Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Evde Sebze – Meyve Yetiştirmenize Yardımcı Olacak 8 ipucu

meyve sebze

Evlerimizden fazla çıkamadığımız bu günlerde sizde evde sebze meyve yetiştirmek mi istiyorsunuz? Bir hobi olarak ya da mağazalara gitmeden taze ürünler elde etmenin bir yolu olarak sebze-meyve yetiştiriciliği son günlerde yükselişte…

Ev bitkilerinizi yıllardır öldürüyorsanız veya nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, New York City eğitimcisi ve Green Bronx Machine’in kurucusu Stephen Ritz, “Evde sebze meyve yetiştirmek o kadar da karışık bir iş değil” diyor. Süpermarketlere ve taze, sağlıklı yiyeceklere erişimin sınırlı olduğu Güney Bronx’taki çocuklar yıllardır sınıflarda kendi yiyeceklerini yetiştiriyor.

İşte kendi yiyeceğini yetiştirmek isteyenler için ipuçları:

1.Yetiştirecekseniz kolay bitkilerden başlayın.

evde sebze meyve yetiştirmek

“Onlara denizaltı ve denizaşırı diyorum,” diye açıklıyor Ritz ve ekliyor, “Marul, ıspanak, yeşil soğan, turp, havuç, yeşil soğan, maydanoz, kekik ve domates büyümesi gerçekten kolay bitkilerdir ve hata yapma şansınız gerçekten çok düşüktür. ”

Evde sebze meyve yetiştirmek için; sebzelere günde en az 4-6 saat ve meyvelere günde 8-10 saat güneş ışığı alacakları bir alan belirlemelisiniz.

Ritz’e göre, kolay yetişmenin yanı sıra, sadece bir kez hasat ettiğinizde yerine düzenli olarak besin elde edebileceğiniz bitkileri seçmek de iyidir. “Kara lahana ve hardal yeşilliği kesip sürekli yiyebileceğiniz şeyler. Ayrıca nane de evde büyütmek için çok mantıklıdır. Limon otu da harikadır. Bunlar gibi bitkilerin kokusu da görüntüsü de güzeldir. ”

2.Süslü aletler ya da saksılar almanıza gerek yok.

bitki

Ritz, evinizde bitkilerinin oldukça mutlu yaşayacağı muhtemelen düzinelerce eski eşya olduğunu söylüyor. “Kahve kutuları, yoğurt kapları, seramik olan her şey… Hemen hemen her şeyi kullanabilirsiniz ve bu da bahçeciliğin güzelliğidir. Evde sebze meyve yetiştirmek için en sevdiğim kaplar iki litrelik soda şişeleridir. Yoğurt kapları ile, onları bir terasa, yangın merdivenine veya misina ile balkon tavanı üzerine asabilirsiniz. Yaratıcı olun, eğlenin, dekoratif işler yapın. ”

“Patatesleri geri dönüşümlü bir IKEA torbasında veya bezden yapılmış bir alışveriş çantasında yetiştirebilirsiniz. Torbanın dibine bir delik açar ve patatesleri hasat zamanı geldiğinde bu delik sayesinde toplayabilirsiniz. Bu pratik yöntem havuç ve turp için de oldukça kullanışlıdır. ”

3.Bitkilerinizin hayata en iyi başlangıcı yaptığına emin olun.

sebze

Ritz, “Tohum ekerek başlıyorsanız, bol güneş, bitkinizin ne kadar güçlü ve sağlıklı olacağını etkileyecektir.” diyor. Güneye bakan bir cephe genellikle en iyi noktadır. “Fideler aşırı uzun ve düzensiz bir gövdeye sahip olma nedeni ışığı kovalamalarıdır. Ve bu iyi bir şey değil.”

İç mekan bahçıvanları için diğer tavsiyeleri şu şekilde: “Hava akımları ve aşırı ısıdan kaçının. Bitkilerinizi radyatöre koymayın; bu durum onların ısınmasına ve sadece tohumu parçalamanıza neden olacak. Pencere önü harika bir yer. Çok fazla güneş, sıcaklık, biraz nem ve bir koruma [ışığın geçmesine izin veren]. Ayrıca çok sevgi ve biraz da konuşma – işin tüm sırrı bu. ”

4.Bazı bitkileri yeniden yetiştirmek mümkün.

