Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Elon Musk’ın Şifreli Tweeti: “Kırmızı Hapı Al”

Elon Musk tweetleriyle sasirtiyor

Elon Musk, dikkat çeken paylaşımlarına “kırmızı hapı al” tweetiyle devam ediyor. “Kırmızı hap” bireyin politik görüşlerinin sağa doğru evrilmesi olarak bilinen yaygın bir internet terimidir.

Musk, koronavirüs salgını ve karantina kuralları devam ederken işletmelerin kapanmasına neden olan hükümet engellerini eleştirmek için Twitter’ı kullanıyor. Son olarak yaptığı paylaşım ise “kırmızı hapı al”. Peki Elon Musk bu tweetiyle ne demek istedi?

Elon Musk “Kırmızı hapı al” diye tweetledi

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, 34 milyon takipçisine “kırmızı hapı al” diye tweetleyerek tuhaf tweet dizisi devam etti.

Temelde bu tweet, 1999 filmi The Matrixin bir sahnesine gönderme yapma niteliğinde. Bu sahnede Morpheus, kahramanı Neo’ya bir bilgisayar simülasyonunda yaşadıklarını söylüyor. Ve ona seçmesi için mavi ve kırmızı olmak üzere iki hap uzatıyor.

kırmızı hapı al
Matrix filminden kırmızı ve mavi hap sahnesi

Eğer mavi hapı alırsa hikaye biter, yatağında uyanır ve inanmak istediği her şeye inanabilir. Kırmızı hapı alırsa, Harikalar Diyarı olarak adlandırılan yerde kalmaya devam eder. (Ancak Musk, bir bilgisayar simülasyonunda yaşama şansımız olduğuna inanıyor gibi görünmüyor.)

Ayrıca “kırmızı hapı al”, sağcı bir politik uyanışı ifade etmek için daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Genellikle Donald Trump veya “erkek hakları” gibi konularda çalışma yapan kuruluşlar sıklıkla kullanır.Ayrıca bu kelime, açıkça kadın düşmanı olan The Red Pill adlı bir Reddit forumu sayesinde popülerlik kazandı.

trump ve kızı
Donald Trump ve kızı Ivaka Trump

Kendini “ılımlı” olarak tanımlayan Musk, koronavirüs sonrası Tesla fabrikasının açılmasına karşı duranlar nedeniyle giderek daha uç tavırlar sergilemeye başladı. Evde kalma emirlerini “faşistlik” olarak nitelendirdi ve geçen Pazartesi günü “Tesla fabrikasını yeniden açtığını ve tutuklanmak istediğini” söyledi.

Öte yandan Musk, 2019’da Demokrat aday Andrew Yang’ı desteklediğini belirtmişti. Ancak bu tweeti bir işaret olarak gören muhafazakarlar hızlı bir şekilde yanıt verdi. Trump’ın kızı Ivanka Trump, Musk’ın tweetini “Alındı!” ifadesiyle retweetledi.

Elon Musk’ın uzay merakınız hepimiz biliyoruz. Sizin de uzaya merakınız varsa bu yazı ilginizi çekebilir: Uzay Hakkında Bilmediğimiz En İlginç 8 Gerçek!

Kaynak

Kurucu Ortak |

Teknoloji, kişisel gelişim ve girişimciliğe dair güncel ve en çok merak edilen konulara dair yazılar yazıyorum..