel gelişim ve girişimciliğe dair güncel ve en çok merak edilen konulara dair yazılar yazıyorum..