Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Jeff Bezos’un Serveti Artık McDonald’s ve Nike’dan %50 Daha Fazla!

amazon jeff bezos net worth rich

Amazon’un hisse senedi artışı, CEO’sunun net değerini 186 milyar dolara çıkardı; bu değer Nike (122 milyar dolar), McDonald’s (143 milyar dolar) ve Costco’nun (145 milyar dolar) piyasa değerlerini aşıyor.

  • Jeff Bezos kişisel olarak ABD’nin Nike, McDonald’s ve Costco gibi en büyük şirketlerinden daha değerli.
  • Bezos’un değeri IBM, Starbucks ve S&P 500 şirketlerinin çoğundan daha yüksek.
  • Ayrıca Bezos’un serveti, Dow Jones Borsası Endüstri Endeksi’ndeki 30 kurucu şirketten 13’ünün piyasa değerlerini de geride bırakıyor.

Bloomberg Milyarder Endeksi’ne göre, Amazon’un hisse senedi fiyatı, bu yıl %65 artarak kurucusunun ve CEO’sunun servetini 186 milyar dolara çıkardı.

Bezos, 55.5 milyon Amazon hissesine sahip ve bu miktar ile e-ticaret devinde yüzde 11.1’lik bir payın sahibi oluyor. Amazon hisseleri Bezos’un servetinin büyük çoğunluğunu oluşturuyor.

Jeff Bezos, kağıt üzerinde, Nike’ın 122 milyar dolarlık piyasa değerinden daha değerlidir. Geçen yıl dünya genelinde yaklaşık 77.000 çalışanı ve 1.100’den fazla perakende mağazası olan Nike, 39 milyar dolarlık satış yapmasına rağmen Bezos’u geçemedi.

Bezos’un serveti, McDonald’s’ın 143 milyar dolarlık piyasa değerinin de üzerindedir. Oysa fast food devi McDonald’s, geçen yıl 21 milyar dolarlık satış yaptı ve dünya çapında yaklaşık 205.000 çalışan ve 39.000 restorana sahipti.

Amazon’un CEO’su ayrıca, toptan satış şirketi Costco’nun 145 milyar dolarlık piyasa değerinden de daha yüksekte. Mega perakendeci Costco, geçen yıl 99 milyon Costco kart sahibinden 153 milyar dolar gelir elde etti ve 254.000 kişi istihdam etti.

5c51bdf92bdd7f6db97ca585

Amazon’un hisse senedi fiyatındaki ve dolayısıyla Bezos’un servetindeki artış, şirketin koronavirüs pandemisi sırasındaki kazanımlarını yansıtıyor.

Bu süreçte daha fazla kişi web sitesinden alışveriş yaptı, Prime Video’da film ve TV şovları izledi ve AWS bulut platformunu kullandı. Süreç geçse bile yatırımcılar, Amazon’un bu yeni müşterilerinin çoğunu elinde tutabileceğine dair bahse giriyor.

Sonuç olarak, Bezos şimdi Oracle (176 milyar $ piyasa değeri), Salesforce (172 milyar $) ve IBM’den (112 milyar $) daha değerli. Zenginliği, Starbucks (88 milyar $) ve Goldman Sachs’ın (73 milyar $) iki katından fazla ve General Electric (62 milyar $) ve Target’ın (60 milyar $) pazar miktarının üç katından fazla.

Jeff Bezos’un değeri; Dow 30 şirketlerinin 13’ünden fazlasına, Nasdaq 100 ve S&P 500’deki hisse senetlerinin yüzde 85’inden fazlasına eşittir. Bu üç endekse baktığımızda, sadece 30 şirketin Bezos’un net değerinden daha yüksek bir piyasa değerine sahip olduğunu söylemek mümkün.

Jeff Bezos’un servetinin en büyük ABD şirketlerinden bazılarına karşı nasıl gözüktüğü hakkında bir grafik:

Jeff Bezos'un Serveti
Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir: Turizm Devi Airbnb KoronaVirüs Yüzünden Batıyor mu?

Kaynak

Kurucu Ortak | BiPosts

Girişimcilik, motivasyon, sanat ve kişisel gelişim konularında okuduklarımı sizlere de aktarmaya çalışıyorum.