Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Sadece Ev Eşyalarıyla Egzersiz Yaparak Fit Kalmanın 10 Yolu

Ev Eşyaları ile Egzersiz

Fit kalmak en önemli önceliklerinizden biri olabilir, ancak koronavirüs salgını sırasında bunu başarmak daha zordur. koronavirüsün yayılmasını önlemek için ülke genelindeki bütün spor salonları kapalı. Ancak evinizde bu zorlu süreçte formda kalmanıza yardımcı olacak kızartma tavaları, deterjan şişeleri ve hatta kola şişeleri gibi birçok öge var. İşte sadece ev eşyaları kullanarak fit kalmanın 10 yolu!

1)Hemen Bir Sandalye Kapın

Egzersiz için sandalye
Sandalye hareketi

Bir sandalyenin evde egzersiz yapma konusunda birçok kullanımı vardır. Sağlam bir sandalye bulun ve egzersiz rutininizi tamamlayabileceğiniz açık bir alana yerleştirin. Ellerinizi sandalyenin kol kısmına koyun ve egzersizinize eğimli şınav ile başlayın. Her iki elinizi de koltuğun ön köşelerine yerleştirin ve bacaklarınızı önünüze uzatın. Kendinizi indirmek için dirseklerinizi bükün ve ardından kendinizi tekrar kaldırın.

Sandalyenin kenarına oturun, bacaklar dizlerde 90 derece bükülmüş ve ayak parmakları yere değecek şekilde. Destek için koltuğu veya kol dayanağını elinizle tutun. Yaklaşık 45 derece geriye yaslanın. (ya da sandalyenin izin verdiği ölçüde.) Bacaklarınızı göğsünüze doğru çekin. Bacaklarınızı havaya uzatın. Bacaklarınızı tekrar göğsünüze doğru çekin, sonra ayaklarınız yere değmeden bırakın. Egzersizi 20 kez tekrarlayın.

9)Sırt Çantanızı Doldurun

egzersiz için sırt çantası doldurma
Sırt çantası hareketi

Herkesin evinde eski bir sırt çantası vardır ve işte şimdi onu iyi bir şekilde kullanma zamanı. Madem evdeyiz yaratılığımızı konuşturma zamanı. Vücut ağırlığı hareketlerinize poundage‘i de eklemek için sırt çantanızı evinizdeki eşyalarla doldurun. Bazı eski kitapları, kıyafetleri, pişirme kaplarını, hatta buzdolabında karantina sırasında henüz açmadığınız konserveleri bile çantaya atabilirsiniz. Sırt çantası ideal bir ağırlıkla dolduğunda, evinizde lunges, squat, pushup ve diğer kardiyo egzersizleri yaptığınız anlarda giyebilirsiniz.

8)Dambıllarınızı Değiştirin

egzersiz için su şişesi kullanımı
Su şişesiyle egzersiz

Spor salonuna gidememeniz, halterden aldığınız verimi alamayacağınız anlamına gelmez. Dambıllarınızı; boya kutuları, çamaşır deterjanı şişeleri, dökme demir tavalar ve süt kabı gibi ev eşyaları ile değiştirmeyi deneyin. Kullanmak istediğiniz ev eşyasını seçtikten sonra egzersizleri yapmaya başlayabilirsiniz. Kullanacağınız eşyaları seçtikten sonra spor salonunda yaptığınız bir çok hareketi yapabileceksiniz. Bu ev eşyaları, günlük rutininize başka egzersizler eklemek için bir kettlebell olarak da işlev görebilir.

7)Raflardaki Kitapları Çıkarın

egzersiz için kitapları kullanın
Kitap hareketi

Kitaplığınıza gidin ve orada olduğunu bile unuttuğunuz kalın kitaplarınızın tozunu silin. Ağır bir kitap, evdeki egzersizinizi bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olabilir. Yoğun antrenmana, ekstra gerginlik katmak için egzersizi ayakta yaparken ciltli kitabı göğsünüze yerleştirin. Ellerinizi havada kaldırın ve kitabı üstünüzde tutarak sırt üstü yatmayı deneyin. Sonra omuzlarınızı yerden kaldırmak için karın kaslarınızı kullanın. Kollarınızı ve bacaklarınızı hedefleyen başka bir egzersiz için az önceki sandalyeyi tekrar çekebilirsiniz. Sandalyede otururken bacaklarınızı vücudunuzun önünde bitişik tutun ve ağır kitabı incik kemiklerinizin üzerine yerleştirin. Yanmayı hissetmek için bacaklarınızı yavaşça kaldırın ve indirin. Kitap, yaratıcı olmanız durumunda başka egzersizler için de idealdir.

6)Merdivenlerle Egzersiz Yapın

egzersiz için merdiven kullanımı
Merdiven hareketi

Birçok evin içinde veya dışında bir dizi merdiven vardır. Evinizin içinde bir merdiven varsa şanslısınız, çünkü merdiven; kalbin pompalanmasını ve kasların yanmasını sağlamak için süper bir yoldur. Yürüme veya merdivenlerden yukarı-aşağı koşmak harika bir kardiyo egzersizi sağlar. Antrenmanınıza biraz zorluk katmak istiyorsanız, merdivenlere çıkmadan önce sırt çantanızı da sırtınıza atın. Merdivenleri eğimli şınav gibi diğer egzersizler için de kullanabilirsiniz.

