Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Doğa’nın Eşsizliğini Gösteren 16 Harika Oluşum

doğal güzellikler

Doğanın şefkatli kollarına teslim ol! Siz de şehrin gürültüsünden sıkılmadınız mı? Seyahat etmeyi çok seven insanların hayatında en az bir kez gitmek istedikleri yerler ve aktiviteleri içeren bir listesi vardır. Ne yazık ki, hepimiz gittiğimiz seyahatlerde inanılmaz yerleri keşfetmek için zaman kısıtlamaları yaşıyoruz ve bunlardan hangisini ziyaret edeceğinize karar vermemiz gerektiğinden, hızlı bir genel bakışa sahip olmamız işimize yarayabilir. Sonuçta, seyahat sadece bir uçak bileti almak ve bir yere gitmek değil, aynı zamanda gelecekteki bir yolculuğu planlamak ve bu egzotik yerlere nasıl gidileceğini hayal etmekle ilgilidir.

Bunu göz önünde bulundurarak özellikle seyahat etmeyi seven, yeni seyahatleri hayal etmek ve planlamak için yeterince zamanı olamayan okuyucularımız için Dünya’daki küçük büyülü yerleri derledik. Aşağıda ki listeden bir sonraki olası varış noktanızı seçebilirsiniz!

1) Eğri Orman, Polonya

doğa harikası olan bu eğri orman polonyada bulunuyor ve ilginç yapısı kimse tarafından açıklanamıyor

Eğri ağaçlarla dolu bu eşsiz orman, Gryfino, Polonya’da yer almaktadır. Ormanın büyüsü hala gizemini korumaktadır. Bölgede yaklaşık 1930 yılları civarında dikilmiş yaklaşık 400 çam ağacı vardır. Bu ormanda bulunan bu çamların gövdelerinin bir kısmında oluşan 90 derecelik bükülmeyle eğrilikler oluşmuştur .Kimse neden bu şekilde büyüdüklerini açıklayamadı, ancak kesinlikle çok popüler bir yer haline geldi hatta Polonya’da turizmin simgesi haline gelmiş durumda. Resmi olarak Lehçe Krzywy Las olarak adlandırılsa da, bazı insanlar Crooked Forest diyorlar.

2) Salar de Uyuni (Uyuni Tuz Dairesi), Bolivya

salar de ununi

Salar de Uyuni Dünya’nın en büyük ve en yüksek tuz yatağıdır. 10 milyar tona kadar tuz içerdiğine inanılıyor. Salar de Uyuni (İspanyolca tuz tuzu için olan) Bolivya’nın turist mücevherlerinden biridir, çünkü oraya yürüdüğünüzde Dünya’da (veya belki de farklı bir gezegende) gerçekten ıssız bir noktaya ulaşmışsınız gibi hissedersiniz. Yansıtıcı özellikleri nedeniyle, tuz kabukları mükemmel bir ayna oluşturur ve bulutlarda yürüdüğünüz yanılsamasını verir.

3) Denizanası Gölü, Palau

denizanası gölü

Bu büyülü göl deniz hayvanları ile doludur ve Palau Adaları’nda bulunur. Orada yaşayan tüm denizanaları oldukça küçüktür, bu yüzden stingerleri insanlar için tehlikeli değildir (normal denizanası ciddi sokmalara neden olabilir). Denizanaları güzel hayvanlar olduğu için yaşayacağınız bu deneyim sizin için unutulmaz olucaktır: onlarla yüzebilir ve hatta onlara dokunabilirsiniz. Girmek için protokoller oldukça katı. Üzerinizde hiç kum olmadığından emin olmalısınız ve güneş kremi ya da ekosistemlerinin hassas dengesini tehdit edebilecek herhangi bir maddeyi kullanamazsınız.

Bu denizanası yaşam alanını korumak ve gölden kaybolmalarını önlemek için tüm bu güvenlik önlemlerini herkes takip etmelidir. 2007’de gölün 5 milyon denizanasına ev sahipliği yaptığı bildirildi.

4) Antilop Kanyonu, Arizona

antilop kanyonu arizona

Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısında yer alan bu etkileyici kanyon , dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Kanyon sadece resmi bir rehberle birlikte ziyaret edilebilir, çünkü yağmur birkaç dakika içinde beklenmedik sellere neden olabilir. Bazı yerlerde 120 feet yüksekliğe ulaşabilen bu jeolojik oluşumun kayalık duvarları sadece hayranlık uyandırıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ziyaretçilerin kanyonun ayrıcalıklı bir manzarasına erişmesine de izin verir. Fotoğraf, doğa ve büyülü yerleri seviyorsanız seyahat etmek için en ideal yerlerden biridir.

