Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Aralıklı Oruç ile Kas Kazanmak Mümkün mü? İşte Yanlış Bilinen Gerçekler

Aralıklı Oruç Diyeti

Son yıllarda hızla popülerlik kazanan aralıklı oruç, (intermittent fasting) tıbbi açıdan da birçok yarar sağlıyor. Ancak konu popülerleştikçe ne yazık ki hurafeler de artıyor.

Daha önce de aralıklı oruçtan bahsetmiştik ancak farklı olarak bu yazımda, yanlış bilinen bir gerçeği de kısaca incelemek istiyorum: aralıklı oruç ile kas kazanımı ve yağ kaybı gerçekten mümkün mü?

Konu hakkındaki önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz: Nobel Ödüllü Bu Diyet ile Kilo Vermek ve Yaşlanmayı Geciktirmek Mümkün!

Aralıklı oruç kas kaybına neden olur mu?

Bu, aralıklı oruçla ilgili olarak çok sık dile getirilen ancak yanlış anlaşılan bir efsanedir. Uzun süre aç kalırsanız kaslarınızın eriyebileceği doğrudur, ancak bu her zaman için geçerli değildir. Uzun süre aç kaldığımızda vücutta meydana gelen değişikliklere dair bir sürü çalışma vardır ve bunlar bize aç kaldığımızda neler yaşanabileceğine ilişkin fikir vermektedir.

Aralıklı Oruç
Enerji Grafiği

Yukarıdaki grafikte, Dr. Kevin Hall tarafından yapılan çalışmalar sonucunda vücudumuza enerjinin nereden geldiği gösterilmiştir. Grafiğin en başında enerji kaynakları karışık olarak başlıyor ama daha sonra vücut en fazla karbonhidrat kullanıyor.

Aralıklı oruç tutmak
Aralıklı Oruç

Oruç tutarken daha az kalori tüketirsiniz.

Healthline’ın verilerine göre erkeklerin haftada yaklaşık 1 kilo vermesi için günde 2500 civarı kalori alması gerekiyor. Ortalama bir kadının kilosunu koruması için ise günde 2000 kalori alması gerektiğini ve haftada 1 kilo vermek için, yaklaşık 1500 kalori alması gerektiğini söylüyor. Tabiki bunlar ortalama değerlerdir ve kalori ihtiyacı kişiden kişiye göre değişmektedir. Ancak burda en önemli nokta günde 1 öğünü atlayarak zaten gerekli kalori açığını oluşturmuş olacağınızdır.

Oruç tutmak yağ yakar ve kas kazanmanıza yardımcı olur

Bu sadece aşırı kilolu insanlar için değil, aynı zamanda formda olan insanlar için de geçerlidir. Popüler bir oruç yöntemi olan 16:8 yöntemini kullanan insanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, bir grup katılımcı haftada 3 kez oruç ve aynı zamanda kuvvet antremanı yaparken, diğer grup düzenli bir diyet uyguladı. Her iki grup da aynı miktarda kas kazandı ancak oruç tutan grup diğer gruptan daha fazla yağ kaybetti. Yani, oruç tutmak kas kazanmanızı yavaşlatmaz, hatta kas kaybetmenize ya da daha yavaş kas kazanmanıza da neden olmaz.

Kaynaklar: 1, 2