Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Mutsuz Hissedenler İçin 5 Etkili Felsefe: Lagom, Hygge, Lykke, Ikigai ve Ubuntu

Mutluluk

Dünyamız teknolojikleştikçe mutsuzluk artıyor ya da daha gözle görülür hale geliyor. Binlerce kilometre uzaklıktaki bir insanın başına gelenleri bile görüp üzülebiliyoruz. Ayrıca iş hayatı da insanı adeta mutsuz robotlara çeviriyor. Durum böyleyken özel hayatta da mutsuzluk kaçınılmaz oluyor ve insanlığın mutluluk arayışı her geçen gün artıyor. Mutluluk denilince ise akla ilk sıralarda İskandinav ülkeleri geliyor. Bu postumuzda İskandinavların mutluluk felsefeleri olan Lagom, Hygge, Lykke, Ubuntu ve Ikigai‘yi tanıyacağız.

1) Lagom

AdobeStock 201206921 1024x683 1
Mutsuzluk için Lagom

İsveç menşeili bu kavram, tamamen hoşgörülü, tüketimci bir yaşam tarzını bırakmak ve denge bulmakla ilgilidir. Genellikle, “çok az da değil, çok fazla da değil, doğru olan” ilkesi olarak tanımlanır. Bununla birlikte, herkesin mükemmel ortamı değişir. Sizin için neyin işe yaradığını bulmak kişisel bir yolculuktur. Dünyanın en mutlu ülkelerinden biri olan İsveç’in, yüksek yaşam standartlarına sahip olduğu biliniyor. Ayrıca, 480 günlük ücretli ebeveyn izni alan ebeveynlerle güçlü bir iş-yaşam dengesini de teşvik ediyorlar. Ülkede, çok az çalışan fazla mesai yapıyor, bu durum diğer ülkeler için kötü zaman yönetimi ve planlamasının bir işareti olarak görülebilir.

“Lagom, işleri yönetmenin daha yönetilebilir, rahat ve dengeli bir yolunu bulmakla ilgilidir. Böylece hayattaki en önemli şeylere zaman ayıracaksınız.”

Niki Brantmark (Lagom kitabının yazarı)

Lagom, İskandinav kültüründe pek çok kişinin takdir ettiği her şeyi kapsamaktadır: fonksiyonel tasarım,  minimalizm ve birey üzerindeki topluluk duygusu.

Lagom ile mutsuz çalışma hayatına son!

Lagom‘un duruma ve bağlama bağlı olarak çeşitli anlamları vardır. İç tasarımda “daha ​​az” veya yaşam tarzı seçimlerinde “sürdürülebilirlik” anlamına gelebilir. İşyerinde Lagom, yeni bir meydan okuma veya görevle karşı karşıya kaldığında “optimal” kararlar almanın bir yoludur. Her şey o mutlu ortama ulaşmakla ilgili. Çalışanlarınızın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ve sağlıklı sonuçları koruyarak yatırımcılarınızı nasıl memnun tutabilirsiniz?

California’daki İsveç girişiminin CEO’su Lars Nordwall, işyerinde bir Lagom hissinin nasıl yeniden yaratılacağı hakkında bazı ipuçları sunuyor. Çalışanların fazladan saatlerce çalışmakta zorlandığını ve kendilerini yorgun hissettiklerini söyledi. Nordwall bu durumun, “güvensizlik, stres ve motivasyon eksikliği kültürü” yarattığına inanıyor.

Lagom aynı zamanda eşitlik ve ekip işbirliği duygusu yaratmakla da ilgilidir. Nordwall, çalışanlarıyla düzenli olarak dinleme forumları yaptığını söylüyor. Mümkün olan en kısa sürede herhangi bir öneri üzerinde hareket eden Nordwall, “Konuşmak insanları rahatlatıyor.” diyor.

2) Hygge

Hygge Nedir
Mutsuzluk için Hygge

Danimarka menşeili Hygge, 2016 yılında ulusal zeitgeist’in bir parçası olduktan sonra belki de en iyi bilinen yaşam tarzı konseptidir. Hygge felsefesi, rahat anları yaşayarak ve hayattaki basit şeylerden zevk alarak mutsuzluğu yok etmek ve memnuniyeti bulmakla ilgilidir. Danimarka’nın yaşamaktan  en mutlu üç ülkeden biri olduğu düşünüldüğünde, çok iyi bir şey felsefeyi benimsediklerini söylemek mümkün.