Ritz, kereviz, yeşil soğan, pırasa gibi artık gıdaları yeniden yetiştirmenin bir başka yapılabilir proje olduğunu söylüyor. “Bu, gıda israfını önlemenin ve gıda döngüsünü devam ettirmenin harika bir yoludur. Sonuçta, kökler çıkmaya başladığında toprağa ihtiyaç duyar, ve siz onları israf etmek istemezsiniz. Kereviz kafasının kalıntılarını alın, bir tabak suya yerleştirin. Bir iki hafta bekletin, kökleriniz olacak ve sonra toprağa ekeceksiniz. ”

5.Ev ikliminize en uygun bitkiyi keşfedin.

evde bitki yetistirmek

Her ev kendi eşsiz mikro iklimine sahiptir, bu yüzden orada neyin iyi büyüdüğünü öğrenmenin en iyi yolu denemeler yapmaktır. “Hatırlanması gereken en önemli şey, mükemmel bitkiye sahip tek bir yer vardır: Bir resim tablosu. Büyürken çok daha fazla şey öldürdüm, ama sadece yaşayanların fotoğraflarını çekiyorum.” diye gülüyor Ritz.

6.Bitkilerinizi yetiştirirken bu tuzaklara düşmeyin.

Ritz’e göre, uzak durulması gereken birkaç ortak tuzak var: “Konteynırlarınızdaki toprağı fazla doldurmayın. İnsanlar onu tıka basa doldurmaları gerektiğini düşünüyor, ancak böyle yaparak çimento oluşturuyorsunuz. Oysaki bitkilerin kökleri yayılmayı sever, bu nedenle toprağı gevşek tutun. En büyük hata ise, bitkileri aşırı sulamak. Bunu önlemek yapabileceğiniz en kolay şeylerden biri, [kabın] altına küçük bir çakıl veya biraz kömür koymaktır hatta bir şişe kapağı da olabilir, böylece suyun çekileceği bir yer oluşur. Aşırı sulama yaparsanız, su dibe oturur. ”

7.Eviniz az ışık alıyorsa bu sağlam bitkileri deneyin.

tam spektrumlu isikta nane yetistirmek

Ritz, “Kekik ve nane gölgeli alanlarda gerçekten iyi yetişiyor.” diyor. “Marullar da normal ev ışıklarında iyi yetişir. Evdeki ışık ne kadar iyi olursa, o kadar hızlı büyürler.” Ayrıca, 60-150 TL arasında değişen fiyatlarda tam spektrumlu bir bitki lambası satın alabilirsiniz.

8.Yemeyi sevdiğiniz sebze ve meyveleri büyütün.

Kolay olan şeyleri büyütmek cazip gelse de, Ritz, zamanınızı, çabanızı ve enerjinizi sevdiğiniz yiyecekleri yetiştirmek için harcamanızın önemli olduğunu söylüyor. Böylece yiyecek israfına katkıda bulunmazsınız. Ayrıca, COVID-19 kısıtlamaları sebebiyle yiyecekleri hızlı tüketmek istemez veya fazla mahsul elde ederseniz, daha sonra tüketmek üzere konserve veya kurutma gibi yöntemlerle korumayı deneyin.

Evde sebze meyve yetiştirmek için ilk şart: Eğlenmek!

Ritz, kentsel çiftçiliğin öğrencilerin hayatını nasıl değiştirdiğini gördü. “Nerede olursanız olun, kendi evinizde bunu deneyimlememeniz için hiçbir neden yoktur. İnsanların gerçekten yapmasını istediğim şey eğlenmeleri.” diyor. “Bence yiyecek yetiştirmek tamamen yeni bir uğraş alanı. Gıda sistemi ve büyüme ipuçları eğlenmek için birebir. Hala bu ufacık minik tohumu alıp 60 gün sonra yiyebilecek olmak bir mucize benim için. ”

Artık aileleriyle birlikte evde olan insanlar için, evde sebze meyve yetiştirmek harika bir iletişim yolu olabilir. Çocuklarınızla büyüyün veya ailenizi dahil edin. Ritz, bitkilerin toplumun kendini ortaya çıkardığı bir dil olduğuna inanıyor ve onu nasıl büyüttüğümüzün ve paylaştığımızın gelecek nesiller için oldukça önemli olduğunu düşünüyor.

Ritz’in TED Konuşmasını buradan izleyebilirsiniz:

Mutfakta vakit geçirmeyi seven biriyseniz bu yazı da ilginizi çekebilir: Mutfak Sorunlarınızı Çözüyoruz: İşte 10 Pratik İpucu

Kaynak

Kurucu Ortak |

Teknoloji, kişisel gelişim ve girişimciliğe dair güncel ve en çok merak edilen konulara dair yazılar yazıyorum..