5) Banff Ulusal Parkı, Kanada

banff ulusal parkı

Bu park, ülkenin en eski parklarından biri ve Amerika kıtasının en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Banff Ulusal Parkı etkileyici kaya oluşumları, buzullu dağlar, buz tarlaları ve gizemli sessiz iğne yapraklı ormanlarla doludur. Bölgede yürüyüş yapmak ve tatlı su ile gizli bir göl bulmak olağandışı değil. Buradaki faunanın ve floranın güzelliği, parkın gezginlere sunduğu kayak, trekking, ata binme ve kaya tırmanışı gibi aktivitelerinin yanı sıra güzel fotoğraflar çekme şansı veriyor.

6) Kapadokya, Türkiye

kapadokya

 Kapadokya, Türkiye’nin tarihi bölgelerinden biridir ve bu bölgenin kendine özgü jeolojik oluşumları ile Dünya’nın en ilginç yerlerinden biridir. Bu bölgedeki manzaralar bir masaldan doğuyor gibi görünüyor. Milyonlarca yıl önce bölgenin büyük volkanik patlamalara maruz kalmasıyla gizemli vadiler ve garip kaya yapıları oluşturmuştur. Kapadokya’yı seyahat etmenin en iyi yollarından biri, size yukarıdan etkileyici bir görünüm verecek bir sıcak hava balonu gezisi yapmaktır.

7) Kelimutu, Endonezya

kelimutu

Kelimutu tuhaf bir yanardağdır çünkü 3 gizli göl kraterinin içinde bulunur ve renk değiştirir. Aynı nedenden dolayı, Endonezya’nın en ünlü yanardağlarından biridir. Bu göllerin renkleri değiştirmesinin nedeni, yılın zamanına ve sıcaklığa bağlı olarak bu doğal fenomeni yaratan mineraller içermesidir. Örneğin, 2016’da göllerin rengi Ocak’tan Kasım’a kadar 6 kez değişti. Bununla birlikte, göllerin renginin tam olarak ne zaman ve nasıl değişeceğini tahmin etmek kolay bir şey değildir. Kelimutu, deniz seviyesinden 1.600 metre yüksekte ve Flores Adaları’nda yer almaktadır.

8) Fernando de Noronha, Brezilya

Fernando de Noronha Brezilya

Uzun, doğa yürüyüşü hayranları, güzel manzaraları, su kalitesi ile bilinen Fernando de Noronha’ya, vahşi faunanın hala özgürce dolaştığı yerlere ve beyaz kumlu plajlara gitmekten kesinlikle keyif alacaklar. Bu volkanik takımadalar yaklaşık 21 adadan oluşuyor ve aslında sadece Fernando de Noronha yaşıyor. Doğayı kitle turizminin etkilerinden korumak için, yıllık ziyaretçi sayısı  sınırlıdır . Mükemmel bir tüplü dalış noktası olarak bilinir, çünkü su hem çok açık hem de çok soğuk değildir, ziyaretçilerin güzel sualtı manzaralarının keyfini çıkarmasına izin verir. Ayrıca cennetsel gün batımları arayan sörfçüler arasında popülerdir. Diğer etkinlikler arasında yunus izleme ve huzurlu kıyılarında uzun yürüyüşler sayılabilir.

9) Tsingy de Bemaraha Ulusal Parkı, Madagaskar

Tsingy de Bemaraha Ulusal Parkı Madagaskar

Terk edilmiş bir şehir gibi görünen sonsuz kayaların bir labirenti olan Tsingy de Bemaraha Milli Parkı’na hoş geldiniz. Afrika’da bulunan bu park , yukarıdaki resimde görebileceğiniz bu muhteşem kayaların oluşumuna yol açan jeolojik bir kaza nedeniyle ünlü oldu. 1990 yılında UNESCO tarafından bir Dünya Mirası Alanı ilan edildi. Çok çeşitli fauna ve floraya ev sahipliği yapmaktadır. Doğa ile ilgilenen maceracılar ve gezginler için harika bir yerdir.

10) Büyük Mavi Delik, Belize

büyük mavi delik belize

Adından da anlaşılacağı gibi Büyük Mavi Delik, Belize sahiline yakın bir deniz düdüğüdür . 318 m çapında ve 124 m derinliğindedir. Dünyanın her yerinde nihai tüplü dalış destinasyonu olarak biliniyor, ancak hepsi bu değil. Mikro iklimi sayesinde, bilim adamları ve deniz canlıları uzmanları gezegenimizin en derin sularında neler olduğu hakkında çok şey öğrendiler. Rehberli turu tüm güne kadar sürebilir. Adı, sudaki ani derinlik değişikliğinin yarattığı mavi tonların güzelliğinden geliyor.