“Danimarkalıların diğer kültürlerden daha az materyalist olduğu kanıtlandı – düşük maliyetli aktiviteleri ve kahve içip rahat bir atmosfer yaratmak için mumlar yakmak gibi hayattaki basit şeyleri takdir ediyoruz”

Meik Wiking

Hygge, on altıncı yüzyıl Norveççe teriminden, “rahatlamak” anlamına gelen “hugga” dan geliyor. The New Yorker’a göre kavram, İngilizce “hug” kelimesi ile de ilgilidir.

Hygge’yı çalışma hayatınıza nasıl dahil edebilirsiniz?

İş yerinde pijamalarla oturmadan da bir Hygge yaratabilirsiniz. En sevdiğiniz kupayı evden getirin, termostatı biraz açın veya rahatlatıcı bir çalma listesi oluşturun. Bu, ekibi bir araya getirecektir ve herkes için rahat ve bağlı hissettirecek bir ortam yaratmanın harika bir yoludur.

Güne başlarken gününüzü rahat bir ortamda organize ederek ruh halinize girin. Gününüzü ve zihninizi etkili bir şekilde yönetmek için doğru işbirliği ve organizasyon araçlarına sahip olduğunuzdan emin olun. Bullet günlükler veya Brief gibi çevrimiçi işbirliği platformları, gününüzü planlamanıza ve sakin bir ortamda daha fazlasını yapmanıza yardımcı olabilir.

“Bu ekip çalışması ve işbirliği ruhu, sınıftan işyerine ve aile hayatına kadar Danimarka yaşamının her alanında görülür. Aileyi bir ekip olarak görmek derin bir aidiyet duygusunu teşvik eder. Aynı ruh [bir şeydir] yönetim kuruluna da girebilirsiniz.”

Iben Sandahl

3) Lykke

Mutsuz Hissetmek
Mutsuzluk için Lagom

Lykke, Danca’da mutluluk anlamındadır ve Danimarka dünyanın en mutlu üçüncü ülkesi olduğundan, Lykke yaşamını yaşama konusunda ne yaptıklarını biliyorlar. Danimarka, öz bakımına değer veren bir ülke çünkü Danimarkalılar gerçek Lykke’nin kendinize iyi davranmakla başladığını biliyor. Dünya Mutluluk Raporu’na göre istikrarlı bir gelir, sağlıklı bir yaşam beklentisi, sosyal destek, özgürlük, güven ve cömertlik: Danimarka bunların hepsini Lykke felsefeli bir hayat yaşamak için gereken öncelikler olarak görüyor.

“Lykke’nin Küçük Kitabı” nın yazarı ve dünyanın ilk Mutluluk Araştırma Enstitüsü‘nün kurucusu Meik Wiking’e göre, şapkanızı nereye taktığınıza bakılmaksızın herkes için mutluluk elde edilebilir. İşin sırrı ise kafanın dışına çıkmak.

“Mutluluk istiyorsanız, hemen tüm dikkatinizi gerektiren bir etkinliğe katılmanızı öneririm. Örneğin, korkunç bir dansçı olmama rağmen, dört yıl önce tango dersleri aldım çünkü aklıma değil bedenime odaklanmamı sağladı, sürekli olarak kararlarımızı ve değer duygumuzu eleştiren kafamızın içindeki sese zihinsel bir mola verebilmemi sağladı.”

Meik Wiking

Wiking, Lykke’ı aramak için dünyayı dolaştı ve gittiği her yerde ortak bir tema buldu: sağlığı ve zindeliği teşvik eden etkinliklere düzenli katılmak. Fransa’da insanlar, birlikte yemek hazırlamak ve yemek yemek için zaman harcıyor. Bhutan’da güne beyin fırçalama adı verilen bir farkındalık egzersizi ile başlıyorlar ve Danimarkalılar güne fiziksel aktivite ile başlamak için bisiklet sürüyorlar. Bu etkinliklerin her biri sizin için iyi olmakla kalmaz, aynı zamanda kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Sizin için iyi olanlar + kendinizi iyi hissetmenizi sağlayanlar = Lykke. İşin matematiği kısaca budur.

Peki, buradaki ders nedir? Kendinizi sevdiğiniz ve güvendiğiniz insanlarla çevreleyin ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak faaliyetlere katılın. Her zaman her şeyi kontrol edemeyiz, ama olaylara vereceğimiz tepkiyi kontrol edebiliriz. Lykke yaşamının sırrı, başkalarının kötü enerjisi yüzünden bataklığa düşmemek.

4) Ikigai

ikigai lifestyle balance philosophy brief
Mutsuzluk için Ikigai

Japonya menşeili bu kavramın çevirisi varlık sebebidir. Ikigai, Hygge‘nın tam tersi olarak düşünülebilir. Bizi yavaşlamaya teşvik etmek yerine, hayatta amaç ve denge bulmaya çalışmakla ilgilidir. Ikigai ismi, yaşam anlamına gelen “iki” ve belirli bir eylemin sonucu veya etkisi anlamına gelen “kai” den gelir.

Japonya, kadınlar için 86.8 yıl ve erkekler için 80.5 yıl ile dünyadaki en uzun yaşam süresine sahiptir ve uzun yaşamın sırrını bulmuş olmalarının da bir sebebi var. Ikigai felsefesinde şu soru oldukça önemlidir: hayatımızın amacını nasıl bulabilir ve dengeye nasıl ulaşabiliriz?

Bahsedilen bu denge, hayatınızdaki dört anahtar öğenin kesişme noktasında bulunur:

  1. Tutku – Neyi seviyorsun? 
  2. Yetenek – Neyde iyisin?
  3. Meslek – Ne yapman gerekiyor?
  4. Misyon – Dünyanın neye ihtiyacı var?

Ikigai’yi çalışma hayatınıza nasıl dahil edebilirsiniz?

Ikigai, bireylerin gerçek tutkularını bulmalarına yardımcı olabilir ve uzun vadede ilgi alanlarına uygun bir iş bulmalarına yardımcı olabilir. Günümüzün öncü liderleri ortak değer yaratmaya odaklanmıştır. Bu, toplumsal ihtiyaçları ele alırken ekonomik değer sunmayı gerektirir. Yalnızca en alt çizgiye odaklanmak yerine, anlamlı bir etki yaratmak için daha geniş resme bakmaktadırlar.

Giderek daha fazla insan, finansal başarıyı daha fazla özgürlük ve amaç ile birleştirmek umuduyla serbest çalışan olmayı seçiyor. Deloitte, 2018 itibarıyla, ABD’de çalışan insan sayısının sadece 40 yılda %36 artarak 40 milyon serbest çalışana ulaştığını tahmin ediyor. Bu değişimin en büyük nedeni, serbest çalışanların projelerini, müşterilerini ve iş akışlarını yönetmelerine yardımcı olabilecek akıllı araçların daha fazla kullanılmaya başlanmasıdır.

Harvard Business Review’a göre “Paylaşılan değer; sosyal sorumluluk, hayırseverlik ve hatta sürdürülebilirlik değildir. Ekonomik başarıya ulaşmanın yeni bir yoludur.”

5) Ubuntu

ubuntu teamwork lifestyle philosophy brief
Mutsuzluk için Ubuntu

Güney Afrika menşeili bir kavramdır. Ubuntu, tüm insanlığı birleştiren evrensel bir paylaşım bağına duyulan inançtır. Kavramın kökleri hümanist Afrika felsefesinde bulunuyor. Özellikle, toplum kavramının toplumunun temel direği olduğu Güney Afrika Zulu kültüründe, “beraberlik” duygusu olmadan, topluluk da olamaz.

Ubuntu’yu çalışma hayatınıza nasıl dahil edebilirsiniz?

İş liderleri, bir spor takımının temel bileşenlerini dikkate alarak Ubuntu uygulayabilirler. Bir takımın kazanabilmesinin tek yolu stratejilerin uyumlu olması ve yürütmenin tutarlı olmasıdır. Örneğin; senkronize yüzme düşünülüyorsa, takımın kazanabilmesi için hepsinin kontrol altında olması gerekir. Ubuntu, işyerindeki ekip üyeleri arasında birbirine bağlılık yaratmay, iletişimde çekişme ve verimsizlik yaratabilecek zorlukların üstesinden gelmeye çalışmaktadır.

“Bir gezgin, bir köyde duracaktı ve yiyecek ya da su istemesi gerekmiyordu. Durduktan sonra, insanlar ona yiyecek verdi ve onu eğlendirdi. Bu Ubuntu’nun bir yönüdür, ancak başka yönleri de vardır. Ubuntu, insanların kendilerini zenginleştirmemesi gerektiği anlamına gelmez. Bu nedenle soru şudur: Çevrenizdeki topluluğun gelişmesini sağlamak için zenginleşmekten vazgeçecek misiniz?”

Nelson Mandela

Kaynaklar: 1, 2

Kurucu Ortak | BiPosts

Girişimcilik, motivasyon, sanat ve kişisel gelişim konularında okuduklarımı sizlere de aktarmaya çalışıyorum.