Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Daha Mutlu ve Sevilen Biri Olmak İçin 10 Yöntem

mutlu ve sevilen

Hepimiz daha mutlu ve sevilen bir insan olmak isteriz. Peki ama bunun için ne yapıyoruz ya da yapmalıyız?

Kendinizi daha mutlu hissetmenizi ve diğer insanlardan da güzel dönütler almanızı sağlayacak 10 yöntem ve kitap listeledik.

1) Mutluluğun sizin için ne olduğunu tanımlayın

mutluluk nedir

Çoğunlukla insanlar mutluluğun, yeterince uğraştığınızda ulaşılabilecek bir son olduğuna inanmak istiyorlar. Yapmaları gereken tek şeyin mutlu insanların gizli kulübünün şifresini bulmak olduğunu ve böylece tüm gizli mutlu partilere girebileceklerini düşünüyorlar.

Aslında, gerçekten mutlu olmak, oldukça fazla acı çekmeyi ve mücadele etmeyi gerektirir. Bu acıya ve mücadeleye nasıl tepki verdiğiniz ise mutluluğunuzu tanımlar. Mutluluk gerçekte budur: kendiniz ve başkaları için mücadele etmek ve sorunları çözmek. Ve ne kadar çok sorun çözerseniz, sorunlarınız o kadar azalır ve o kadar mutlu olursunuz.

Peki, daha mutlu bir yaşama giden yolu açmak için şu anda hangi sorunları çözebilirsiniz?

2) Diğer insanları ve kendinizi suçlamayın

kontrolcülük

Arkadaşlar hata yapar. Çalışanlar beklentilerinizi karşılamayabilir. Satıcılar bazen zamanında teslimat yapmazlar. Ve siz problemleriniz için onları suçlarsınız. Ancak derine indiğimiz de sen de suçlu olabilirsin. Belki çalışanına yeterince eğitim vermedin. Belki yeterince önlem almadın. Belki de iyi bir arkadaş değildin.

Başkalarını suçlamak yerine işler ters gittiğinde sorumluluk almak mazoşistlik değildir; sizi güçlendirir. Böylece bir dahaki sefere işleri daha iyi veya daha akıllıca yapmaya odaklanırsınız. Ve daha iyi veya daha akıllı hale geldiğinizde, daha mutlu olursunuz.

3) Kontrolcülüğün dozunu azaltın

etkilemek

Çevrendeki her şey istediğin gibi ya da mükemmel olsun diye kontrolcü davranıyorsan aslında kontrol ettiğin tek şey kendin olabilirsin. Ayrıca, kontrol en iyi ihtimalle kısa vadelidir, çünkü genellikle güç, korku, otorite veya bir tür baskı gerektirir ve bunların hiçbiri kendiniz hakkında iyi hissetmenize izin vermez.

Sizinle aynı hedeflere sahip arkadaşlar ve çalışanlar bulun. Aynı vizyona sahip insanlar birlikte; daha çok çalışacak, daha fazla eğlenecek ve daha iyi iş ve kişisel ilişkiler yaratacaklardır. Böylece hepiniz daha mutlu olacaksınız.

4) Başkalarını etkilemeye çalışmayın

gösterişçilik

Kimse sizi kıyafetleriniz, arabanız, eşyalarınız, unvanınız veya başarılarınız için sevmiyor. İnsanlar eşyalarını beğenebilir, ama bu senden hoşlandıkları anlamına gelmez. Elbette, yüzeysel bakınca önemli gözükebilirler, ancak yüzeysellik de asılsızdır ve maddeye dayanan bir ilişki gerçek bir ilişki değildir.

Gerçek ilişkiler sizi daha mutlu eder ve karşınızdakini etkilemeye çalışmak yerine yalnızca kendiniz olduğunuz zaman gerçek ilişkiler oluşturabilirsiniz.

5) Karşınızdakinin sözünü kesmeden dinleyin

karşıdakinin sözünü bölmek

Birinin sözünü kesmek hem kabadır hem de o kişiyi böldüğünüzde, karşı tarafa, “Seni dinlemiyorum, yalnızca dinliyor gibi yaparken ne söyleyeceğime karar veriyorum.” demiş olursunuz.

İnsanların sizi sevmesini mi istiyorsunuz? Anlattıkları şeyleri odaklanarak dinleyin. Hatta anladığınızdan emin olmak için sorular sorun. Sizi bunun için sevecekler ve siz de bu durumun size hissettirdiğini seveceksiniz.

6) Sızlanmayı bırakın

sızlanmak

Kelimeler düşündüğünüzden daha güçlüdür, özellikle de kendi üzerinizde. Sorunlarınız hakkında sızlanmak iyi değil, daha kötü hissetmenizi sağlar.

