Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

İş Stresini Azaltmaya Yönelik 5 Bilimsel İpucu

iş stresi nasıl azaltılır?

Genel olarak çalışma hayatı ve iş stresi tetikler. Peki bu stresi azaltarak iş yerinde daha mutlu olmanızın mümkün olduğunu söylesek?

Herkesin stresli olduğu günleri vardır. Stresliyken vücudun normal bir reaksiyonu olsa da, semptomlarını nasıl hafifleteceğinizi öğrenmezseniz, ruh halinizi ve performansınızı gerçekten etkileyebilir.

Neyse ki, iş stresini azaltmak ve çalışmaya geri dönmek için birkaç hızlı çözüm var. İşte iş stresinizi azaltmak için beş bilim temelli ipucu. 

1) Egzersiz yapın

egzersizle stresi azaltmak

Egzersiz yapmak uzun süredir stresi azaltmanın en iyi yollarından biri olarak kabul edilmektedir. Kar amacı gütmeyen bir akademik tıp merkezi olan Mayo Clinic, neredeyse her çeşit egzersizin stres giderici olduğunu söylüyor. 

Egzersiz yapmak, beyninizin endorfin olarak adlandırılan ve iyi hissettiren nörotransmitterlerinin üretimini destekleyerek hafif depresyon ve anksiyete ile ilişkili semptomları azaltabilir. Egzersiz yapmak ayrıca benlik saygınızı artırmanıza da yardımcı olabilir. Düzenli egzersiz yaparsanız, fiziksel ve zihinsel sağlığınızda genel bir iyileşme yaşanacaktır.

2) Günlük tutun

günlük tutarak stresi azaltın

Daha önce bir dergide yazdınız mı? Duygularınızı kağıda yazmak, işyerindeki stresi azaltmanın başka bir yoludur. James W. Pennebaker tarafından yapılan bir çalışmada, 46 üniversite öğrencisinden dört gün boyunca günde 15 dakika yazı yazmaları istendi. Öğrencilerin bir kısmı yaşadıkları travmatik olayları yazarken diğer kısmı ise önemsiz konularda yazılar yazdı. Deneyden sonraki altı ay içinde, travmatik olaylar hakkında yazan öğrenciler kampüsün sağlık merkezini daha az ziyaret etti ve önemsiz konular hakkında yazanlara göre daha az ağrı kesici kullandı.

Günlük tutmak, işyerinde karşılaşabileceğiniz sıkıntılardan kurtulmanın terapötik (tedavi edici) bir yolu olabilir. Bu yüzden, işinizdeki hayal kırıklıklarını depolamak yerine, kağıt üzerinde bırakmayı deneyin. 

3) E-postanızı daha az kontrol edin 

iş stresi

Siz de gün boyunca e-postalarını sürekli kontrol edenlerden misiniz? E-postanızı sık sık kontrol etmek sıradan ve önemsiz bir görev gibi görünüyor. Ama aslında sizi strese sokuyor olabilir… British Columbia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, e-postayı kontrol etme sıklığını sınırlamanın günlük stresi azalttığını buldu. Çalışmada, e-postalarını günde sadece üç kez kontrol eden katılımcılar, sınırsız kontrol edenlere göre daha az stres yaşadı.

E-postanızı sık sık kontrol etmek sadece stres seviyenizi etkilemekle kalmaz, aynı zamanda işyerinizde daha az üretken olmanıza da neden olur. Mümkünse, işyerindeki stresi azaltmak ve verimliliği artırmak için e-postanızı günde sadece üç kez kontrol etmeyi deneyin: sabah bir kez, öğleden sonra bir kez ve gece bir kez.  

4) Siyah çay için

çay stresi azaltır

Stresli olduğunuz zamanlarda bir fincan kahve içmeyi bırakın. Bunun yerine, iş stresini azaltmak için yatıştırıcı bir fincan siyah çay hazırlayın. Psychopharmacology dergisinde yapılan bir araştırmaya göre, altı haftalık çay tüketimi stres sonrası kortizolün azalmasına ve daha fazla gevşemeye yol açıyor.

5) Sakız çiğneyerek iş stresinizi atın

sakız çiğnemek stresi azaltır

Sadece sakız çiğneyerek stresi azaltabileceğinizi biliyor muydunuz? Swinburne Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, deneklerin sakız çiğnemelerindeki tükürük kortizol seviyelerinin (fizyolojik stres belirteci) normaldeki haline göre daha düşük olduğu gözlemlendi.

Stresdeki bir azalmanın yanı sıra, çalışma ayrıca sakızın uyanıklığı artırdığını ve çoklu görev faaliyetlerinde performansı artırdığını da buldu.

İşle ilgili stresi azaltmak için bu bilim temelli ipuçları sayesinde rahat bir nefes alabilirsiniz. İş stresini azaltarak sakin ve üretken benliğinize geri dönmek için bu basit yöntemlerden bazılarını deneyin ve sonuçları bize de söyleyin! 🙂

Stresliyseniz bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir: Tükenmişlik ve Verimlilik Tuzağından Kaçmanın 7 Yolu

Kaynak

Biraz bilim biraz iş...