Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Eklem Ağrılarını Giderecek 10 Alternatif Çözüm

eklem

Eklemlerde iltihaplanma, şişme ve ağrıya neden olan durum grubuna artrit denir . En yaygın osteoartrit olmasına rağmen 100 farklı tipi vardır. Bu durumda, kemikleri çizen kıkırdak tabakası dejenere olup şişmeye, sertliğe ve ağrıya neden olur. Tıbbi tedavileri göz ardı etmeden, yaşam tarzında bir değişiklik ile birlikte mutfağımızda bulunan alternatif ürünlerle hastalığın semptomlarını ve ilerlemesini azaltmaya yardımcı olabiliriz.

Bu hastalığın semptomlarını hafifletmenize ve yaşam kalitenizi iyileştirmenize yardımcı olabilecek çok etkili 10 yöntemi sizler için listeledik.

1) Diyetinizi Değiştirin

eklem ağrılarınızı gidermek için diyetinizi değiştirin

Yağ, şeker ve rafine un bağırsak geçirgenliğine neden olur . Yani, bağırsağın mukoza zarı, zararlı bakterilerin kana geçmesine izin verir.

Vücut, istemeden kendi dokularına saldırarak kendini savunmak için bir bağışıklık tepkisi üretir. Bu artritin ana nedenlerinden biridir. Eklem ağrısını hafifletmek için yemek yeme şeklinizi tamamen değiştirmeniz tavsiye edilir. Diyet sebze, meyve, baklagiller ve tahıllar açısından zengin olduğunda bağırsak hasarı tersine döner.

Mümkün olduğunca süt ve işlenmiş etlerden ve glütenli yiyeceklerden kaçının. Sağlıklı, doğal bir diyet , iltihaplanmaya karşı hareket eden ve eklem ağrısını azaltan enzimler sağlar.

2) Vücut Ağırlığınızı Kontrol Edin

vücut ağırlığı

Vücut ağırlığımızda meydana gelen artışlar eklemleri zorlayıp baskı uygular. Eklemlerdeki bu ekstra stres, kıkırdağın daha kolay parçalanmasını sağlar ve artrit semptomlarını daha da kötüleştirir. İdeal ağırlığın korunması eklemler üzerindeki baskıyı hafifletir, sertliği ve ağrıyı azaltır.

3) Sıcak Ve Soğuk Tohum Pedleri Kullanın

tohum petleri

Bir araştırmaya göre , soğuk veya sıcak ısı uygulamak iltihap ve artrit ağrılarını hafifletmek için faydalıdır. Isı, sertliği artırarak hareketi kolaylaştırırken, soğuk, iyi olma hissi veren endorfin salınımını sağlar.

Aynı zamanda, sıcaklık sinir tepkisini ve ağrıyı azaltır. Pedler, mısır taneleri, baklagiller, yulaf veya pirinç ile doldurulmuş pamuklu bir bez kullanılarak, sıcaklıklarını uzun süre koruyan tüm ürünlerle evde yapılabilir.

Ped bir kaç dakika mikrodalga ya da bir fırın içinde ısıtılıp ve buzdolabında soğutulabilir. Isı uygulaması 20 dakikayı geçmemeli, soğuk ise sadece 10 dakika uygulanmalıdır.

4) Masaj Yapın

masaj

2013 yılında yapılan bir çalışmada , artritli bir grup insanda masajın etkileri araştırıldı. Katılımcıların yarısına bir tür hafif basınç masajı, diğer yarısına ise orta derecede basınç masajı yapıldı.

4 hafta sonra, ılımlı masaj alan ikinci grup, etkilenen eklemlerde daha az ağrı, daha fazla hareket özgürlüğü ve daha fazla kavrama gücü hissetti.  Masajın strese bağlı hormon kortizol üretimini ve beyindeki ağrı sinyallerinin iletimini azalttığı açıklandı.

Buna karşılık, masaj , ruh halini iyileştirmeye yardımcı olan serotonin üretimini arttırır. Bu nedenle, artrit tarafından üretilen ağrının hafifletilmesine yardımcı olduğundan, etkilenen eklemlere ve kaslara düzenli olarak masaj yapılması tavsiye edilir.

