Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Erkek Rollerinde Tanıyamayacağınız 10 Oyuncu

b3f81d99465c471c908e59eb82f86c83 gender bender drag queens

Anne Marie Fox—Focus Features/AP

Oyunculuk sektöründe fark yaratıp erkek rolüne bürünen bu 10 kadın oyuncu muhteşem performanslarıyla hepimizi kendine hayran bırakmayı başarmış durumda.

İyi oyuncular, izleyicilere bir fikir iletebilecek bir performans sunmak için bedenlerini ve duygularını sonuna kadar kullanabilirler. Öte yandan, gerçekten yetenekli olanlar izleyicilerin yarattıkları karakterle kendilerini hissetmelerini ve özdeşleştirmelerini sağlarlar. Ve istisnai bir aktörün gerçek işareti, yaşına, uyruğuna, diline ve hatta cinsiyetine bakılmaksızın bir karakteri düzgün bir şekilde oynayabilmektir.

Biz de sizler için büyük ekranda erkek karakterleri oynayan son derece iyi oyunculardan 10 tanesini tanıtmak istiyoruz. Ve işlerini o kadar iyi yaptılar ki, karakterin bir kadın tarafından oynandığını bile fark etmemiş olabilirsiniz.

1) Hilary Swank – Brandon Teena Karakteri

Bu rol sayesinde Hilary Swank, 2000 yılında Oscar ve Altın Küre’ye aday gösterildi ve Boys Don’t Cry’deki performansı nedeniyle her ikisini de “En İyi Kadın Oyuncu” kategorisinde kazandı Hikaye, transseksüel bir adam olarak Nebraska’daki bir kasabaya kaçmak zorunda kalan Swank’ın canlandırdığı Brandon Teena’nın hayatına odaklanıyor. Film eleştirmenler tarafından alkışlandı ve yılın en iyi filmlerinden biri olarak kabul edildi.

Filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

2) Gwyneth Paltrow- Viola De Lesseps Karakteri

Shakespeare in Love, 1998 yılında Gwyneth Paltrow ve Joseph Fiennes’i oynadı. Film 7 Akademi Ödülü ve 3  Altın Küre kazandı. Paltrow, Shakespeare’i etkilemek için Thomas Kent olarak kendisini gizleyen bir karakter olan Viola de Lesseps’i canlandırdı, çünkü o günlerde kadınların tiyatro oyunlarında sahneye çıkmasına izin verilmedi. Oyuncu bu filmdeki mükemmel performansı nedeniyle Oscar, Altın Küre ve 2 SAG Ödülü kazandı.

Filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

3) Angelina Jolie – Evelyn Salt karakteri

Angelina Jolie’nin seksi bir federal ajanı canlandırdığı “Ajan Salt”, filmi 2010 yılına damga vuran filmlerden biridir. Hikaye, KGB için casusluk yapmakla suçlanan bir CIA ajanı olan Evelyn Salt etrafında dönüyor. Masumiyetini kanıtlamak için kendini erkek albay olarak gizlemek de dahil olmak üzere tüm becerilerini kullanır.

Filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

4) Kathy Burke – Perry karakteri

Kevin & Perry Go Large, Kathy Burke’ün erkek başrollerden biri olan Perry’yi oynadığı 2000 yılında çekilen gençlik komedilerinden biridir. Film eleştirmenlerden iyi ve kötü eleştiriler aldı, ancak mükemmel müzikleriyle tanınıyor.

Filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

5) Mariah Carey

Obsessed , Mariah Carey’nin onikinci albümü olan Memoirs of an Imperfect Angel’dan bir şarkıdır. Şarkıcı bunun en sevdiği bestelerden biri olduğunu belirtti ve Mean Girls (büyük bir hayranı) filminden esinlendiğini ekledi. Video klipte Carey hem kendisini hem de onu her yerde takip eden bir takipçisini oynuyor. 

Şarkının klibine buradan ulaşabilirsiniz.

6) Blanca Portillo – Friar Emilio Bocanegra Karakteri

Blanca Portillo 2006’da çıkan Captan Alatriste filminde Friar Emilio Bocanegra’yı canlandırdı. Oyuncu filmde çok fazla yer alamasa da başarılı performansı tarafından tebrikleri fazlasıyla hakediyor.

Filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

7) Cate Blanchett – Jude Quinn karakteri

I’m Not There (2007), Bob Dylan’ın hayat hikayesine dayanan bir film. Cate Blanchett’in performansı ona Oscar adaylığı, SAG Ödülü adaylığı, BAFTA adaylığı ve Altın Küre adaylığı kazandırdı. Altın Küre’de En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

Filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

8) Linda Hunt – Billy Kwan Karakteri

The Year of Living Dangerously (tehlikeli yaşamanın yılı) , Linda Hunt’ın Billy Kwan’ı canlandırdığı bir 1982 filmidir. Bu rol için saçlarını boyadı ve bir erkeğe benzemek için kaşlarını kopardı. Performansı ona 1983’te “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” dalında Oscar kazandı.

Filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

9) Amanda Bynes – Sebastian Hastings karakteri

She’s the man, William Shakespeare’in Twelfth Night adlı oyunundan esinlenen 2006 yılının romantik komedi filmidir. Bu filmde Bynes, Londra’ya seyahat ederken kardeşi Sebastian gibi davranan Viola Hastings’i canlandırdı.

Filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

10) Elle Fanning – Ray Karakteri

3 Nesil filmi, isminden de anlaşılacağı gibi 3 nesil kadının hikayesini anlatmaktadır. Biyolojik cinsiyeti kız olarak dünyaya gelen Ray, çocukluğundan beri erkeksi özellikler gösterir ve gençlik döneminde de cinsiyet değiştirmeye karar verir. Doğduğundan beri bir erkek gibi yaşayan Ray, artık cinsiyet değiştirme sürecine girmek için hormon tedavisi olmaya hazırdır. Tedavinin başlaması için ailesinin izni gerekmektedir. Trans erkek geçiş sürecini anlatan bu filmde Ellie Fanning’in oyunculuğunu Bipost ailesi olarak tebrik ediyoruz.

Filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak