Konular

BiPosts

Okuyucunun Yön Verdiği Adres

Türkçe Karşılığı Olmayan 15 Duygumuzun Anlamı

Türkçe karşılığı olmayan duygular

Dilimizde karşılığı olmayan birçok yabancı deneyim kelimesi var. Bu duyguları tanımlamayı ve geliştirmeyi öğrenmek size daha dolu ve başarılı bir yaşam sağlayabilir.

Hiç küçük bir “mbuki-mvuki” hissettiniz mi? (Dans ederken kıyafetlerinizi kesmeye karşı dayanılmaz dürtü.) Belki küçük bir “kilig”? (Hoşlandığınız biriyle konuşurken kalbinizin hızla ve gergin bir şekilde atması.) Peki ya rüzgarda yürüyüş yapmanın canlandırıcı etkisini tanımlayan uitwaaien’e ne dersiniz?

Doğu Londra Üniversitesi’nden Tim Lomas’ın “Olumlu Sözlükbilimi Projesi”, hepsini günlük yaşamlarımıza dahil etmeye başlayabileceğimiz umuduyla, dünya çapında bulunan iyi duyguları tanımlamayı amaçlamaktadır. Lomas şu ana kadar yüzlerce “çevrilemez” deneyim buldu ve onları tanımlamaya başladı.

Tanımların çoğu, genellikle çok özel koşullara bağlı olan olumlu duygulara atıfta bulunuyor:

tercüme edilemeyen duygular
 • Desbundar – Portekizce: Eğlenmek için engelleri yok etmek.
 • Tarab – Arapça: Müzikal olarak coşkulu veya büyülü bir durum.
 • Shinrin-yoku – Japonca: Mecazi veya tam anlamıyla “orman banyosu” ile elde edilen rahatlama.
 • Gigil – Tagalog: Sevilen birini çimdiklemek veya sıkmak için karşı konulmaz bir istek duymak.
 • Yuan bei – Çince: Tam ve mükemmel başarı duygusu.
 • Iktsuarpok – Inuit: Birini beklerken gelip gelmediğini görmek konusunda hissedilen beklenti ile sürekli dışarı çıkıp bakmak.

Büyümemiz ve genel gelişmemiz için çok önemli olabilecek daha karmaşık ve acı tatlı deneyimleri temsil eden tanımlar:

tercüme edilemeyen duygu
 • Natsukashii – Japonca: Geçmişe nostaljik bir özlem, güzel anılar için mutluluk, ama artık olmadıkları için üzüntü duymak.
 • Wabi-sabi – Japonca: Eskimiş ve kusurlu olanın güzelliği.
 • Saudade – Portekizce: Mekan veya zaman anlamında çok uzakta olan bir kişi, yer veya şey için melankolik bir özlem veya nostalji hissetmek. (Film karakteri gibi var olmayan fenomenler için de hissedilebilir.)
 • Sehnsucht – Almanca: “yaşam özlemleri”, ulaşılamaz olsalar bile, alternatif durumların gerçekleşmesi için duyulan yoğun arzu.

Bu duygulara ek olarak, uzun vadeli refahımızı ve diğer insanlarla etkileşim şeklimizi belirleyebilecek kişisel özellikler ve davranışların tanımları:

Mutluluk
 • Dadirri – Avustralya terimi: Derin ve yoğun düşüncelerle yapılan dinleme eyleminin yarattığı maneviyat hissi.
 • Pihentagyú – Macarca: Kelimenin tam anlamıyla “rahat bir beyni olan” anlamına gelir, sofistike şakalar veya çözümler bulabilen pratik zekâlı insanları tanımlar.
 • Desenrascanço – Portekizce: Kendini zahmetli bir durumdan ustalıkla kurtarmak.
 • Sukha – Sanskritçe: Koşullardan bağımsız, gerçek ve kalıcı mutluluk.
 • Orenda – Huron: Kader gibi sert güçler karşısında dünyayı değiştirme iradesinin gücü.

Lomas, sözcüklere aşina olmanın, dikkatimizi uzun zamandır göz ardı ettiğimiz geçici tanımlara çekerek kendimizi hissetme şeklimizi değiştirebileceğini düşünüyor.

“Tanıma ve etiketlemeyi öğrendiğimiz duygular, fark ettiğimiz şeyler. Ancak farkında olamayacağımız çok daha fazlası var. Ve bence bu yeni kelimeler bize verilirse, şimdiye kadar sadece birazını fark ettiğimiz tüm deneyim alanlarını ifade etmemize yardımcı olabilirler. ”

Tim Lomas

Hem Brackett hem de Barrett, Lomas’ın “pozitif sözlükbilimi” nin duygusal manzaramızın daha ince konturlarını tanımlamaya başlamak için iyi bir istem olabileceğini kabul ediyorlar. Barrett, “Bunun yararlı olduğunu düşünüyorum – ilişkili oldukları kelimeleri ve kavramları yaşam araçları olarak düşünebilirsiniz” diyor. Hatta bize yeni deneyimler denememiz için ilham verebileceklerini de savunuyor.

Bu arada Lomas, yaklaşık bin tanıma ulaşan sözlüğünü inşa etmeye devam ediyor. Lomas, şimdiye kadar bulduğu tüm kelimelerden, kendini çoğu zaman wabi-sabi kavramını düşünürken bulduğunu söylüyor. “Bu kavram, eski ve kusurlu şeylerde güzellik bulma fikrinden bahsediyor” diyor. “Eğer dünyayı bu gözlerden görebilseydik, yaşamanın farklı bir yolu olabilirdi.”

Kaynak

Eğlenceli ve faydalı postlar benden sorulur!