Bir şeyler yanlışsa şikayet etmek için zaman harcamayın. Bu zamanı, durumu daha iyi hale getirmek kullanmayı deneyin. Sonsuza kadar sızlanmak istemiyorsanız, sonunda bunu yapmak zorunda kalacaksınız. Öyleyse neden zaman kaybediyorsun? Şimdi onarmaya başlayın…

Aynı şeyi arkadaşlarınız veya meslektaşlarınız için de yapın. Sadece ağladıkları omuz olmak yerine sorunları çözmeye odaklanmalarına yardım edin. Arkadaşlar, arkadaşlarının sızlanmasına izin vermez, hayatlarını iyileştirmelerine yardımcı olur.

7) Eleştirinin dozunu biraz azaltmaya çalışın

eleştiri

Evet, daha eğitimlisin. Evet, daha deneyimlisin. Evet, daha fazla dağa tırmandın ya da daha fazla ejderha öldürdün?! Bunların arkasına sığınarak insanları eleştirmeniz sizi daha akıllı, daha iyi ya da daha anlayışlı yapmaz.

Herkes farklı; daha iyi değil, daha kötü değil, sadece farklı. Eksiklikleri görmek yerine farklılıkları takdir edin, insanları ve kendinizi daha iyi bir açıdan görmeyi deneyin.

8) Kimseye vaaz vermeyin

Kimseye vaaz vermeyin

Yükseldikçe ve başarılı oldukça, her şeyi bildiğinizi düşünebilirsiniz ve insanlara bildiğiniz her şey hakkında öğüt verme olasılığınız artar. Mütevazı bir şekilde öneri vermek yerine üstten bakarak konuşursanız insanlar sizi duyabilir, ancak muhtemelen dinlemezler. Ayrıca kimse kendisine üstten bakan birinin etrafında olmak istemez.

9) Geçmişte yaşamaktan vazgeçin

Geçmişte yaşamaktan vazgeçin

Geçmiş değerlidir. Hatalarınızdan ders çıkarabilirsiniz. Hatta başkalarının hatalarından da ders çıkarabilirsiniz. Ancak bu kadarı yeterlidir. Geçmişe bakarken abartmamak gerekir.

Söylemesi yapmaktan kolay gibi gözüküyor. Ancak geçmişte yaşadığınız bir olayı düşünürken sadece odaklandığınız tarafı değiştirmeniz yeterli olacaktır. Başınıza kötü bir şey geldiğinde, bunu bilmediğiniz bir şeyi öğrenme şansı olarak görün. Başka bir kişi hata yaptığında bunu nazik, affedici ve anlayışlı olmak için bir fırsat olarak görün.

Geçmiş sadece eğitimdir; sizi tanımlamaz. Neyin yanlış gittiğini düşünmekte bir sakınca yok, ancak sadece bir dahaki sefere siz ve çevrenizdeki insanların neyi farklı yapması gerektiğini öğrenmek için.

10) Korkunun sizi durdurmasına izin vermeyin

korkmayın

Hepimiz neler olabileceği veya olmayabileceği, neyi değiştiremeyeceğimiz veya neler yapamayacağımız konularında korkuyoruz. Başkalarının bizi nasıl algılayabileceği korkusu da cabası.

Bu yüzden tereddüt ediyoruz, doğru anı bekliyoruz, biraz daha düşünüyoruz, biraz daha araştırma yapıyoruz ya da birkaç alternatif daha keşfetmetmeye çalışıyoruz. Bu arada günler, haftalar, aylar ve hatta yıllar geçiyor.

Hayallerimiz de öyle!

Korkularınızın sizi engellemesine izin vermeyin. Ne planlıyorsanız ve ne hayal ettiyseniz bugün başlayın. Bir iş kurmak istiyorsanız ilk adımı atın. Kariyer değiştirmek istiyorsanız ilk adımı atın. Yeni bir pazara girmek veya yeni ürün ve hizmetler sunmak istiyorsanız ilk adımı atın.

Korkularınızı bir kenara koyun ve başlayın. Aksi halde, bugünü kaybedersiniz ve bu döngü sonsuza dek sürebilir. Bugün sahip olduğumuz en değerli varlıktır ve gerçekten korkmamız gereken tek şey onu boşa harcamaktır.

Size yardımcı olabilecek 10 kitap:

  1. Şibumi – Trevanian
  2. Mutluluk Beyinde Başlar – Daniel Gilbert
  3. Mutluluk Tuzağı – Russ Harris
  4. Güvencesizlikteki Bilgelik – Alan Watts
  5. Seninle Başlamadı – Mark Wolynn
  6. Yatağını Topla – William McRaven
  7. Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı – Mark Manson
  8. %10 Daha Mutlu – Dan Harris
  9. Evren Daima Evet Der – Darel Rutherford
  10. Vazgeçebilmek – Guy Finley
Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir: İş Stresini Azaltmaya Yönelik 5 Bilimsel İpucu

Kaynak: 1, 2

Biraz bilim biraz iş...