Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Azı Karar Çoğu Zarar: Aşırı Dozda Yenilmemesi Gereken 7 Sağlıklı Gıda

Sağlık Beslenme

Son günlerde dünyayı kasıp kavuran coronavirüs pandemisi sebebiyle doktorlar, yeme, içme ve uyku düzenlerimize dikkat etmemiz konusunda bizleri uyarıyor. Bir kesim sağlıklı gıdalarla beslenmek için elinden geleni yaparken başka bir kesim ise yazın yaklaşmasıyla diyet yapmaya başlamış durumda.

Formunuzu korumak ve sağlıklı beslenmek tabii ki çok önemli, ancak sağlıklı besinlerin yan etkileri de yok değil. Bu içerikte, aşırı doz almanız durumunda vücudunuza yarar veren 7 sağlıklı gıdayı derledik.

1) Havuç

Havuç Cilde Turuncu Renk Veren Bir Gıdadır
Havuç Cilde Turuncu Renk Verir

Havuç, vücutta A vitaminine dönüşen beta-karoten ile dolu bir gıdadır. Vücuda fazladan A vitamini almak gerekli değildir çünkü vücudunuz beta-karotenini gerektiği gibi A vitaminine dönüştürür. Aşırı beta-karoten , cildinizi turunculaştıran bir hastalık olan karotenemiye neden olabilir . Karoten işlendiğinde, yavaş yavaş kaybolur ve vücuda zarar vermez.

2) Kombucha

Kombucha sindirime faydalı bir gıdadır
Kombucha sindirime faydalı bir içecektir.

Bin yıllık yiyecek dünyasını fetheden bu içecek, sindirime çok faydalı ve bağırsak bakterilerini de arttırdığı söyleniyor. Bununla birlikte, fazla miktarda tüketildiğinde; şişkinlik ve sindirim sıkıntısına neden olabilen maya fermantasyonunun bir yan ürünü olan FODMAP adı verilen bir bileşik de içiyor. FODMAP fazla tüketildiğinde; karın ağrısı, şişlik, spazm ve tuvalet düzensizlikleri gibi ciddi sorunlar doğurabiliyor.

3) Su

Fazla İçilen Su Beyne Zarar Verir.
Su içmek çok önemlidir, aman abartmayın!

Çok fazla su içtiğinizde, böbrekleriniz artık işleyemez ve bu durum, sodyum seviyelerini düşürerek elektrolit dengesizliğine neden olabilir. Başka bir sonuç, aşırı durumlarda, beyindeki su birikmesidir, bu da insan kafatasındaki baskıyı arttırır. Çok nadir olmasına rağmen, her iki vaka da uzun bir antrenmandan sonra zorla rehidrasyon ihtiyacı duyan sporcularda veya böbrek problemleri olan kişilerde görülmüştür.

4) Avokado

Avokado Gıdasını Fazla Tüketmek Kolestrole Sebep Olur
Avokado gıdasını fazla tüketerek kolestrole sebep olmayın.

Avokado, lif ve bol miktarda vitamin içeren bir gıdadır. Ayrıca, yüksek düzeyde tekli doymamış yağ içeriği nedeniyle kötü kolesterolü (LDL) düşürmenize ve hücrelerinizi korumanıza yardımcı olabilir. Tek bir avokado, bir kişinin ideal kalori alımının yaklaşık %10-%20’sini oluşturur ve 240 kalori içerir. Çok fazla kalori almak ise damar tıkanıklığı gibi sorunlara yol açabilir. Eğer avokadoyu çiğ yiyorsanız, günde yarım ya da bir tam avokadodan fazlasını yemeniz önerilmez.

5) Pancar

Pancar ve Eti Beraber Tüketmeyin
Pancar ve etin birlikte tüketilmesinden kaçının!

Pancar harika bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Ayrıca vücudunuzun kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olabilecek birçok nitrik oksit içerir. Bunlar daha sonra ette bulunan nitrozaminlere dönüşür, yani kişinin hastalık geliştirme şansını artırabilir. Bu nedenle, yüksek miktarda pancar ve kırmızı et alımını birleştirmekten kaçınmak en iyisi olabilir.

6) Yosun

Fazla Yosun Tüketiminden Kaçının
Fazla yosun tüketimi tiroide yol açmaktadır.

Deniz yosunu, B12 vitamini açısından zengin ve hayvansal olmayan bir gıdadır. Bu da onu vegan ve vejetaryen diyetlerde et için mükemmel bir alternatif yapıyor. Ayrıca iyot ve lif bakımından zengin içeriği nedeniyle kilo vermenize yardımcı olabilecek bir süper gıda olarak da biliniyor. Ancak yüksek iyot alımı tiroid problemlerine ve hatta kilo alımına neden olabilir. Ayrıca deniz yosunu, nerede büyüdüğüne bağlı olarak yüksek miktarda ağır metal içerebilir.

7) Chia Tohumu

Chia-Tohumu Yüksek Omega-3 İçerir
Chia-Tohumu yüksek Omega-3 içeren bir gıdadır.

Chia tohumu, yüksek omega-3 içeriği nedeniyle, süper gıda olarak satılsa da yararları konusunda, özellikle kardiyovasküler hastalıklarla ilgili şimdiye kadar kanıt bulunamamıştır. Chia tohumunda bulunan omega-3’ün emilmesi somona oranla daha zordur. Bu sebeple daha fazlasını içermesine rağmen, balıktan alabileceğiniz omega-3’e ulaşmak için yaklaşık 100 gram chia tohumu yemelisiniz. Buradaki problem; 100 gram chia tohumu, yaklaşık 500 kalori içerir, bu da bir hamburgerin içerdiği kalori miktarıyla aynıdır.

Kaynak

Kurucu Ortak | BiPosts

Girişimcilik, motivasyon, sanat ve kişisel gelişim konularında okuduklarımı sizlere de aktarmaya çalışıyorum.