5)Halatları Sandıktan Çıkarın

egzersiz için halat kullanımı

Evde egzersiz yapmanıza yardımcı olmak için halat gerçekten harikadır. Halat bir direnç bandı olarak çalışarak çeşitli egzersizler için kullanılabilir. 

Halatın her iki ucuna da birer düğüm bağlayın ve eğer bahçeniz varsa güçlü bir ağaç bulun. Halatın bir ucunu sağlam bir ağaç dalının üzerine atın. Artık halatınızı ters sıralar, çömelme ve bunlara benzeyen alıştırmalar yapmak için kullanabilirsiniz. Halat, egzersiz rutinlerinizden önce ve sonra esnemeye yardımcı olmak için de iyi bir araç olacaktır.

4)Bir Duvar Kullanın

egzersiz için duvar kullanın
Duvar hareketi

Belki antrenmanınız için önceki ev eşyalarından birine sahip değildiniz, ancak bu eşyayı her evin içinde ve dışında bulmanız garanti edilir. Her evde en az dört duvar bulunuyor ve bunlar esneme ve egzersizleri için mükemmel bir denge sağlar. Sırtınızı duvara yaslayın ve dikkatlice kendinizi yukarı doğru kaydırarak ayakta oturma pozisyonuna geçirek bir dakika öyle durmaya çalışın. Yanmayı henüz hissetmediniz mi?

O halde duvar şınavları da yapabilirsiniz. Kollarınızı omuz uzunluğu birbirinden ayrı olacak şekilde duvara doğru konumlandırın, ellerinizi duvara koyun ve kendinizi itin. Daha zorlu bir şey mi arıyorsanız duvar yürüyüşlerini de deneyebilirsiniz. Ayaklarınız duvara bakacak şekilde yüz üstü yatın. Yüzünüz duvarla karşılaşıncaya kadar duvarı ayaklarınızla yürüyün. Orijinal pozisyonunuza gelene kadar yavaşça geriye doğru yürüyün ve bu hareketi toplam 5 kez tekrarlayın.

3)Kağıt Tabaklar Bulun

egzersiz için kağıt tabak
Kağıt tabaklar ile hareket

Etrafta fazladan kağıt tabaklarınız varsa, rutininiz için başka bir yararlı ev eşyası buldunuz demektir. Kağıt tabaklar, belirli egzersizler için kaydırma hareketlerinde mükemmel çalışır. Sert ahşap, fayans ve halılarda da kullanılabilirler, yani onları denememeniz için bir bahane yoktur!

Kağıt tabakları ikiye katlayın ve zeminde bir havlu gibi kullanın. Lunge hareketine zorluk eklemek için tabaklar idealdir. Bir ayağınızı kağıt tabak üzerinde zeminde tutun, diğer bacağı kaldırarak yaklaşık 90 derecelik bir açıya getirin ve dizinizi bir öne bir arkaya tempolu şekilde bükün.

2)Havlu kullanın

egzersiz için havlu
Havlu hareketi

Şaşırtıcı bir şekilde, bir havlunun oturma odanızda egzersiz yapmanıza yardımcı olacak birçok yolu vardır. Bir yoga matınız yoksa, birkaç havlu koyun. Mat kadar yumuşak olmayacaklar, ancak aynı amaca hizmet edecekler. Bir havlu, antrenmanınızdan önce ve sonra etkili esnemeler yapmanıza da yardımcı olabilir. Ayrıca bir direnç bandınız yoksa, birçok egzersiz için bir havlu işinizi görecektir.

1)Barbell’ları Değiştirin

egzersiz için barbell
Boya kovası hareketi

Halterleri yaygın olarak bulunan ev eşyaları ile nasıl değiştirebileceğinizi hatırlıyor musunuz? Yeterince yaratıcı olursanız, aynı şeyi barbell ile de yapabilirsiniz. Ağırlığı taşıyabilecek sağlam bir çubuk bularak başlayın. Metal direkler, çit direkleri ve güçlü ahşap çıtalar barbell kaldırıcı olarak kullanılabilir. Şimdi biraz ağırlık bulma zamanı. Boya kovaları bu görev için harikadır çünkü tutamaçları çubuğun üzerine kolayca geçirilecektir. Kovalarınızın içi boşsa, diğer ağır malzemelerle doldurabilirsiniz.

İki beş galonluk kova alıp betonla doldurarak kendi barbelllarınızı oluşturabilirsiniz. Beton kurumadan önce, çubuk olarak hizmet etmesi için kovanın ortasına büyük bir metal parçası yerleştirin ve o şekilde kurutun. Ev yapımı ağırlıklarınızı deadlifting, squat ve lunges hareketlerini yaparken kullanabilirsiniz. Ev yapımı ağırlıklar, çalışma tezgahı olarak görev görecek bir eşya bulabilirseniz, tezgah presleme hareketinde de işinize yarayacaktır.

Formunuzu korumaya ya da kilo vermeye çalışıyorsanız bu içerik de ilginizi çekebilir: Nobel Ödüllü Bu Diyet ile Kilo Vermek ve Yaşlanmayı Geciktirmek Mümkün!

Kaynak