11) Vinicunca, Peru

Vinicunca Peru

Bu büyülü yerde, gözün görebildiği kadar uzanan doğal renklerin psychedelic bir patlamasına tanık olacaksınız. Rainbow Dağı veya  Montaña de Siete Colores (7 Renkli Dağ) olarak da bilinen Vinicunca, Peru ve dünyada en tanınmış doğa harikaları arasındadır. Seyahat sürenizi kısaltmak için araba ile gidebileceğiniz bazı yollar olsa da, oraya yürüyerek veya motosikletle ulaşabilirsiniz. 5.200 metrede, yüksek vadilerde inşa edilen şehirlere alışkın Perular için bile son derece yüksek bir yer. Kuru iklim nedeniyle Rainbow Mountain’a gitmek için yılın en iyi dönemi Ağustos ayıdır.

12) Yellowstone, Amerika Birleşik Devletleri

Yellowstone Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan bu park, 1872 yılında kuruldu ve dünyanın en eski, en popüler doğal parklarından biridir. Kristal temiz göller, kanyonlar, çim alanlar ve şelaleler ile dolu yaklaşık 9.000 km2’dir. Park , su ve buharı aniden çok fazla kuvvetle çıkarabilen geyers , yaylar sayesinde yaygın olarak tanındı . Bunlar oldukça nadirdir, ancak Yellowstone’da değil! Halka açık bazı faaliyetler doğal flora ve fauna, rafting, parkın farklı bölgelerinde kamp ve macera seyahatiyle ilgili diğer etkinlikler hakkında bilgi edinmek için rehberli turlardan yararlanabilirsiniz.

13) Cabo San Lucas, Meksika

Cabo San Lucas Meksika

Baja California Sur eyaletinde yer alan bu şehir , güzel plajlar ve çöl manzaralarının bir kombinasyonunu sunmaktadır. Cabo San Lucas’ın çok çeşitli deniz ekosistemi olduğu için, düzenlenmiş balıkçılık faaliyetleri orada kutlanmaktadır. Bu Meksika bölgesi, deniz ürünlerinde uzmanlaşmış gastronomi ile ünlüdür. En popüler yerlerinden biri , Cortez Denizi’nin Pasifik Okyanusu’na katıldığı uzun plajın sonunda bulunan “ El Arco ” veya İngilizce “kemer” adlı bir kaya oluşumudur .

14) Trolltunga, Norveç

Trolltunga Norveç

Norveç’in en etkileyici kaya oluşumlarından biri olarak kabul edilen Trolltunga , deniz seviyesinden yaklaşık 1.100 m yükseklikte yer almaktadır ve bölgedeki ve tüm ülkede turizm tacında bir mücevher haline gelmiştir. Turistlerin Trolltunga’nın zirvesine çıkabilmeleri için önce dik, kayalık arazide yaklaşık 13.5 km yürümeleri gerekiyor. Ancak azim, kuzey buzulların kalbinde turkuaz su dolu bir göl olan Ringedalsvatnet’in güzel bir panoramik manzarasıyla ödüllendirilir. Daha sonra, en üstte, Troll’un dili olarak bilinen kayalık bir uçurum çıkıntısı, yürüyüşçülerin etkileyici fotoğraflar çekmelerine ve korkularını sonsuza dek yenmelerine izin veriyor.

15) Büyük Kanyon, Arizona

Büyük Kanyon Arizona

İspanyol fatihler tarafından keşfedildiğinde Gran Cañón del Colorado olarak da bilinen bu inanılmaz doğa harikası, yaklaşık 446 km uzunluğunda, 800 metre derinliğindedir ve doğal kayalık yapılarla doludur. Çok karakteristik kırmızı duvarları, dünya çapında dolaşan en popüler görüntülerden biridir. Büyük Kanyon’da rehberli turlar yapabilir , rafting yapabilir, ata binebilir veya hatta helikopter turuna çıkabilirsiniz. Parkın güney kısmında yapıcağınız doğa yürüyüşlerinde, sakin bir an geçirebileceğiniz gizli şelaleler de bulabilirsiniz.

16. Reed Flüt Mağarası, Çin

Reed Flüt Mağarası Çin

Konu ilginç ve neredeyse gerçeküstü turistik yerlere gelince, Reed Flüt Mağarası belki de listede bir numaradır. İçinde, sihirli karakterlerini vurgulamak için renk değiştiren ışıklar tarafından aydınlatılan sarkıtlar, dikitler ve diğer kaya oluşumlarıyla dolu bir fantezi dünyası bulacaksınız. Mağaranın adı, bölgede yetişen kamış türünden gelir. Çin’deki insanlar bu sazlığı eski zamanlarda flüt yapmak için kullandılar. Reed Flüt Mağarasına girmek, gizemli bir fantezi dünyasına girmek için aynadan geçmek gibidir.

Alışılmışın dışı yerlere seyahat etmeyi seviyorsanız bu postumuz da tam size göre: https://biposts.com/star-wars-hayranlari-bu-airbnb-evi-tam-size-gore/

Kaynak