Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Daha Mutlu Hissetmenizi Sağlayacak 10 Kitap ve Alıntısı

mutlu eden kitaplar

Mutlu hissetmenizi vaat eden kişisel gelişim kitaplarının gittikçe arttığı bu günlerde, sıkmadan yardımcı olan, en etkili 10 kitabı sizler için listeledik.

Bu listedeki kitaplara daha mutlu ve sevilen biri olmanızı sağlayacak 10 yöntemi anlattığımız içeriğimizde de yer vermiştik. İlginizi çektiyse ona da buradan ulaşabilirsiniz: Daha Mutlu ve Sevilen Biri Olmak İçin 10 Yöntem

1) Şibumi – Trevanian

Goodreads Puanı: 4.21/5 Yayınevi: E Yayınları Sayfa Sayısı: 456

Şibumi - Trevanian

Trevanian yazdığı bu etkileyici kitabı şu şekilde özetlemiştir “Şibumi sıradan, olağan görünümlerin altında yatan gizli üstünlükleri anlatır. O kadar doğru bir söz ki, cesaretle söylenmesine gerek yok. O kadar dokunaklı bir olay ki, güzel olmasına gerek yok. O kadar gerçek ki, sahici olmasına gerek yok. Şibumi, bilgiden çok anlayış demektir. İfade dolu bir sessizlik, kendini kanıtlama gereği duymayan bir alçak gönüllülük demektir.”

“İnsanı en mutlu eden şey, ihtiyaçları ile varlıkları arasında bir denge bulunmasıdır. Bütün sorun, bu dengenin nasıl sağlanacağı. İnsan bunu belki varlıklarını yükseltip ihtiyaçlarının düzeyine çıkararak yapabilir. Ama bu budalalık olur. Bunu yapmak, arada bir sürü doğa dışı şeyler yapmayı gerektirir. Pazarlık etmek gibi, çalışmak gibi, çabalamak gibi. Öyleyse? Öyleyse akıllı bir adam dengeyi, ihtiyaçlarını azaltarak, yani onları varlıklarının düzeyine indirerek sağlar. Bunu yapmanın da en iyi yolu, bedava olan şeylerin değerini bilmektir. Dağların, kahkahanın, şiirin, bir dostun verdiği şarabın…”

2) Mutluluk Beyinde Başlar – Daniel Gilbert

Goodreads Puanı: 3.73/5 Yayınevi: Ketebe Yayınları Sayfa Sayısı: 344

Mutluluk Beyinde Başlar - Daniel Gilbert

Harvard’lı ünlü psikolog Daniel Gilbert, hayal gücünün zaaflarını ve öngörünün yanılsamalarını anlatlattığı bu kitapta, geleceği hayal etme becerimiz ve oraya ulaştığımızda ne kadar mutlu olabileceğimiz hakkındaki keşiflerini basit bir dille aktarıyor.

“Kendinden başka bir şeye ne kadar çok bağımlı olursan, o kadar az mutlu olursun. Mutluluk kendine yetebilmektir.”

3) Mutluluk Tuzağı – Russ Harris

Goodreads Puanı: – Yayınevi: Litera Yayıncılık Sayfa Sayısı: 384

Mutluluk Tuzağı - Russ Harris

Bu kitabı okurken:
•          Stres ve kaygıyı azaltmanın,
•          korku, şüphe ve güvensizliği aşmanın,
•          acı veren duygu ve düşüncelerle başa çıkmanın,
•          kendinizi baltalayan alışkanlıklardan kurtulmanın,
•          işteki performansınızı ve iş tatmininizi artırmanın,
•          daha tatmin edici ilişkiler kurmanın ve her şeyin ötesinde,
•          zengin, dolu ve anlamlı bir hayat kurabilmenin
bilimsel olarak kanıtlanmış yöntemlerini öğreneceksiniz.

“Hedef odaklı bir hayat sürdürüyorsanız, neye sahip olursanız olun size yetmeyecektir. Değer odaklı bir hayat için aynısı geçerli olmaz, çünkü durumunuz ne olursa olsun değerleriniz elinizin altındadır.”

4) Güvencesizlikteki Bilgelik – Alan Watts

Goodreads Puanı: 4.24/5 Yayınevi: Zepros Sayfa Sayısı: 128

Güvencesizlikteki Bilgelik - Alan Watts

Gelecek planları yaparken anı ıskaladığımızı anlatan bu kitap, Doğu felsefesi ve öğretilerine dayanıyor. Yazar, neyi bilmediğimizi ve bilemeyeceğimizi kabul etmemizi ve böylece sahiden bilmeye değer bir şey bulabileceğimizi anlatıyor.

“Bala düşen sinekler gibiyiz. Hayat tatlı olduğu için ondan vazgeçmek istemiyoruz fakat ona ne kadar çok dahil olursak o kadar çok tuzağa düşüyor, sınırlanıyor ve hüsrana uğruyoruz. Onu hem seviyor hem de ondan nefret ediyoruz. Onlar için duyduğumuz kaygının bize işkence etmesi için insanlara ve sahip olduklarımıza aşık oluyoruz.”

