Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Bir Yatırımcıyı Online Olarak Etkilemenin 7 Yolu

yatırımcı bul

Yatırım alarak girişiminizi büyütmek istiyorsanız melek yatırımcı Chenoa Farnsworth’ün önerilerini derlediğimiz bu yazı tam size göre!

Farnsworth, Koronavirüs salgının ortaya çıktığı zamandan bu yana girişimcilerin tekrar tekrar aynı hataları yaptığını gördüğünü söylüyor.

“Sanal görüşmelerin stresli olabileceğini anlıyorum. Sonunda bir yatırımcı ile konuşma şansınız var ve unutulmaz bir adım atmak için elinizden geleni yapıyorsunuz… ve sonra ekran donuyor veya kesintilerle dikkatiniz dağılıyor veya WiFi bağlantınız kesiliyor. Gerçekten yorucu olmalı. Ancak gerçek şu ki, girişimcilik tamamen problemleri çözmekle ilgilidir. Sanal bir görüşme yapamıyorsanız, işinizdeki diğer sorunları çözme yeteneğinizden de endişe ederim.”

Chenoa Farnsworth

İşte sanal toplantıyı canlandırmak için yedi ipucu.

1) Sıcak bir giriş yapın

online yatırım almak

Toplantınızın çevrimiçi olması ilk etkileşimin soğuk bir e-posta olması gerektiği anlamına gelmez. Sıcak bir giriş yapmanın birçok yolu vardır; sadece biraz daha fazla çalışma gerektiriyor. İlk olarak, hedeflediğiniz ortak ile doğrudan bağlantınız olup olmadığını görmek için ağınızda arama yapın. Orada bir şey bulamazsanız, ortağın portföy şirketlerini arayın ve girişimci arkadaşlarınıza ulaşın. Kısacası, ortak olmak istediğiniz kişiyi tanıyan ve size yardımcı olacak birilerini bulmaya çalışın.

2) Size bir çek yazdığından emin olun

Şu anda tüm yatırımcılar çek yazmıyor… Bu konuşmayı önceden yapın ve yeni şirketlere yatırım yapıp yapmadıklarını sorun.

“Geçenlerde bu yeni gerçekliği bir yatırımcıyla tartışıyordum. Birçok yatırımcı, her zamanki gibi iş yaptığını söylüyor – ancak gerçekte, mevcut portföyleri için sermayeyi korumak zorundalar ve bu nedenle yeni yatırımlar yapmıyorlar. Ayrıca, yeni yatırım kararlarının daha uzun sürmesi muhtemeldir. Bu yatırımcı, son yatırımı için normalde bir ay süren bir durum tespiti sürecinin şimdilerde iki ay veya daha fazla sürdüğünü söyledi.”

Chenoa Farnsworth

3) Yatırımcınızı tanıyın

yatırımcı bulmak

İster yüz yüze, ister çevrimiçi olarak toplantı yapın, konuştuğunuz kişiyi araştırmalısınız. Küçük bir ortak nokta yakalamak, hattın diğer ucundaki insanı dikkate aldığınız gösterebilir ve bu da güzel bir yol kat etmenizi sağlar. Röportajlarını dinleyin, profillerine bakın, portföyündeki diğer şirketlerle tanışın, firmaların sicilini ve daha fazlasını inceleyin… Neredeyse her yatırımcı, yatırım geçmişleri hakkında bir şeyler öğrenmek için zaman ayırdığınızı görmekten hoşlanacaktır. 

4) Ekipmanınızı kontrol edin ve toplantı yazılımını öğrenin

Toplantınızı yapacağınız platform hakkında önceden bilgi edinmeniz de faydalı olacaktır. Örneğin, bir Zoom görüşmesi yaparken ekranınızı nasıl paylaşacağınızı bilmiyorsanız, bu durum sizi acemi gösterecektir. Küçük bir şey gibi görünse de, o küçük şeyden daha büyük varsayımlara dönüşmemiz kaçınılmazdır. Bu kişi teknolojik açıdan anlayışlı mı? Detaylara dikkat ediyorlar mı? İyice hazırlanmaları zaman alıyor mu?

5) Kameranızı açın

yatırımcı nasıl bulunur

Yüz yüze görüşemediğimiz bir ortamda kameralı görüşme deneyimi önemlidir. İletişiminizi jest ve mimiklerle desteklemek her zaman daha profesyonel olcaktır. Ayrıca saçınıza, temizliğinize, kıyafetinize ve arkaplanınıza da dikkat etmeniz görüşmenin ciddiyeti açısından önemlidir.

6) Her şeyi canlı yapın.

Sunumunuza önceden çalışmak iyi bir fikir gibi gözükse de ezber yapmak çoğu zaman hiç de iyi değildir. Ezberden giderken süreyi yetiştirememek ya da karşınızdaki insanla etkili iletişim kuramamak gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple metin hazırlayıp ezberlemek yerine konunuza hakim olmayı ve daha rahat bir sunum yapmayı deneyin.

“Geçen ay değerlendirdiğim sanal saha yarışmasında girişimcilerin adım atması için üç dakika vardı. Saat, ekrana gelir gelmez çalışmaya başladı. Bu nedenle, katılımcıların çoğu zaman sınırına uyan önceden kaydedilmiş sahalarla geldi. Ancak, kaydedilen ses perdesi farklı bir ses girişi gerektirir, bu yüzden duyamadık. Çoğu durumda girişimci video üzerinde konuşmak veya videoyu durdurmak ve tekrar başlamak, değerli zaman kaybetmek zorunda kaldı. Çoğu zaman, bu onları sadece bir dakika kadar bıraktı. Bu takımlar saha hakemleri tarafından çok düşük puan aldı.”

Chenoa Farnsworth

7) Takip et, takip et, takip et.

yatırımcı bul

Yatırımcınız size fikir verirken onu takip etmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca siz sunum yaparken sessiz kalıyorsa da ilgilenmediğini düşünerek sunumuzu erken bitirmeyin. Size verilen süreyi sonuna kadar kullanın ve feedbackler sırasında mümkünse not alın ya da dinlediğinizi belli edin. Hatta anlamadığınız noktalarda soru sormaktan da çekinmeyin. Bu şekilde karşınızdaki insanı etkilemeniz ve bu işe gerçekten ilgi duyduğunuzu göstermeniz daha kolay olacaktır.

Yeni realitemiz, yüksek rekabetçi girişim ​​dünyasında en iyi noktalarınızı öne çıkarmayı her zamankinden daha önemli hale getiriyor. Şirketlerin parayı dışarı çıkarmak istemediği bu dönemde çevrimiçi iletişim başarısızlıklarına müsamaha gösterilmeyecek ve ikinci olasılıkların verilmesi de pek mümkün olmayacaktır.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir: Her Girişimcinin Ustalaşması Gereken 5 Sosyal Beceri

Kaynak

Kurucu Ortak | BiPosts

Girişimcilik, motivasyon, sanat ve kişisel gelişim konularında okuduklarımı sizlere de aktarmaya çalışıyorum.