Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Kahve İçmeyi Bırakırsanız Vücudunuza Neler Olur? Kafein Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları

Kahve Bağımlılığı

Kafein o kadar bağımlılık yapıcı bir madde ki her gerçek kahve tutkununun iki kişiliği olduğu söylenir: kahvesinden ilk yudumu almadan önce olduğu kişi ve yudumu aldıktan sonra olduğu kişi.

Günümüzde neredeyse hepimiz, her sabah bir fincan kahve eşliğinde uyanıyoruz ve bu alışkanlığımızı asla bırakamayacağımızı düşünüyoruz. Ancak fazla kafein tüketiminin zararları da aşikar. Bu sebeple, kafein tüketiminizi azaltırken vücudunuzun vereceği tepkileri ve bu aşamada size yardımcı olacak önerileri derledik.

1) Vücut ağırlığınız değişebilir

kahve içmeyi bırakırsak tartıda ağırlığımız nasıl etkilenir

Beklenmedik bir vücut ağırlığı değişikliği herkes için strese neden olabilir ve kahve içmeyi bırakmak bazen buna yol açar. Kafein bir metabolizma güçlendirici görevi görür, yani vücudunuz kalorileri daha verimli yakar. Kahve içmeyi bıraktığınızda, alıştığınız kafein kaynağının artık kalori yakma etkisi olmayacak ve bu nedenle biraz kilo alabilirsiniz. Aksine, günde 3 frappuccino almaya alışkınsanız ve onları içmeyi bırakırsanız, artık çok fazla kalori tüketmediğiniz için kilo verebilirsiniz.

2) Konsantre olmak daha zorlaşacaktır

konsantre

Kahve içmek, beyin aktivitesini artıran ve kan basıncını yükselten dopamin ve adrenalin salınımını uyardığı için insanları daha uyanık hale getirir. Bu, içmeyi bıraktığınızda, muhtemelen işinize veya diğer önemli etkinliklere konsantre olmanız gerektiğinde zorluklarla karşılaşacağınız anlamına gelir, çünkü beyniniz alışıldığı şekilde uyarılmayacaktır.

3) Titreme yaşayabilirsiniz

titreme

Bu ciddi gelebilir, ancak endişelenecek bir şey değil. Kafein, merkezi sinir sistemi için güçlü bir stimülasyon kaynağıdır. Bıraktıktan sonra, bu uyarıcı etkiyi kesmesi nedeniyle titremeler yaşayabilirsiniz. Bazı insanlar düzenli kafein doz aşımı nedeniyle titrek ellere sahip olabilirler. Bu makalede tartıştığımız diğer semptomların aksine, kafeine bağımlı olanların sadece küçük bir kısmı titreme yaşıyor. Ama strese girmeyin – elinizdeki bu rahatsız edici titreme, son fincanı içtikten 9 gün sonunda kaybolur.

4) Kaygı başlar

kaygı

Endişeli bir kişi olmasanız bile, kafein çekilmeniz yürürlüğe girer girmez kesinlikle endişe duyacaksınız. Artan kaygı, en sevdikleri içecekleri bırakmaya karar veren kahve tutkunlarınca yaygındır. Bu, yetersiz kafein kaynağının neden olduğu beyindeki kimyasal dengesizlik nedeniyle olur.

6) Enerjiniz düşük olacak

enerji

Kahveye bağımlı olmamızın ana nedenlerinden biri bize verdiği enerji artışıdır. Ne yazık ki, etki sadece ortalama 5 saat sürüyor, bu yüzden aramızdaki birçok kişi gün boyunca enerji ve odaklanacağımızı umarak günde 1 fincandan fazla içiyor. Bununla birlikte, kahve içmeyi bıraktığınızda bunun tersi bir etkisi olacaktır. Kafein bağımlısı olan çoğu kişi, kafein çekilmesini başlattıktan hemen sonra yorgunluk yaşar.

Bu olumsuz etkileri nasıl azaltabiliriz?

Gördüğünüz gibi, vücutlarımız onları kafeinden mahrum bıraktığımızda birçok farklı şekilde tepki veriyor. İyi haber şu ki, bu reaksiyonları yatıştırabilmemiz ve hatta önleyebilmemiz için yollar var. Bu sayede daha kaliteli bir yaşam sizi bekliyor. Kahve içmeyi bırakmak ve bu kararın ardından uğraşmak istiyorsanız, işte yapmanız gerekenlerin bir listesi.

1. Kafein alımınızı sabit bir hızda azaltın

KAFEİN

Bu, kafein alımınızı düşürmeye karar verdiğinizde yapabileceğiniz en iyi şeydir. Örneğin, eşiniz veya oda arkadaşınızla birlikte yaparsanız en iyi sonucu verir. Gerçek bir kahve aşığısınız ve diyelim ki günde üç bardak içiyorsunuz, kafein çekilmesiyle oluşucak stresle başa çıkmak için önce günde iki bardağa düşürüp daha sonra azaltarak bırakmayı deneyebilirsiniz.

2. Susuz kalmayın ya da çay için

SU İÇMEK

İyi bir hidrasyon şarttır, özellikle de kahveyi bırakma yolundaysanız. Her saat bir bardak  su için – bu yeterli olmalı. Sabahları bir şeyler yudumlama alışkanlığını sürdürmek için her sabah içtiğiniz bir fincan kahveyi en sevdiğiniz çayla değiştirin.

3. Egzersiz yapın ve dinlenin

egzersiz

Stresi azaltmak ve enerji seviyenizi olması gerektiği yerde tutmak günlük beslenme planınızda kafein olmadığında yapmanız gereken şeydir. Blok çevresinde 10 dakikalık bir koşu veya bazı ağırlık egzersizleri gibi ek etkinlikler ekleyebilirsiniz. Bütün bunlar kan dolaşımı için iyidir ve size enerji artışı sağlar. Aktif olmak uyanıklığınızı artırır ve kahve isteklerinizi kolayca bastırırsınız.

4. Diyetinizi değiştirin

diyet 1

Kafein çekilmesiyle başa çıkmaya çalışırken göz önünde bulundurmanız gereken bir şey, daha yüksek lifli yiyecekler tüketmek gibi diyetinize önemli bir değişiklik getirmektir. İdeal olarak, bulabileceğiniz en iyi doğal lif kaynakları arasında oldukları için daha fazla meyve ve sebze yemelisiniz.

Lif alımınızdaki bir artış, vücudunuza kafeinden çıktıktan sonra ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayacaktır. Daha fazla meyve ve sebzeler yemek, kafein çekilmesi durumunda da kaybedeceğiniz antioksidan konsantrasyonunun artması gibi bir çok başka sağlık yararına da sahiptir. Son olarak, daha fazla lif ve doğru besinleri yemek, kafeini bırakmanın bir başka yan etkisi olan kabızlık ile başa çıkmada size yardımcı olacaktır.

Kaynak