5) Omega-3 Tüketin

Omega 3

Yapılan yeni araştırmalarda, omega-3 yağlarında artrit semptomlarını iyileştirmek, vücuttaki iltihabı azaltmak ve bağışıklık sistemini düzenlenmesinde yardımcı olan asitlerin olduğu sonucuna varıldı.

Omega-3 , vücutta metabolizmayı artıran ve yağ yakımını destekleyen başka bir önemli işleve de sahiptir. Sonuç olarak, kilo kaybında etkilidir. Bu, etkilenen eklemler üzerindeki baskıyı hafifleterek ağrıyı önemli ölçüde azaltır.

Bu yağ asidi, diğer anti-enflamatuar maddeler açısından da zengin olan fındık, soğuk su balıklarında (ton balığı, sardalya veya somon gibi) ve kenevir tohumlarında bulunur. Bunların günlük az bir kısmı, artrit ağrılarından muzdarip insanların sağlıklarını geri kazanmalarına yardımcı olur.

6) Meditasyon Yapın

meditasyon

Meditasyon , artrit gibi kronik hastalıkları olan kişilerde stresi azaltmak için iyidir. Bir araştırmada, meditasyonun, etkilenen eklemlerdeki ağrıyı ve sabah sertliğini azaltarak, iltihabı hafifletip yaşam kalitesini iyileştirdiği sonucuna varıldı.

Meditasyon ayrıca insanların hastalıklarla baş etmelerine ve aktif bir sosyal yaşam sürdürmelerine yardımcı olur . Meditasyon, genellikle bu tür hastalıklara eşlik eden depresyonu uzak tutmak için önemlidir. 45 dakikaya ulaşana kadar günde 10 dakika meditasyonla veya gerekli gördüğünüz kadar zamanla başlayabilirsiniz.

7) D Vitamini Alın

d vitamini

2016 da yapılan bir çalışmada, artritli kişilerin kemik seviyesinin düşük olduğunu ve bu da kemiklerin ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için D vitamini kullanılması gerektiği bildirildi

Güneş ışığına maruz kalarak, d vitamini içeren yiyecekleri (balık, süt ürünleri, yumurta sarısı, avokado ve mantar gibi) yiyerek veya eczanelerde bulunan takviyeleri alarak bu vitamini emmek mümkündür.

8) Her Gün Biraz Güneş Işığı Alın

güneş ışığının etkileri

Önceki maddeyle ilgili olarak, D vitamini emmenin yollarından biri  güneş ışığına maruz kalmaktır. Bulutlu günlerde bile biraz güneş almak vücudun 2 haftaya kadar D vitamini birikmesine yardımcı olur.

Artritten muzdaripseniz, her gün birkaç dakika güneşte dışarı çıkmak gerekir, çok fazla güneşe maruz kalıyorsanız güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin. 

9) Yemeklerinize Zencefil Ekleyin

zencefil

Zencefil kökü, iltihap ve eklem ağrısına neden olan maddeleri engelleyen gingerol adı verilen ana bir bileşene sahiptir. Fitokimyasalları artritin ilerlemesini durdurmaya bile katkıda bulunur.

10) Arnika Kullanın

arnika

Arnica, artritin neden olduğu ağrı, sertlik ve iltihaplanmaya karşı etkili olduğu için güçlü anti-enflamatuar etkilere sahip bir bitkidir.

Arnica Montana, hastalığın semptomlarının tedavisinde en etkili olduğu gösterilmiştir . Aktarlardan jel veya krem ​​olarak alabilirsiniz. Katkı içermeyen ve% 100 doğal ürünler satın aldığınızdan emin olun, çünkü bu onların etkinliğini sağlayacaktır.

Sağlık konusuna ilgiliyseniz bu postumuza da beğenebilirsiniz: https://biposts.com/ev-esyalariyla-fit-kalmak-icin-10-egzersiz/

Kaynak