Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Gün Boyu Enerjik Hissedin! Kahve Uykusu Nedir?

kahve uykusu

Uyumak için vaktiniz yok mu? Kahve uykusunu deneyin! Yorgun hissediyorsanız, vaktiniz yoksa ve enerjiye ihtiyacınız varsa bu yönteme bir göz atın deriz.

Kafein ve şekerleme yapmanın ortak bir yanı vardır. Her ikisi de sizi uyanık hissettirir ve çalışma veya eğitim anlamında performansınızı artırabilir. Ancak bazı insanlar, şekerleme yapmadan önce bir bardak kahve içmenin, uyandığınızda size ekstra bir enerji verdiğine inanıyor.

Bu nasıl olabilir? Kahve uykusunun gücünü destekleyen herhangi bir kanıt var mı? Yoksa iyi bir gece uykusu çekmemiz daha mı iyi? Bu yazımızda tüm sorularınıza cevap arıyoruz.

Uykulu mu hissediyorsunuz?

kahve ile enerjik hisset

Yeterince uyuyamazsanız, araştırmacıların “uyku borcu” dediği duruma katlanırsınız. Bir uyku borcunu fark etmeden, bilerek veya son teslim tarihlerine yetişmek gibi başka seçeneğiniz olmadığını düşündüğünüzde oluşturabilirsiniz.

Şekerleme yapmak uyku borcunu geri ödemek için mantıklı bir yoldur. Kahve içmek de gün boyunca enerjik hissetmemize yardımcı olabilir. 1990’lardan beri, araştırmacılar ikisini birleştirmenin nasıl yardımcı olabileceğini araştırıyorlar.

1997 yılında yapılan bir çalışmada, 12 uykudan mahrum insan, birer fincan filtre kahve içtikten beş dakika sonra 15 dakikalık bir şekerleme yaptılar. Daha sonra uyanıklıklarını kontrol etmek için bir simülatörde bazı sürüş testleri yaptılar.

Bir kahve içmek (şekerleme olmadan) sürüş performanslarına yardımcı olmasına rağmen, kafeini şekerleme ile birleştirmek daha iyi bir sonuç yarattı. Kahve uykusu yapan kişiler diğerleri ile karşılaştırıldığında iki saatlik bir simülasyon sürüşünde şeritlerinden kayma olasılıkları daha düşüktü.

Böylece kafein ve şekerleme yapma birleştirilerek kahve uykusu ortaya çıktı. Ancak, bu küçük çalışma birçok yeni soruyu da gündeme getirdi. Örneğin, çalışmadaki insanların kahve içmeye ne kadar alışkın olduklarını bilmiyoruz.

Kahve uykusu nasıl çalışıyor?

kahve uykusu

Bir kahve uyksunun nasıl çalışabileceğini anlamak için vücudun kafeini nasıl işlediğine bakmamız gerekir. Bir kahve içtiğinizde, kafein ince bağırsağa geçmeden önce bir süre midede kalır. Kafein vücuttan emilir ve dağıtılır. İçmeden emilime kadar bu işlem 45 dakika sürer.

Ancak kafeinin uyarıcı etkisi, içtikten yaklaşık 30 dakika sonra yani daha erken başlar. Bu da kahve içtikten sonra yapacağınız kısa uykularınızı en az 30 dakika tutmanız gerektiğini göstermektedir. Örneğin, 15 dakikalık bir uykudan önce kahve içseniz de uyarıcı etki gerçekleşemediğinden gerekli enerjiyi alarak uyanamazsınız.

Yalnızca uykunuzdan uyandığınızda, gelen ani enerjiyi deneyimlemekle kalmazsınız, vücudunuz saatler sonra bile kafeinin etkilerini hisseder. Kafein karaciğerde parçalansa da, ılımlı bir miktar içtikten sonra (iki büyük bardak filtre kahve) yarısı 4-5 saat boyunca kanda kalır. Daha fazla miktarda kafeinin vücuttan atılması daha fazla zaman alır.

Kısacası, uyandıktan sonra etki gösteren bu kafeinin ayrıca vücudunuzda bir süre daha kalarak gün boyunca enerjik hissetmenize yardımcı olacaktır.

Ancak kahve uykusunu yanlış zamanlarda almak (örneğin, kahve içtikten 30 dakika sonra) uykunuzu ve performansınızı bozar. Kahvenizi içtikten sonra uyumadan önce çok uzun süre beklememeye özen göstermelisiniz.

Ne kadar güvenli?

kahve

Kahve uykusunun işe yaradığına dair kanıtlar olsa da bu yöntem gerçekten güvenli midir?

Kafein tüketimini göz önüne alırsak, günde 300-500 mg’lık dozlar (2-3 büyük fincan filtre kahveye eşdeğerdir) güvenli görünüyor, çünkü kafeinin yaklaşık %70’i görünür toksik etkisi olmayan paraksantin’e dönüştürülüyor.

Ancak çok fazla kafein içmek (günde 500 mg’dan fazla) sinir, endişe, huzursuzluk, çarpıntı, titreme ve artan idrar akışı gibi rahatsız edici vücut etkileri yaratabilir.

Gıda Standartları Avustralya Yeni Zelanda , 5-12 yaş arası çocuklarda günde 95 mg kafeinin (yaklaşık iki kutu kola) ve yetişkinlerde günde 210 mg’ın (yaklaşık üç fincan hazır kahve) kaygı düzeylerini artırdığını söylüyor.

İhtiyacımız olandan daha fazla kafein tüketmek kolaydır. Kafein içeren içecekler süpermarket raflarımızda ve tezgah üstü ilaçların büyük çoğunluğunda bulunmaktadır. Sık kullandığınız içeceklerin, yiyeceklerin ve ilaçların kafein içeriğini kontrol ederek kafein alımınızı takip edebilirsiniz.

Çok fazla kafein içiyorsanız ve durdurmak istiyorsanız, vücuttan kafeinin geri çekilmesi; baş ağrısına, uykuya ya da uykusuzluğa neden olabilir. Bu nedenle, kafeinin bağımlılık yapıcı özellikleri göz önüne alındığında, kafein bağımlılığı Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabında (DSM-5) “ileri çalışma için bir koşul” olarak sınıflandırılmıştır.

Peki, uyku ihtiyacımızı gidermenin en iyi yolu nedir?

kahve uykusu nedir

Kahve uykusu size birkaç saat enerji veriyor olsa da uyku borcunuzu ödemenin en iyi yolu değildir.

Güne başlarken yeterli uykuyu almak enerji, performans ve verimlilik için daha iyi bir çözüm olacaktır. Çünkü uyku, bir dizi beyin ve vücut fonksiyonu için hayati önem taşır.

Yeterli uyku almak aynı zamanda araba kazası, kilo alımı, obezite, diyabet ve depresyon gibi risklerinizi de azaltır.

Kaynak

Kurucu Ortak | BiPosts

Girişimcilik, motivasyon, sanat ve kişisel gelişim konularında okuduklarımı sizlere de aktarmaya çalışıyorum.