5) Seninle Başlamadı – Mark Wolynn

Goodreads Puanı: 3.63/5 Yayınevi: Sola Yayınları Sayfa Sayısı: 276

Seninle Başlamadı - Mark Wolynn

Kitabın yazarı, kendi deneyimlerinden yola çıkıyor ve kalıtsal mutsuzluklar ve ailenizden gelen travmaları aşmanıza yardımcı olmaya çalışıyor.

“Acı çok büyük olduğunda, insanlar ondan kaçınmaya çabalar. Ancak duygularımızı engellediğimiz zaman, bilmeden bizi doğal olarak serbest bırakmaya götürebilcek olan gerekli iyileşme sürecine engel oluruz.”

6) Yatağını Topla – William McRaven

Goodreads Puanı: 3.98/5 Yayınevi: Pegasus Yayınları Sayfa Sayısı: 144

Yatağını Topla - William McRaven

17 Mayıs 2014’te Amiral William H. McRaven, hayatı boyunca karşılaştığı problemlerde kendisine yardımcı olan on prensibini paylaştı ve konuşması 10 milyondan fazla izlenerek internette viral haline geldi. McRaven bu kitapta kendi hikayelerinin yanı sıra zor durumları olabildiğince iyi yöneten tanıdığı insanların hikayelerini de anlatıyor.

“Cesaretiniz yoksa yolunuzu başkaları belirler…”

7) Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı – Mark Manson

Goodreads Puanı: 3.95/5 Yayınevi: Butik Yayıncılık Sayfa Sayısı: 200

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı - Mark Manson

Alışılagelmiş kişisel gelişim kitaplarından farklı olarak bu kitap, sizi mutlu olmaya odaklamak yerine mutsuzluğun da var olduğunu kabullendiriyor ve tek çözüm olan kafaya takmama sanatının yollarını içeriyor.

“Kendinizi daha iyi hissetmeye çalıştıkça daha az tatmin olacaksınız. Zaten bir şeyi elde etmek için bunca çabalakmak ona sahip olmadığınız düşüncesini güçlendirmekten başka bir işe yaramayacak.Umutsuzca zengin olmayı arzularsanız, ne kadar kazanırsanız kazanın kendinizi yoksul ve değersiz hissedersiniz…”

8) %10 Daha Mutlu – Dan Harris

Goodreads Puanı: 3.93/5 Yayınevi: Pegasus Yayınları Sayfa Sayısı: 288

%10 Daha Mutlu - Dan Harris

Oldukça rekabetçi ve hırslı bir hayat geçirirken kendini mahvettiğini fark eden yazar Dan Harris, meditasyonla tanışmasını ve bu tanışmanın etkilerini anlatıyor.

“Yaşam, EGO’nun egemenliği altında süreklilik arz eden, düşük ölçekli bir kriz haline geliyor. Asla doymuyor, asla tatmin olmuyorsunuz; hep bir sonraki şeye uzanıyorsunuz, sızlayan bir bebek gibisiniz. Meditasyon ise panzehirdir.”

9) Evren Daima Evet Der – Darel Rutherford

Goodreads Puanı: 4.19/5 Yayınevi: AYA Yayınevi Sayfa Sayısı: 288

Evren Daima Evet Der - Darel Rutherford

Hayatın sizin seçimlerinizden ve yaydığınız enerjiden ibaret olduğunu anlatan bu kitap ile spiritüel bir yolculuğa çıkarak kendinizi sorgulayabilirsiniz.

“Bir şey kazanmadan önce, ilk olarak kaybetme korkunuzu bırakmanız gerekir. Hayatta kazanan kişilerin kaybetme korkuları yoktur. Aslında kazanmalarının gerçek sırrı da budur.”

10) Vazgeçebilmek – Guy Finley

Goodreads Puanı: 3.49/5 Yayınevi: Destek Yayınları Sayfa Sayısı: 303

Vazgeçebilmek - Guy Finley

Mutlulukla aranızdaki tüm engelleri belirleyip adım adım aşmanızı sağlayan bu kitap ile gözünüzde büyüttüğünüz çoğu şeyin ne kadar önemsiz olduğunu fark edeceksiniz.

“Kendisini yaşamın kendisine verdiği şeylerle ölçen insan, sıradan insandır, çünkü yalnızca sıradan insan yaşamın kazara onu ödüllendirmesine ya da ödülü esirgemesine göre kendine değer biçer. Kral olmak senin doğuştan gelen hakkındır ama bugün oldukça sıradan davrandın.”

Son olarak içeriğimizi sözleri oldukça olmasa da yeterince anlamlı olan bir şarkıyla noktalıyoruz:

And if you want to woah, woah. Just woah, woah!

Kurucu Ortak | BiPosts

Girişimcilik, motivasyon, sanat ve kişisel gelişim konularında okuduklarımı sizlere de aktarmaya çalışıyorum.